1. Ana Sayfa
  2. Devlet

Biyologdu devlet desteği ile arıcı oldu Devlet Destekleri 2022

Biyologdu devlet desteği ile arıcı oldu Devlet Destekleri 2022
0

Biyologdu devlet desteğiyle arıcı oldu #devletdestekleri – 2022

#destek #yardım #edevlet

0 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Ziraat ve Orman Bakanlığının genç ziraatçi destekleri hayatları değiştirmeye devam ediyor. Edirne’de, Genç Ziraatçi Projesi desteğiyle arıcılık hayata geçirmeye başlamış olan Biyolog Emine Aydın, ürettiği balı ve çoğalttığı arıları satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor

Biyologdu devlet desteğiyle arıcı oldu

Hanım biyolog girişimci oldu, genç ziraatçi desteği aldı, arıcılıkla üretime katıldı.

Edirne’de, Ziraat ve Orman Bakanlığının başlatmış olduğu Genç Ziraatçi Projesi desteğiyle arıcılık hayata geçirmeye başlamış olan Emine Aydın, ürettiği balı ve çoğalttığı arıları satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Trakya Üniversitesi Biyoloji bölümündin mezun olup entomoloji alanında yüksek lisansını tamamlayan bir çocuk anası Aydın, 6 yıl ilkin Genç Ziraatçi Projesi’ne başvurdu.

Aydın, kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması amacıyla başlatılan projeden almış olduğu desteğin arkasından Havsa ilçesine bağlı Hasköy köyündeki arazilerinde arıcılığa başladı.

Kısa sürede işi öğrenen biyolog Emine Aydın, hem bal üretimini hem de arı sayısını artırdı.

Mevsimsel etkilere bağlı olarak senelik 500-600 kilogram bal üreten Aydın, bal ve arı kolonisi satarak aile ekonomisine destek oluyor.

“Emek verme dostlarım”
Aydın, projeden almış olduğu destekle 60 kovanla arıcılığa başladığını söylemiş oldu.

Arılarına gözü şeklinde baktığını belirten Aydın, “Arılar benim emek harcama dostlarım. İşin büyük kısmını da onlar yapıyor, ben onlara destek oluyorum.” dedi.

Stressiz ve sakin ortamda arılarının daha çok bal ürettiğini fark ettiğini dile getiren Aydın, yurdun çeşitli yerlerinden gelen bal ve arı kolonisi siparişlerini karşılamaya çalıştığını beyan etti.

Evine 500 metre uzaklıkta konuşlandırdığı kovanlarının yanına ATV ile gittiğini özetleyen Aydın, “Köyde yaşayanlar bana alıştılar. Bilhassa yaşlı amcalar ATV ile bu işi yapıyor olmamı, çalışıyor olmamı seviyorlar. Tarlada traktörle çalışan amcalarla karşılaşıyorum kimi zaman, bana yol veriyorlar. Onların desteklerini hissediyorum.” dedi.

“Devlet bu mevzuda ciddi destek sunar veriyor”
Aydın, Genç Ziraatçi Projesi ile köylerde yaşayan birçok kadının girişimcilik hayalini gerçekleştirdiğini altını çizdi.

Proje desteği yardımıyla hayalini gerçekleştirdiğini belirten Aydın, “Tavuk yetiştirme, yumurta üretimi, sebze yetiştirme, seracılık şeklinde değişik alanlarda da üretim yapılabilir. Hanımlarımız istedikleri işi yapılabilirler. Devlet bu mevzuda ciddi destek sunar veriyor.” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap