1. Ana Sayfa
 2. Kişisel

Fransa İş İlanları – İşçi Alımı – Fransa’da Yaşam

Fransa İş İlanları – İşçi Alımı – Fransa’da Yaşam
0


Fransa iş başvurusu ve emek harcama koşulları, Fransa’ya işçi olarak gitmek, Fransa’ya işçi götürmüş olan firmalar, Fransa’da asgari ücret ne kadar, Fransa’da yaşam maliyeti

Fransa Batı Avrupa da bulunan dünyanın en büyük ülkeleri içinde yer verilmiştir. Yaşam şartları ve pahalılığı oldukça yoğun yaşanılan bir ülkedir. Birçok değişik ırktan vatandaşa ev sahipliği yapmaktadır. Genç nüfusa oldukça gerekseme duyan ülke, genç girişimcilere fırsatlar sunmaktadır.

Fransa İş Başvurusu ve Fransa’da Yaşam

Avrupa’nın Seçkin Ülkesi Fransa

Fransa, Batı Avrupa da bulunan ve dünyanın birçok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.  İngiltere ile deniz sınırlarını paylaşan Fransa 51 kilometrekarelik bir denizaltı tüneli ile birbirine bağlı olduğu bilinmektedir. 1994 yılından bu yana İngiltere ile deniz sınırlarını paylaşmaktadır.

Fransa’ya İşçi Olarak Gitmek

Fransız Cumhuriyeti birçok ülkeden insanları kendi ülkesinde barındıran ve çalışmasına müsaade eden ülkeler içinde yer verilmiştir. Fransa’ya uzun süre çalışmak için gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oturum ve emek harcama izni almak zorundadırlar. Yalnız Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre de yaşayan vatandaşların oturma izni alması gerekmemektedir. Bu ülkelerin haricinde olan üçüncü ülke vatandaşları oturma ve emek harcama izni almak zorundadırlar.

Fransa'ya İşçi Olarak Gitmek
Fransa’ya İşçi Olarak Gitmek

Fransa’da 90 günden fazla kalmayı planlayan ve orada uzun süre oturmak ve çalışmak isteyen vatandaşların Fransa Konsolosluğuna ve ya Fransa Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir. Bununla beraber bilimsel araştırma, iş, eğitim ve öğretim ve ya Fransız vatandaşıyla evlilik yapma şeklinde durumlarda da Fransa da yaşamak mümkün hale gelmektedir. Fransa’da yasal olarak yaşayan ve başka bir uyruktan olan kişilerle evlilik ya da nişanlılık belgeleri getiren kişiler oturma iznini alabilirler.

Fransa’da Asgari Ücret

Oldukça pahalı bir yaşama haiz olan Fransa’nın asgari tutarı TL bazında hesaplandığında vatandaşlarına yüksek bir ödeme gerçekleştirmektedir. Avusturya ve Almanya’nın önünde bir asgari ücret ödemesi gerçekleştirmektedir. Bu ödeme Türkiye Cumhuriyetinin arkasında kalmaktadır. Fransa’ya yerleşmeden ilkin bazı bilgilerin referans alınması oldukça önemlidir. Yaşam pahalılığını ve asgari ücretin pahalılık karşısında ki konumunu oldukça iyi bilmek gerekmektedir. Aksi takdirde bu detayları araştırmadan ve öğrenmeden giden vatandaşların sonu hüsranla bitebilir.

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Fransa'da Asgari Ücret
Fransa’da Asgari Ücret

En pahalı ülkeler içinde yer edinen Fransa, Avrupa ülkelerinden daha yüksek bir asgari ücret ödemesi gerçekleştirmektedir. Fransa’da asgari ücret emek harcama saatine gore belirlenmektedir. En düşük asgari ücretleri 15 bin 360 TL olarak bilinmektedir. Averaj asgari ücretleri ise 19 bin 16 lira 32 kuruş olarak belirlenmektedir. Fransa’da asgari ücretle çalışan oldukça azca oranda yurttaş bulunmaktadır. Ülkede yaşayan pek oldukca yurttaş asgari ücretin üstünde bir maaşla çalışmış oldukları bilinmektedir.

Fransa’da En Oldukça Kazandıran Meslekler

Yaşam kalitesi oldukça pahalı olan Fransa yaşam pahalılığıyla oldukça geçinilmesi zor ülkeler içinde yer verilmiştir. Asgari ücretle oldukca zor geçinen insanoğlu vardır. Yalnız bu insanların sayısı oldukça azdır. Bu sebeple Fransa’da yüklü oranda maaşla çalışan insanoğlu da vardır.

Fransa'da En Çok Kazandıran Meslekler
Fransa’da En Oldukça Kazandıran Meslekler

Seçmiş oldukları meslek dallarıyla bu ülkede yüklü oranda maaş almaları mümkün hale gelmektedir. Peki, bu meslekler nedir?

 1. Satış Müdürü
 2. Ajans Yöneticisi
 3. İletişim Direktörü
 4. İdari ve Mali Direktör
 5. Noter
 6. Tüccar
 7. Cerrah
 8. Pilot
 9. Kardiyolog
 10. Yönetici
 11. Baytar
 12. Sanat yönetmeni
 13. Banka Müdürü
 14. Gözlükçü
 15. Avukat
 16. Tabip
 17. Şirket Avukatı
 18. BT Hizmetleri Müdürü
 19. Emlakçı, Geliştirici ve Yazılımcı
 20. Muhasebeci
 21. Diş Teknisyeni
 22. Asistan
 23. Spor Antrenörü
 24. Reklam Danışmanı
 25. Grafik Tasarımcı
 26. İnşaat Ustası
 27. Turizmci

olarak bilinmektedir.

Fransa’ya İşçi Götürmüş olan Firmalar

Ülkede iş arayan vatandaşların ülkenin ekonomik durumu hakkında elbet detayları vardır. Maaşları oldukça yüksek olan bir ülkeden bahsediyoruz.

Fransa'ya İşçi Götüren Firmalar
Fransa’ya İşçi Götürmüş olan Firmalar

Fransa da iş bulmaya gayret gösteren vatandaşların emek harcama izni ve vizeleri olmak zorundadır. Oturum vizesi almadan ilkin emek harcama vizesini almak zorundadır. Sadece Türk şirketleri tarafınca gönderilen işçilerin lüzumlu tüm belgelerini firmalar oluşturmaktadır. Bu firmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. CarrefourSa