1. Ana Sayfa
  2. Devlet

Devlet destek verdi, asma yaprağı köylü kadınların geçim kaynağı oldu Devlet Destekleri 2022

Devlet destek verdi, asma yaprağı köylü kadınların geçim kaynağı oldu Devlet Destekleri 2022
0

Devlet destek verdi, asma yaprağı köylü bayanların geçim deposu oldu #devletdestekleri – 2022

#destek #yardım #edevlet

5 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Siirt’in Şirvan ilçesinde devletin vermiş olduğu destekle faaliyete geçen ‘Salamura Yaprak İşleme Tesisi’, köy bayanları için gelir kaynağı oldu.
Şirvan ilçesinde mühim tarımsal ürünlerden asma yaprağı, GAP İdare Başkanlığı tarafınca desteklenen, Siirt İl Ziraat ve Orman Müdürlüğünce yürütülen projeyle Pirinçli (Mavit) Tayfi Üzüm Salamura İşleme Kooperatifi köylü bayanlar için mühim bir gelir deposu haline geldi. Toplanan üzüm yaprakları bayanlar tarafınca salamura yapılıp ziraat kooperatiflerinde ve iç piyasada satışa sunuluyor. ‘Siirt Üreten Eller Hanım Kooperatifi’nin ürettiği salamura üzüm tesisini ziyaret eden Şirvan Kaymakamı Emrah Tüm ile Siirt İl Ziraat ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, tesisi gezerek çalışan hanımlarla bir araya geldi. İlçede kurulan hanım kooperatifi ile beraber bölgenin tarımsal ürün çeşitliliğinin mühim bir paya haiz bulunduğunu dile getiren Kaymakam Tüm, tesisin üretim kapasitesini daha da artırmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.
Kurulan hanım kooperatifi yardımıyla yeni istihdam alanları oluşturulduğunu ifade eden Siirt Ziraat ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, ilçede kurulan tesisin bayanlar için bir istihdam kapısı bulunduğunu dile getirdi. Demirhan, “Şirvan ve Pervari ilçelerimizde Siirt tayfi üzümü yaygın olarak üretilmektedir. Siirt tayfi üzümü, yaprağı üzümü kadar kıymetli ve meşhurdur. İnceliği ve aroması yönünden emsalsiz ve fazlaca aranan bir üründür. Şirvan ilçemiz Pirinçlik köyü ve çevresinde her yıl averaj 150 ton yaprak toplanarak satılıyordu. Toplanan yapraklar gün içinde satılması gerekiyordu. Toplanmayan ve satılmayan yapraklar ne yazık ki ekonomiye kazandırılamıyor çöp oluyordu. Üretilen yaprağı değerlendirmek ve üretime kazandırmak amacı ile pirinçlik köyümüzde kurulan Siirt Üreten Eller Hanım Kooperatifi’ne Siirt Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü olarak yaptığımız proje GAP İdaresi Başkanlığımızca desteklenerek uygulamaya konulmuştur” dedi.
Demirhan, “Hanım kooperatifimize yaptığımız proje ile hanımlarımız Tokat’a gönderilerek üretim tesisleri ve üretim aşamaları mevzusunda deneyim kazanmaları sağlanmıştır. Pirinçlik köyümüzde 300 metrekare büyüklükte bir alanda salamura yaprak tesisimizi kurulmuştur, hizmete girmiştir. Proje ile yazıhane mefruşatı, bilgisayar, paketleme ünitesi, ambalaj, depolama ve işletmenin gereksinim duyan tüm ekipmanlar tedarik edilmiştir. Siirt Üreten Eller Kooperatifi bünyesinde kurduğumuz tesis marka, etiket ve ambalajların tamamlaması ile seri üretime geçmiş bulunmaktadır. Öteki tarımsal ürünlerden değişik olarak tayfi üzüm yaprağımızı hanımlarımız toplamakta, hanımlarımız pazarlamakta ve kazandıkları ile aile bütçelerine ciddi bir katkı sağlamaktadırlar” şeklinde konuştu.
Pirinçlik köyünde kurulan Siirt Üreten Eller Hanım Kooperatifi Başkanı Leman Yıldırım ise, “Burada toplanmamızın amacı proje çerçevesinde oluşturduğumuz 10 kişilik bir kadroyla şu anda faaliyetteyiz. Hanımlarımız burada haznelere dolduruyor. 450 gram, 1 kilo, 1,5 ve 5 kiloluk şeklinde dört hazneye dolduruyoruz. Bunlar yapıldıktan sonrasında vakumlama makinamızda vakumlayıp, etiketleyip firmalara, zincir marketlere ve çevre illere yolluyoruz” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap