1. Ana Sayfa
 2. Para Kazanma

Bilginizi Bir Danışmanlık İşine Dönüştürün

Bilginizi Bir Danışmanlık İşine Dönüştürün
0


Evden Çalışabileceğiniz En İyi Danışmanlık İşi Fikirleri

Aşırı yüklenmiş birçok işletme sahibi ve meşgul bireylerin, hususi uzmanlık gerektiren sorunları çözme ihtiyacı vardır. Bu, desteğe gereksinim duydukları kadar azca yada uzun süre süresince tamamlanmamış oldukları informasyon ve deneyimi sağlayabilecek ustalaşmış bir danışman aramaya başladıkları zamandır.

Bilginizi Bir Danışmanlık İşine Dönüştürün

Bağımsız bir danışmanlık uygulamasına adım atmak, informasyon birikiminizi ve yılların deneyimini bir işletmeye dönüştürmenin en iyi yollarından biridir. Danışman, belirli bir alanda başkalarına tavsiyelerde bulunan yada belirli sorunları çözmeye çalışan bir uzmandır. İnsanlar, hayatlarındaki yada işletmelerindeki neticeleri iyileştirmek için sorunları değerlendirmek, çözümler sunmak ve lüzumlu değişimleri uygulamaya destek olmak için bir yada daha çok danışman getirirler.

Danışmanlık, koçluktan farklıdır, bu da başkalarına uzmanlığınızda destek olmanın başka bir yoludur. Bireyler kimi zaman danışman arasa da, danışmanlık çoğu zaman bir satın alan olarak iş yada gruplara odaklanır. Danışmanlar bir mevzuyu değerlendirir ve süreçlere odaklanarak bir çözüm hazırlar. Bir çok durumda, çözümün uygulanmasında bir izahat ve yardımdan sonrasında danışmanın işi yapılır.

Öte taraftan koçluk, bir müşterinin kişisel kuvvetli yanlarını geliştirmeye odaklanarak daha fazlaca bire bir yapılır. Danışmana benzer şekilde, bir koç çoğu zaman satın alan hedeflerine ulaşana kadar belirli bir süre süresince tertipli olarak (kısaca haftalık olarak) dahil olur.

Bağımsız Danışmanlık İşinin Artıları ve Eksileri

Danışmanlar neredeyse her sektörde mevcuttur. Gelir sektöre ve danışmanlık işinin iyi mi kurulduğuna bağlı olarak değişmekle beraber, PayScale iş danışmanlarının medyan gelirinin 68.982 dolar bulunduğunu ve 44.473 dolar ile 109.488 dolar içinde değiştiğini bildirmektedir.

Danışmanlığın avantajları şunlardır:

 • Kendi programınızı belirleme esnekliği
 • Deneyiminiz, bilginiz ve düşük genel giderlerinizle bir işten daha çok kazanabilme
 • Başlangıç zamanı süratli ve başlangıç sermayesi gereksinimi düşük

Çoğu ev işi fikri benzer biçimde, danışmanlığın da aşağıdakiler benzer biçimde birkaç dezavantajı vardır:

 • Bir satın alan kitlesini oluşturmak ve sürdürmek için ihtiyaç duyulan süre
 • İstikrarsız olabilecek gelir
 • Ofis deposu yok (BT yada İK desteği, muhasebeci vb.)
Bağımsız Danışmanlık İşinin Artıları ve Eksileri
Bağımsız Danışmanlık İşinin Artıları ve Eksileri

Her türlü bilgiyi bir danışmanlık işine dönüştürebilirken, şimdi göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan en iyi sektörlerden birkaçı burada;

1 – Kariyer Danışmanı

Iktisat çöktüğünde, kariyer danışmanlığına olan gereksinim artar. Sadece iyi ekonomilerde bile, yeni üniversite mezunlarından yeni bir emeklilik kariyeri arayan amerika’da 1946 ile 1964 içinde doğan nüfusa kadar birçok insan bir kariyer uzmanından yararlanabilir.

Bir kariyer danışmanı, müşterilerin gereksinimlerini değerlendirmek, özgeçmiş hazırlamak, mektupları ve kariyerle ilgili öteki belgeleri hazırlamak, koç görüşme becerileri, iş aramaya destek olmak, eğitim önermek ve daha fazlasını içeren birçok şey yapar.

Glassdoor’a gore bir kariyer danışmanı için averaj taban maaş 40.000 dolardır; sadece bu, özgür çalışan bir danışman olmanın aksine bir iş için geçerlidir. Çoğu zaman, bir işten daha çok kazanabilirsiniz.

2 – Liderlik/Ekip Oluşturma Danışmanı

İşletmeler tamamen kârlıdır, bu yüzden verimli ve firmanın iyiliği için beraber çalışan çalışanları isterler. Sadece birçok işletmenin üretkenliğin önüne geçen politikaları ve insanları vardır.

Bir liderlik ve ekip oluşturma danışmanı, yönetimle beraber emek vererek, altlarında çalışanlara esin veren, sorun çözme ve karar verme becerileri, itimat ve uyum oluşturma, destekleyici bir emek harcama ortamı oluşturma ve daha fazlasını içeren beceriler kazandırır.

Glassdoor, liderlik danışmanlarının senelik averaj 74.243 dolar gelir elde ettiğini bildirmektedir.

3 – Pazarlama Danışmanı

Pazarlama, iş başarısının anahtarıdır. Sadece birçok işletme, bilhassa ev tabanlı ve ufak işletmeler, çoğu zaman satış ve pazarlamada yada insanların dikkatini çekip satın alma psikolojisi mevzusunda informasyon sahibi değildir.

Bir pazarlama danışmanı, bir işletmenin mevcut pazarlama planını ve stratejilerini değerlendirir ve ondan sonra daha etkili mesajlar ve/yada yöntemler ile sonuçların iyi mi artırılacağına dair önerilerde bulunur.

Pazarlama danışmanı olarak gelir, çalıştığınız işletmelere bağlı olarak değişebilir. Payscale, pazarlama danışmanları için averaj başlangıç gelirinin 58.128 $ bulunduğunu bildirmektedir.

4 – Organizasyon/Verimlilik Danışmanı

Eğer süre paraysa, o süre zamanı verimsiz kullanmak parayı boşa harcamak anlama gelir. Bunu bilen birçok işletme, etkinliğini ve verimliliğini artırmanın yollarını bulmak amacıyla işin iyi mi yürüdüğünü değerlendirmek için danışmanlar meblağ.

Aradıkları bazı şeyler, mevcut kaynakları ve bunların ne kadar iyi kullanıldığını, işin iyi mi yapılandırıldığını ve organizasyonda yer edinen kişilerin becerilerini ve deneyimlerini en iyi şekilde iyi mi en üst düzeye çıkaracaklarını ihtiva eder.

Bir organizasyon danışmanının averaj taban maaşı 88.763 $’ dır.

5 – Diğer Danışmanlık Türleri

Diğer Danışmanlık Türleri
Öteki Danışmanlık Türleri

Önceki bölümlerde listelenen seçenekler, en fazla fırsatı ve en iyi ödemeyi sunmuş olduğu için iş danışmanlığına odaklanır. Bununla beraber, başka birçok danışmanlık türü de mevcuttur. Aslen, birçok şahıs günlük yaşamlarında kendilerine destek olması için danışmanlar meblağ. Göz önünde bulundurabileceğiniz öteki danışmanlık türlerinin bir sıralaması:

 • Yeşil Yaşam Danışmanlığı
 • Sıhhat ve Zindelik Danışmanlığı
 • Emeklilik ve Kişisel Finans Danışmanlığı
 • Kişisel Organizasyon ve Verimlilik (Bir iş aramak yerine, bireylerin organize, verimli ve üretken olmalarına destek olmuş olursunuz)
 • İşletme Finansmanı/Muhasebe Danışmanlığı
 • Görüntü Danışmanlığı
 • Stres yönetimi Danışmanlığı

6 – Kendi Danışmanlık Kariyerinizi Tasarlamak

Hala bir danışmanlık işine dönüştürebileceğiniz mevzusunda uzman olduğunuz bir şey görmüyor musunuz?

Gerçek şu ki, pek fazlaca değişik türde danışmanlık uygulaması vardır ve muhtemelen bir danışmanlık işine yol açabilecek bilginize yada tutkunuza gereksinim duyan birileri vardır.

İyi olduğunuz şeylerin bir listesini yapın. Evlilik yada ebeveynlik eğitimi almış bir toplumsal hizmet görevlisi misiniz? Bir ilişki yada ebeveynlik danışmanlığı işi oluşturmayı düşünün.

Birkaç dolara bir haftalık erzak alabilir misin? Bir kupon yada tutumlu yaşam danışmanlığı uygulaması başlatın.

Uzmanlığınızı öğrendikten ve bunu başkalarına yardım etmek için iyi mi kullanabileceğinizi öğrendikten sonrasında, uzmanlığınız için size ödeme hayata geçirmeye istekli insanoğlu olup olmadığını belirlemek için pazar araştırması yapmanız gerekecek.

Danışmanlığın yanı sıra, koçluk, blog oluşturma, e-kitaplar benzer biçimde informasyon ürünleri, yazılı makaleler, yayınlanmış videolar, konuşmalar ve daha fazlası dahil olmak suretiyle, uzmanlığınızı kâra dönüştürmenin başka yolları da vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap