1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanma

En Yaygın 3 Çevrimiçi İş Modeli

En Yaygın 3 Çevrimiçi İş Modeli
0


 

Size En Uygun İş Modelini Keşfedin İnternet insanların günlük yaşamlarında daha oldukça demirbaş haline gelirken, her insana her zamankinden daha kolay ve daha azca ana para yatırımı ile minik işletme sahibi olma şansı sunuyor. Mesela, arkadaşlarınız size en mükemmel spagetti sosunu yaptığınızı ve bunu bir işletmeye dönüştürmeniz icap ettiğini söylerse, daha bir kavanoz sos bile üretmeden, işletmeniz ve ürünleri için çevrimiçi bir yapı oluşturarak derhal başlayabilirsiniz.

Gene de, işinizi çevrimiçi olarak yapmaya karar verdikten sonrasında geriye bir sual kalıyor. İnternet işiniz için en iyi çevrimiçi iş modeli hangisidir? Kazanan spagetti sosu şeklinde bir ürün yapmanın en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz, bu bir seçenektir sadece kesinlikle tek seçenek değildir.

Yeni fikriniz için en iyi web iş modelini düşünmek için vakit ayırın ve başarı şansınızı mühim seviyede artıracaksınız.

Hangi Çevrimiçi İş Modeli Size Uygundur?

Çevrimiçi işletmeler için üç temel iş modeli vardır ve vizyonunuza en uygun olanı seçebilirsiniziz;

  1. Somut bir ürün satmak
  2. Bir hizmet satmak
  3. Dijital bir informasyon ürünü satmak

Somut bir ürünün üretimi, depolanması yada nakliyesi ile uğraşmak istemiyorsanız ve bir hizmet vermek istemiyorsanız, çevrimiçi olarak oldukça popüler hale gelen başka bir iş biçimi olan bağlı müessese pazarlamasını deneyebilirsiniz . Bağlı müessese pazarlaması, öteki insanların ürünlerini (fizyolojik yada dijital) yada hizmetlerini tanıtma ve bir satış yapıldığında bir tek bir komisyon alma kavramıdır.

Aşağıda bu modellerin her biri daha detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Somut Bir Ürün Satın

Bir çok kişinin aklına ilk gelen model bu oluyor. Sevk edilebilir, somut bir ürün oluşturun ve çevrimiçi olarak pazarlayın. Ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizde, bir açık artırma sitesi vesilesiyle yada Amazon.com şeklinde üçüncü taraf bir sitede pazarlayabilirsiniz .

İnternet Üstünden Ürün Satışı Yapınız

Somut ürünleri çevrimiçi satmanın yararları;

Mağazadan satış halletmeye kıyasla, mallarınızı çevrimiçi satmanın çeşitli avantajları vardır. Her şeyden ilkin, müşteriler mağazanıza (var ise) gitmek zorunda kalmadan ürün teklifinizi denetim edebilir.

Müşteriler, satın alan incelemeleri, içerik listeleri ve ilgili tarifler yada kullanımlar dahil olmak suretiyle tüm seçeneklerinizi görebilir. Ürününüzün kullanımdaki videoları ve fotoğrafları ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümleri, müşterilere gerçek bir mağazada haiz olabileceklerinden daha çok informasyon verebilir.

Son olarak; giderek daha çok tüketici, satın alma alışkanlıklarını internete çevirdikçe, daha çok kişiye ulaşabilecek ve çevrimiçi olarak satışları artırabileceksiniz.

Fizyolojik ürünleri çevrimiçi satmanın dezavantajları;

Hakkaten bir şeyler yapmalı, ve depolamalı, sonrasında da göndermeli. Mallar bozulabilir ve üretilmesi, envanteri ve nakliyesi vakit alıcıdır.

Ek olarak iadeler var.. Somut mallarda envanter kontrolü sıkıntılı bir iştir. Fazlaca fazla yapmış olursanız ve bozulursa kaybedersiniz; oldukça azca yapmış olursanız ve stokunuz biterse, potansiyel satışları ve kim bilir daha güvenilir bir tedarik için başka yerlerde arayacak olan müşterileri kaybedersiniz.

Not: Ürün oluşturma, nakliye işlemlerini gerçekleştirme vb. şeklinde zorluklar olmadan çevrimiçi olarak somut ürünleri satmanın bir başka yolu da çevrimiçi bir stoksuz nakliye işi başlatmaktır.

Çevrimiçi Bir Hizmet Satın

Hizmetler, çevrimiçi satışlar için idealdir. Hizmetlerin çevrimiçi olarak satılmasının iki temel yolu vardır;

Bir internet sayfasını satış aracınız olarak kullanabilirsiniz; Birçok çevrimdışı işletme, internet sayfalarını şahsen sunulan hizmetler için bir satış aracı olarak kullanır. Siteleri hizmetin tanıtılmış olduğu bir vitrinden oldukça bir şirket broşürü işlevi görüyor.

Çevrimiçi Hizmet Satışı
Çevrimiçi Hizmet Satışı

Tüm çevrimiçi varlıkları vesilesiyle bir marangoz, diş hekimi yada masaj terapisti bulabilir (ve nitelikli olabilirsiniz). Tek ortak noktaları, tüm bu hizmetleri fizyolojik olarak almanızdır. Bu, hizmet tabanlı bir işletme için potansiyel müşteriler oluşturmak ve nitelendirmek için mükemmel bir yöntemdir.

Ek olarak çevrimiçi olarak satılan (ve teslim edilen) hizmetleri sağlamayı da seçebilirsiniz; Bu hizmetlere örnek olarak web pazarlaması, gezi ve eğlence sayılabilir. Bu öğelerin tümü satıcının bilgisayarı vesilesiyle satılır ve teslim edilir. Müşteriler, biriyle konuşmak yada buluşma almak için beklemek zorunda kalmadan, satın alma işlemlerini direkt çevrimiçi olarak tamamlayarak anında kıvanç elde edebilirler.

Çevrimiçi bir hizmet satmanın yararları;

İyi oluşturulmuş ve pazarlanmış bir internet sayfası vesilesiyle potansiyel müşterileri yakalamak; geleneksel, çevrimdışı yöntemlerden oldukça daha ucuz olabilir. Müşteriler ürününüz hakkında pek oldukça informasyon alır ve seçeneklerini denetlemek için gezi etmek zorunda kalmazlar.

Fazlaca sayıda içeriğe haiz, iyi oluşturulmuş siteler, her seferinde daha zayıf rakiplerden daha iyi performans gösterecektir. İster broşür ister vitrin platformu kullanın, bu iş modelinin kurulumu, somut mal satmaktan daha süratli ve daha kolaydır.

Çevrimiçi bir hizmet satmanın dezavantajları;

Bilhassa belirli anahtar kelimeler için yüksek düzeyde rekabet vardır. Seattle’da bir tesisatçıysanız, “Seattle tesisatçı” anahtar kelimesi için sıralama yapmakta zorlanabilirsiniz.

Bu anahtar kelimelerle ilgili tipik bir Google araması, 2,5 milyondan fazla netice döndürür. Bu yüzden, agresif bir içerik pazarlama planı düşünmeniz gerekecek. Çoğu zaman müşterinizle karşı karşıya ilişki kurma şansınız olmadığı için, videoların olduğu ilgi çekici bir blog bu iş modelinde mühim bir rol oynar.

Hizmete dayalı bir işletmeyi tanıtmanın en etkili yollarından biri Feysbuk reklamlarını kullanmaktır. Hedef kitlenizi coğrafi konum, demografik bilgiler ve hedeflenen ilgi alanlarına gore de hedefleyebilirsiniz. Ve iyi haber şu ki, öteki reklam ortamlarıyla karşılaştırıldığında, Feysbuk minik işletmeler için hala nispeten ucuz ve uygun maliyetli.

Dijital Informasyon Eğitimi ve Ürünleri Satın

Informasyon ürünlerini satarak çevrimiçi para kazanmak, yaşam seçimi girişimcileri ve web pazarlamacıları için tercih edilen iş modelidir. Ürün yada hizmet sattığınızda çoğu zaman bir darboğaz oluşur. İşletme sahipleri, işlerini değiştirmeden daha çok personel kiralamak, daha çok ekipman satın almak vb.

Dijital Eğitim ve Ürün Satışı
Dijital Eğitim ve Ürün Satışı

Informasyon ürünleriyle; genel giderler, envanter, çalışanlar, tek bir yere hapsedilme şeklinde geleneksel işlerin zorluklarını yaşamazsınız.

Ürünler neredeyse tamamen elektronik ve otomatikman teslim edilir. Ödemeler ve faturalandırma, alışveriş sepetiniz ve ödeme ağ geçidiniz tarafınca otomatikman gerçekleştirilir. Günde bir siparişi bin işlem kadar kolay işleyebilirsiniz.

Temel olarak, ürünü bir kez oluşturursunuz, peşinden yalnızca pazarlamaya ve internet sayfası trafiğini artırmaya odaklanmanız gerekir. İşin öteki tüm bölümleri tamamen otomatiktir.

Informasyon ürünü satışları iki kategoriye ayrılabilir.

1- İndirilebilir Araç-gereç: En yaygın indirilebilir araç-gereç bir e-kitaptır . Tutarları 3,99 ABD Doları ile 49.00 ABD Doları içinde değişmektedir (3,99 ABD Doları, Amazon’daki bir e-kitap için ortak bir fiyattır, oldukça hususi bir mevzuyu kapsayan ve direkt web sitenizde satılan bir e-kitap oldukça daha yüksek bir fiyata satılabilir). Öteki indirilebilir materyaller içinde ses (MP3), video (MP4) ve emek harcama sayfaları yer alabilir. Daha yüksek fiyatlı kurslar çoğu zaman pdf ve ses/video dosyalarının bir kombinasyonunu ihtiva eder. Bu ürünler dijital olarak teslim edildiğinden ve herhangi bir maliyet içermediğinden, bu tür ürünlerde oldukça yüksek kâr marjları elde edersiniz.

2- Üyelik Siteleri: Bunlar, gazetelere/dergilere çevrimiçi erişimden, tümü bir üyelik geçidinin ardındaki video, ses ve etkileşimli forumlara haiz tam gelişmiş eğitim sitelerine kadar uzanır. Bunlar çoğu zaman aylık yada senelik üyelik ücretlerini faturalandırır. Kimi zaman, belirli bir süre süresince her yeni üyeye -kurs dersleri gibi- belirli bir oranda içinde ne olduğu otomatikman iletecek şekilde ayarlanırlar. Bu “drip” yönteminin amacı, yeni aboneleri oldukça fazla içerikle bunaltmaktan kaçınmak ve daha uzun süre ödeme yapmalarını sağlamaktır. Üyelerin aylık olarak ücretlendirildiği bir üyelik sitesine haiz olmak, çevrimiçi işinize istikrarlı, devamlı gelir elde etmenin iyi bir yoludur.

Çevrimiçi informasyon ürünleri satmanın yararları;

Bu çevrimiçi hizmet satıcılarının bir çok, devamlı informasyon sağlar, bu da yinelenen bir faturalandırma modeli anlamına gelir. Aylık yada senelik faturalandırma ile başarı göstermiş olmak için oldukça daha azca sayıda müşteriye ihtiyacınız olacaktır.

Bu iş modeli, ürün hakikaten oluşturulduktan sonrasında oldukça azca bakım süresi gerektirir. Ölçeklenebilir model yardımıyla, ürün ve hizmet işletmelerinde yaygın olan tipik darboğazla karşılaşmadan oldukça sayıda satın alan müşteriyle kolayca başa çıkabilirsiniz.

Çevrimiçi informasyon ürünleri satmanın sakıncaları;

Informasyon satıcıları, malzemelerinin gerçek kıymetini iletmekle savaşım eder. Çevrimiçi olarak bu kadar oldukça parasız informasyon mevcutken, birisini içeriğiniz için size ödeme halletmeye ikna etmek zor. Ek olarak, dijital içeriğin kopyalanması ve çalınması kolaydır. İçeriğinizi iyi mi koruyacağınızı ve çalınmasıyla iyi mi başa çıkacağınızı düşünmeniz gerekecek.

Bilhassa informasyon ürünlerinin pazarlanması ve satılması söz mevzusu olduğunda geliştirmek isteyeceğiniz mühim bir beceri de metin yazarlığıdır.

Çevrimiçi Satış Detayları

İnsanlar herhangi bir eski informasyon için para ödemeye istekli değiller. Bir çok vakit malzemenin mevcut, bekleyen bir problemi çözmesi gerekir. “Iyi mi yapılır” sorusunu iyice düşünün.

Zor yada kafa karıştırıcı bir görevi iyi mi başaracağınızı biliyorsanız, bir ihtimal bu bir informasyon ürünü için iyi bir temel olabilir. İnsanların tipik bir blog gönderisine benzeyen bilgiler için para ödeyeceğini düşünmeyin. Kapsamlı olduğundan ve gerçek bir problemi çözdüğünden güvenilir olun.

Çevrimiçi informasyon ürünleri satma mevzusunda başarı göstermiş olmanın gerçek anahtarı, oldukça iyi, çekici internet sayfası metni yazabilmektir. Metin yazarlığına hakim olmak, çevrimiçi informasyon ürünlerini başarı göstermiş bir halde satmak için ihtiyacınız olan bir numaralı şeydir (elbet her tür iş ve pazarlamada da destek olabilir).

Her Çevrimiçi İşletmenin İhtiyaç Duyduğu Şey

Seçtiğiniz çevrimiçi iş modeli ne olursa olsun, bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız olacak. Sitenizde sağlam içerik olmadan, asla arama motoru trafiğini çekemezsiniz yada potansiyel müşterilerinize web sitenize geri gelmeleri için bir niçin veremezsiniz. Ve potansiyel müşteriler, bilgili bir satın alma yapmak için gerekseme duydukları bilgilere haiz olmayacaklar ve bu yüzden muhtemelen hiçbir şey yapmayacaklar.

Ek olarak, web sitenizi ziyaret eden ve, ilk ve yine satışlarınızı çoğaltmak için onları takip eden kişilerin bilgilerini yakalamak için işinize bir e-posta pazarlama stratejisi uygulamayı da düşünmelisiniz.

Günün sonunda, her başarı göstermiş işletmenin internet sayfalarına trafik (şu demek oluyor ki işletmeyi ziyaret eden satın alan yoğunluğu) çekmesi, sunulan ürün ve hizmetleri satmak için iyi bir kopya oluşturması ve ihtimaller içinde satışları izlemek ve müşterilerden yine iş almak için bir e-posta sıralaması oluşturması gerekir.

Hangi Çevrimiçi İş Modelini Seçeceksiniz?

Leziz spagetti tarifinize geri dönecek olursak, artık değişik satış modelleri hakkında daha çok bilgiye haiz olduğunuza gore, aşağıdaki yollardan biriyle kendi işinizi kurmaya birkaç adım daha yaklaştınız:

Fizyolojik/Somut bir ürün satmak:

Leziz spagetti sosunuz somut olarak üretilebilir, paketlenebilir, depolanabilir ve dünya çapındaki makarna severlere gönderilebilir. Çeşitli şişe boyutları (bireysel, aile, parti), aromalar (etli, baharatlı, organik) ve stiller (yalnızca sos, erişte, kuru baharat karışımı) sunabilirsiniz.

Ya bir yapınak kurmanız ya da üretimi dışarıdan temin etmeniz gerekecek. Her iki durumda da, bu pahalı. Şunları göz önünde bulundurmanız gerekecek: ödeme ağ geçidi, taşımacı, üretim, talepler ve iadeler.

Bir hizmet satmak:

Hususi tarifiniz, İtalyan seçimi bir yiyecek firmasının temeli olabilir. Broşür seçimi bir internet sayfası kullanarak ‘’catering’’ (yiyecek-içecek hizmeti) işletmenizi pazarlayabilirsiniz yada restoranlara şirket içi eğitim sunabilirsiniz. Bir ihtimal otantik ve leziz bir spagetti yemeği pişmesini öğrenmek isteyen bireylere kişiselleştirilmiş koçluk sunabilirsiniz.

Kurulum süresi ve yatırım, gerçek bir fizyolojik ürüne gore muhtemelen daha azca karmaşık ve daha azca maliyetli olacaktır. Bir hizmet satarak teklifinizi farklılaştırmak daha kolay olabilir.

Bir informasyon ürünü satmak:

Bu muhtemelen minimum karmaşık (ve dolayısıyla minimum stresli) seçenektir. Meşhur tarifinizdeki süreci ve malzemeleri öğreten rahat bir e-kitap yazabilirsiniz ya da bunu videolar ve üye forumlarıyla eksiksiz bir yiyecek pişirme üyelik sitesine dönüştürebilirsiniz. İçeriğiniz, üyeleriniz arttıkça büyüyebilir.

Tutkunuz, bilginiz ve uzmanlığınıza dayalı tüm bu çevrimiçi iş modellerini içeren spagetti sosu tabanlı somut ürün, hizmet ve informasyon ürünü imparatorluğuna haiz üç iş modelini de yapamayacağınızı kim söyleyebilir?.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap