1. Ana Sayfa
 2. Kişisel

Erdoğan’ın Oyun Planı Belli | Hedef Tek Banka Mı? | Dolar Temkinli! | Çetin Ünsalan Anlatıyor Banka Kredi

Erdoğan’ın Oyun Planı Belli | Hedef Tek Banka Mı? | Dolar Temkinli! | Çetin Ünsalan Anlatıyor Banka Kredi
11

Erdoğan’ın Oyun Planı Belli | Hedef Tek Banka Mı? | Dolar Davranışlarında ölçülü! | Çetin Ünsalan Konu alıyor #kredi Banka Kredi – 2022

#kredi #kredikartı #kredinotu

10741 Şahıs Okudu – 322 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Tek haneli faize bir ay kaldı. Hedef tek banka mı?
Tek haneli siyaset faizine 24 Kasım PPK toplantısında alınacak kararla artık ulaşacağımız anlaşılıyor.
Seçimler yaklaşıyorken muhtemelen bilhassa kamu bankaları vasıtasıyla kredi arzının artmaya başladığını göreceğiz. ağırlıklı olarak bütçe kaynaklarının kullanıldığı bir seçim ekonomisi uygulaması göreceğiz.
Enflasyon bu kadar yüksek, siyaset faizi bu kadar düşük ve bu nedenlerle ortaya çıkan/çıkacak döviz talebini dizginlemek için alınan kararlar bu kadar bitmez tükenmezken Türkiye’nin riskinin devasa yükseklikte olmasına şaşmamak lazım. Hele bir de büyük gelişmiş ülkelerin faiz artırım kararları peş peşe geliyorken.
Hal böyleyken, Türkiye’nin riskini oldukça daha çok artıracak önerilere giderek daha çok tanık oluyoruz. TCMB’nin bankaları haftalık vadede fonlamak yerine daha uzun vadeli fonlaması isteniliyor. Gerekçe de TCMB’nin kısa vadeli fonlama tercihi sebebiyle gerçek sektörün uzun vadeli finansmana erişememesi.
Ne ilk bu tür bir talep ne de son olacak. Üstelik ‘kalkınmacı merkez bankacılığı’ falan şeklinde şatafatlı adlar altında bazen karşımıza da çıkmıyor değil.
İşin riskli tarafı şu: TCMB’yi neredeyse direkt şirketlere uzun vadeli kredi açar hale getirmekle özdeş bu tavsiye. TCMB bankalara veriyor, bankalar da şirketlere. Mühim bir parasal genişleme anlamına gelir.
Ticari bankalar ortadan kalkıyor ve TCMB bununla beraber mevduat toplayan ve kredi veren bir bankaya dönüşebilir mi?
Çarpıcı söz da hazır: “Tek millet, tek para, tek banka”.
Bir merkez bankasının uzun vadeli ve normal olarak enflasyonun oldukça altında düşük faizli kredi vermesinin gideceği netice ne olur?
Merkez bankalarının ‘sayısal (digital) merkez bankası parası’ çıkarmalarının ne şeklinde sonuçlar doğuracağı hakkında ciddi araştırmalar yapılıyor. Bir alternatif, sayısal paranın kullanımının her insana açık olmaması. Bir diğeri ise her insanın kullanımına açık sayısal para. Bu ikincide hepimizin merkez bankasında hesabı oluyor. Her türlü alışverişte kullanılabiliyor bu sayısal para.
İkinci alternatif geçerli olsun. Bir finansal gerginlik süreci yaşandığını düşünün. Küresel kriz esnasında bazı ülkelerde ‘bankalara hücumun’ kıyısından dönüldüğü hatırlardadır. Bu tür dönemlerde bankalardan mevduat çekilip nakit tutulabiliyor. Bu nakdi nerede tutacaksınız? Evde tutarsanız hırsızlık kaygıları ağır basabilir.
Oysa merkez bankasında hesabınız var ise tereddüt etmezsiniz; bankadan çekip merkez bankasına yatırabilirsiniz. Dolayısıyla, sayısal merkez bankası parasının varlığı, bu şekilde dönemlerde bankalardan para çekilişini hızlandırabilir. Ticari bankadaki hesabınızdan merkez bankasındaki hesabınıza aktarabilirsiniz parayı. Bu şekilde koşullar, ‘tek bankaya’ dönüşümünün hızlanacağı koşullar.
Gömü ve Maliye Bakanlığı, internasyonal piyasalardan 1,5 milyar dolarlık borçlanma gerçekleştirirken, Bakanlık söz mevzusu eurobond ihracına üç kat talep geldiğini deklare etti.
Bankalarla ilgili kararlar Kararlar çoğu zaman bankalardan görevli kurum olan BDDK tarafınca değil, görevi fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası tarafınca alınıyor
2023’teki seçimlerden sonrasında her şey oldukça değişik gelişir ve faizler yükselirse ne olacak? O süre, bazı bankalar Merkez Bankası’nın değil, BDDK’nın kapısına gidecek ve bilançolarındaki düşük faizli kağıtlardan şikayetlerini iletecek.
Merkez Bankası resmi istatistiklerinde mevduat faiz oranı, kredi faiz oranından yukarda. TL kredi faiz oranları mevduat faizi oranlarından aşağıda. Eşyanın tabiatına aykırı bir durum bu. Siz bankaya ‘zarar edin’ diyorsunuz

Twitter:

Feysbuk:
https://www.feysbuk.com/yenicagtelevizyonu

İhbar Hattı:
WhatsApp: 0541 418 15 15

#altın
#dolar
#euro
#enflasyon
#yüksekenflasyon
#enflasyonnedir
#enflasyoncanavarı
#Tuikenflasyon
#Enagenflasyon
#ITOenflasyon
#enflasyondankurtulmak
#enflasyondankurtulus
#yuksekenflasyon
#enflasyonrecetesine
#EsfenderKorkmaz
#EsfenderKorkmazenflasyon
#DolarTL
#EuroDolar
#EuroTL
#Sterlin
#Altınneolacak
#Konut
#Kira
#Kiraenflasyon
#YeniçağTV
#Yeniçağ
#Avrasyayatırım
#Iktisat
#Faiz
#MerkezBankası
#OsmanAltuğ
#HamzaYardımcıoğlu
#RemziÖzdemir
#CüneytAkman
#MuratMuratoğlu
#AtillaYeşilada
#ÇetinÜnsalan
#ErkanÖz
#DevrimZelyut
#BayramBaşaran
#HaticeKolçak
#İslamMemiş
#selçukgeçer
#Tahsinbakırtaş
#şenolbabuşçu
#MuratSururiÖzbülbül
#gramaltın
#tüik
#ABD
#Europe
#Avrupa
#Rusya
#Brend
#BrendPetrol
#Benzin
#Motorin
#Zam
#FaizKararı
#Ukrayna
#Russia
#Ukraine
#BayramBaşaran
#HaticeKolçak
#KapalıÇarşı
#Kuyumcu
#Döviz
#DolarTL
#enflasyon
#economy
#Gold
#Türkiye
#Turkey
#dolarneolur
#enflasyon

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. 4 hafta önce

  Bu tarz kanalların yorumu ile ekonomiyi değerlendirmek hata olur, gelişmiş ülkelenin dahi dolar karşısında paraları değer kaybederken, faiz artırmak hata olarak değerlendirilip, resesyon konuşulurken,……….
  Dolar ve Euro, Yen, Ruble, Yuan, Sterlin gibi paraların son altı aylık parite hareketlerini inceleyin ve bu ülkelerin ekonomist, merkez bankaları v.s açıklamalarını takip edin ideolojik değil gerçekçi bilgilerle hareket edip en azından maddi olarak kayıp yaşamayın

 2. 4 hafta önce

  Teşekkür ederim sizleri keyifle dinliyoruz

 3. 4 hafta önce

  Araçlarda kampanya araba yok faiz düşük kredi yok

 4. 4 hafta önce

  Emeğinize sağlık çok, teşekkürler.

 5. 4 hafta önce

  Peki bu borç nasıl geri ödenecek

 6. 4 hafta önce

  EMEKLİLER %25,47 VE %78,62 OLMAK ÜZERE ORTALAMA %52,05 ZAM ALMAKTALAR, ENFLASYON RAKAMLARI İLE OYNAMAK EVRAKTA SAHTECİLİKTİR VE CEZASI BELLİDİR!

 7. 4 hafta önce

  Bu mille te para var acimiyorum artik

 8. 4 hafta önce

  Indirir indirir tabi canim. Bir kilo fistik 250 tl. Cerezcide kimse alamiyo. Cifci 200/250 tl istiyo cerezci satamiyoki alsin. Cifcinin elinde patladi cerezcinin elinde patladi. Erdogan deyil tek haneliye 0 altina bile ceker enflationu. Pestil ekonomisi uc ay gitmez uc ay cok buyuk bi zaman. Dolari durdurmak isterken. Ulkeye gelecek dolari kovuyo. Bana bir yabanciyi gosterinki gelip 100 bin dolar yatirim yapacak yabanci. Kacanlar haric. Kacaninda kac tanesi o parayi getirenilrcek.

  Ulke ekonomisini. Su an ki dolar rakami 120 tl. 18 de tutuyo. Vok super. Bununla deyil 7 / 77 die sulaleniz borclaniyo. Yok yok erdogan cok super cok hemide cok super. Boyle iyi. Erdoganla turkiye cok guzel gunler bekliyo.

 9. 4 hafta önce

  Bilgilendirme için çok teşekkürler

 10. 4 hafta önce

  Ekonomi veya siyasi içerik yayınlayan tüm Youtube kanallarının vazgeçilmez yorumları : Teşekkürler, tebrikler, iyi ki varsınız, ağzınıza sağlık, yüreğinize sağlık, emeğinize sağlık, Allah razı olsun, .
  Yav arkadaş, konuyla ilgili düşünce belirtecek madem cesaretiniz yok, en azından boşu boşuna internet paketi harcamayın zaten geçim sıkıntısı var, . Yalakalık yorumu atmak için internete vereceğin parayla evine ekmek al .

 11. 4 hafta önce

  Tebrik ederim bizi aydınlatıyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir