1. Anasayfa
 2. Memur

Asgari Ücret Meclis Gündeminde! 12.000 TL Oluyor 2023 Memur Maaşları 2022

Asgari Ücret Meclis Gündeminde! 12.000 TL Oluyor 2023 Memur Maaşları 2022
0

Asgari Ücret Meclis Gündeminde! 12.000 TL Oluyor 2023 #memurmaaslari – 2022

#kpss #kpss2021 #kpss2022

77 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim geçtiğimiz haftalarda yaptıkları net açıklaması sonrasında ara zam tarihini vermişti. Verilen sinyalin akabinde asgari tutara ara zam mevzusu netleşmeye başladı. O gün bugündür asgari ücret mevzusunda ortaya türlü türlü iddialar atılmaktaydı. Kulislerde dolanan haberlerde asgari ücretin 5 haneli sayılara ulaşacağı kesinleşirken 11.000 TL – 12.000 TL arası rakamlar konuşuluyor.
En düşük emekli maaşına meydana getirilen zam sonrasında seçim vaatlerinin artması, her kesimde vatandaşa meydana getirilen zam sonrasında asgari ücretli de ne vakit yapılacağı mevzusunda gözlerini dikmiş, an be an izahat bekler olmuştu. Enflasyon rakamlarına gore meydana getirilen Ocak zammı sonrasında Erdoğan Temmuz ayında ara zam yapılacağını geçtiğimiz günlerde deklare etti. O şekilde ki Temmuz ayında asgari tutara ara zam kesinleşti.
Yüzde 54.66 artışla Ocak ayında zamlanan asgari tutara geçtiğimiz yıl de Temmuz ayında ara zam yapılmıştı. 2023 Temmuz ayında da asgari tutara ara zam Erdoğan tarafınca onaylandı. Gözlerini Temmuz ayına diken asgari ücretli çalışan, şimdi de asgari ücret ne kadar olacak? Asgari tutara ne kadar zam gelecek? sorularının yanıtlarını arıyor.

Net 8 bin 506 lira, brüt 10 bin 8 lira olan asgari ücret, Temmuz zammı sonrasında ne kadar olacağı sorusunun yanıtını her zamda olduğu şeklinde enflasyon oranları belirleyecek. 6 aylık enflasyon rakamlarının belirleyeceği asgari ücret sayıları içinde uzmanlar 12.000 TL şeklinde rakamı konuşuyor.

Emek harcama Bakanlığı tarafınca sonucu verilen asgari ücret zammı mevzusunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu her an enflasyon oranları mevzusunda belirleyici rakamlar sunabilmekte. Senelik ya da aylık olarak asgari ücret zam ve zam oranı anında belirlenebiliyor
Asgari ücret zammı belirleyici olacak
Asgari ücret zammı ile ilgili belirlemeler sonrasında işyar maaşları ve emekli maaşları da belirlenecek. Ara zam mevzusunda zam oranı ile ilgili uzmanların tahminleri mevcut. Artışta senelik enflasyon farkı, işverenin prim yükü şeklinde birçok unsurun göz önünde bulundurulacağı bilinirken, asgari ücret ara zammı mevzusunda 20, 30, 40’lı rakamlar konuşuluyor.

Yüzde 20,30,40’lık zam tahminleri
Asgari tutara 3 zam oranı ihtimali de değerlendiriliyor. Asgari ücret yüzde 20 zam oranı ile brüt 12 bin 10 lira, net 10 bin 200 lira, yüzde 30’luk artış oranı ile net 11 bin 50 lira, brüt 13 bin 10 lira, yüzde 40 artış oranı ile de net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin 11 lira hesapları yapılıyor.

Asgari ücret zammının belirleyeceği öteki bir unsur da suç duyurusu, kıdem tazminatı, emzirme yardımı olarak biliniyor. Asgari tutara yapılacak olan zam oranında bu ödemelere de zam yapılacak. İşsizlik ödeneği ile kısa emek harcama ödeneğinin tavanı da asgari tutara gore belirlenecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir