1. Anasayfa
 2. Devlet

Giresun’da firmalar devlet desteği ile kendi enerjisini üretiyor Devlet Destekleri 2022

Giresun’da firmalar devlet desteği ile kendi enerjisini üretiyor Devlet Destekleri 2022
0

Giresun’da firmalar devlet yardımıyla kendi enerjisini üretiyor #devletdestekleri – 2022

#destek #yardım #edevlet

5 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Giresun’da firmalar devlet yardımıyla kendi enerjisini üretiyor

Üretimde enerji maliyetlerini düşürmek isteyen firmalara, güneş enerji santrali yatırımları için Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca

21 milyon 402 bin lira destek sağlandı
Pelet üretimi meydana getiren firmanın yönetim kurulu başkanı Altuğ Karaibrahimoğlu: “Senelik elektrik faturamız 7 milyon lirayı buluyor, bunun da yüzde 17’sini GES’ten sağlıyoruz”

Giresun’da üretimde enerji maliyetlerini düşürmek isteyen firmalar, devlet yardımıyla güneş enerji santrali kurulumu yapıyor.

Ziraat ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğünce, şehir genelinde yatırım tutarı 39 milyon 623 bin lira olan 15 güneş enerji santrali (GES) projesine 21 milyon 402 bin lira destek verildi.

Fındık işleme, makine, dron ve sıkıştırılmış yakıt olan pelet üretimi benzer biçimde alanlarda etkinlik gösteren firmalar, desteklerden yararlanarak fabrikalarının çatılarına GES kurulumu yapmış oldu. Kendi enerjisini üretmeye başlamış olan firmalar, elektrik maliyetlerini düşürdü.

Giresun 2. Organize Endüstri Bölgesi’nde (OSB) pelet üretimi meydana getiren firmanın yönetim kurulu başkanı Altuğ Karaibrahimoğlu, 2 bin 100 metrekarelik tesisin çatısına güneş paneli kurduklarını söylemiş oldu.

Ortalama bir senedir güneş enerjisinden elektrik üretimi yaptıklarını aktaran Karaibrahimoğlu, “Senelik elektrik faturamız 7 milyon lirayı buluyor, bunun da yüzde 17’sini GES’ten sağlıyoruz.” dedi.

Karaibrahimoğlu, sistemin temiz ve çevreci olduğuna dikkati çekerek, “İşletim maliyetleri son aşama kolay, ilk yatırım maliyetleri haricinde sonrasında bir tek bazen sistemin cam temizliği var, onun haricinde sistem oldukca muhteşem şekilde çalışıyor. Temmuz ayında en yüksek elektriği ürettik.” diye konuştu.

TKDK’nin yatırıma ciddi manada destek bulunduğunu dile getiren Karaibrahimoğlu, mangal kömürü ve makine imalatı yaptıkları fabrikada da GES kurulumu planladıklarını, TKDK’ye bunun için müracaat ettiklerini söyledi.

Karaibrahimoğlu, geçen yıl 7 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade ederek, “İlerleyen yıllarda tüm şirketlerin karbon salınımı mevzusunda bazı kriterlerle karşılaşacağı söyleniyor. GES yatırımı bunun için ön hazırlık olmuş oldu.” şeklinde konuştu.

https://www.yildizhaber.com.tr/giresunda-firmalar-devlet-destegi-ile-kendi-enerjisini-uretiyor-131174-haberi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir