1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanma

Girişimci Liderlerin ve Liderliğin 9 Temel Özelliği

Girişimci Liderlerin ve Liderliğin 9 Temel Özelliği
0


Girişimci Liderlerin ve Liderliğin Temel Özellikleri

Girişimci Liderliğin 9 Temel Özelliği

Girişimci olmak için gerekenlere haiz misin? Yeni bir ürün yada hizmet için sağlam bir fikriniz ve hatta bunu desteklemek için kuvvetli bir iş planınız olabilir, sadece girişiminizin uzun vadeli başarı şansına haiz olmasını istiyorsanız, vizyonunuzu hayalden gerçeğe dönüştürmek için lüzumlu liderlik özelliklerine de haiz olmanız gerekir.

Liderler birden fazla role hizmet eder. En iyi liderler motive eder, rol model olarak hareket eder ve şirketleri için başkan görevi görür. Önder olmak için çalışanların olması gerekmez. Liderlik nitelikleri, minik işletme sahiplerinin yükleniciler, müşterilerin ve genel pazarla başa çıkmasına destek verir.

Bir çok liderlik niteliği somut olarak ölçülemez, ele geçirilemez yada gözden geçirilemez. Başka bir deyişle, bir iş liderinin “liderlikte 98 puan aldığını” söyleyemeyiz. Yapabileceğimiz en iyi şey, iyi liderlerin hangi niteliklere yaygın olarak haiz bulunduğunu görmek için anekdot örneklerine yada ruhsal çalışmalara bakmaktır.

Geleceğe Bakış Açısı

Başarı göstermiş bir liderin iki gözü olmasa da, bir gözü devamlı geleceğe bakar. Her problemde birkaç adım ilerisini düşünürler ve devamlı yeni gelişme fırsatları ararlar. Yeni başlayanlar için, bu girişimciler, daha kolay yada daha kısa yoldan gitmek yerine, anında doygunluk olma cazibesini sınırlar, bu girişimciler daha parlak ve uzun vadeli bir gelecek için fedakarlık hayata geçirmeye isteklidir. Ek olarak, çoğu zaman istikrarsız ve sürdürülemez olan yamalı onarımlara güvenmek yerine, sorunlara uzun vadeli düzeltmeler uygulama eğilimindedirler. Mesela, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, uzun vadeli gelişme kanalları lehine kısa vadeli karlılığı göz ardı ederek şirkete devamlı olarak tekrardan yatırım yapmasıyla ünlüdür.

Özgüven Yeterliliği

İyi liderler bununla birlikte özgüven de yansıtırlar. Kendinden güvenli görünen insanoğlu başkalarını cezbeder ve bir itimat duygusu yayar. Itimat, müşterileri ve ortak girişimler kazanmanıza destek olacaktır. Yatırımcıları yatırıma kıymet olduğuna ikna etmek için başkalarının deneyimlediğinden daha azca zor bir deneyime haiz olacaksınız. Ek olarak, kendine güvenen insanların daha iyi girişimciler bulunduğunu gösteren nesnel kanıtlar var. Uygulamalı Psikoloji alanında meydana getirilen bir çalışmada başarıya ulaşmış girişimcilerin; girişimci öğrencilerin, işletmeyle ilgilenmeyen öğrencilere nazaran mühim seviyede daha yüksek düzeyde itimat gösterdiklerini bulmuştur.

İletişim Becerileri

Başarı göstermiş herhangi bir liderden, başarıya ulaşmış olmalarına destek olan en iyi 10 terimi söylemesini isteyin, iletişimden bahsetme ihtimalleri yüksektir. Mesela milyarder Richard Branson, iletişimi “herhangi bir liderin haiz olabileceği en mühim beceri” olarak tanımlıyor. İletişim mühim bir beceridir bundan dolayı öteki tüm becerilerinizi geliştirme gücüne haizdir. Satış yapmak, ekibi bir araya getirmek, sorunları çözmek, anlaşmaları görüşme etmek, PR (halkla ilişkiler) felaketlerinden kurtulmak ve medyaya yada yatırımcılara sunum yapmak için yazışma becerilerine ihtiyacınız olacak. Konuşmak, hedef kitlenizi tanımak ve kelimelerinizi dikkatli bir halde seçmek, yanlış iletişimden kaçınmanızı sağlayabilir, bu da sonucunda size süre ve para kazandırır.

Özbakım

Bu özelliklerin bir çok girişimcilerin çevreleriyle iyi mi etkileşime girdiklerine odaklanırken, kuvvetli liderlerin kendilerine iyi mi baktıklarını da not etmek önemlidir. Mesela, uykusuz kalır ve sağlıksız yiyecek seçimleri yapmış olursanız, üretkenliğiniz zarar görür ve iyi liderlik edemezsiniz.

En iyi girişimci liderler, vücutlarının ve zihinlerinin sağlığının başarı için fazlaca mühim bulunduğunu bilirler. Yeterince uyumak, doğru yiyecekleri yiyecek, egzersiz yapmak ve yeni materyaller okumak için her gün fazladan birkaç saat harcamaya isteklidirler. Birçok başarıya ulaşmış girişimci, kendilerini merkezde duymak ve gün için doğru zihniyeti belirlemek için bir sabah rutini kullanır.

Uyarlama

Dünyanın en büyük startup başarılarından bazıları, sadece kurucuları kendi ekseni çevresinde dönmeye istekli oldukları için mümkün oldu. Mesela, şu anda inanmak zor, sadece YouTube başlangıçta bir arkadaşlık sitesi olarak başladı. Yalnız flört hizmetlerine takılıp kalsaydı, muhtemelen bugün herkesçe malum bir isim olmazdı, sadece uyum sağlamış oldu ve başarıya ulaştı. İş fikrinizi ne kadar araştırırsanız araştırın yada başarıya ulaşmış olacağından ne kadar güvenli olursanız olun, öngörülemeyen gelişmeler ve talep değişimleri başarı şansınızı tehlikeye atabilir. Kimi zaman iş planınızda büyük ayarlamalar yaparak anında uyum sağlayabilmeniz gerekir. Eski fikirlere fazlaca sıkı tutunursanız, hayatta kalamayabilirsiniz. Bunu, işyerinde uyarlanabilir liderlik ilkelerini kullanarak başarabilirsiniz.

Hesaplı Risk Alma

Başarı göstermiş liderler, başarı olasılığını hesapladıkları ve bu olasılıklar mevzusunda rahat oldukları sürece risk almaktan korkmazlar. Bir iş oluşturmak bir risktir, bu yüzden naturel olarak girişimcilerin riske karşı naturel bir toleransı vardır. Dikkatlice yönetildiği sürece bu iyi bir şey olabilir, bundan dolayı girişimcilerin yapmayacağı “daha güvenli” şeyleri yapmanıza izin verebilir. Bu, sizi ötekilerden ayırmaya destek olabilir ve riskin karşılığını alırsanız, başarı mevzusunda daha avantajlı olmuş olursunuz. Elbet bu, riskli bir şey yapmak uğruna daha çok risk almanız gerektiği anlamına gelmez. Riskleri değerlendirmek ve hesaplanmış bir risk alma cesaretine haiz olmak başarıya ulaşmış liderliğin bir parçasıdır.

Eğitim ve Sürekli Öğrenme

Bill Gates ve Steve Jobs iş oluşturmak için üniversiteyi bıraktı fakat bu öğrenmeyi bıraktıkları anlamına gelmiyor. Kauffman Vakfı tarafınca meydana getirilen bir araştırma, kurucuların % 95,1 ‘inin en azından bir lisans derecesine eşdeğer eğitime haiz bulunduğunu ve % 47’ sinin daha da ileri derecelere haiz bulunduğunu göstermektedir. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, tarih süresince iş dünyasındaki ve öteki alanlardaki en büyük liderlerin bir çok resmi olarak eğitim görmüştür. Bu extra tahsil yılları, sizi daha iyi kararlar vermeniz ve fazlaca yönlü bir kişi hayata geçirmeye destek olan çeşitli deneyimler sunmak için ihtiyacınız olan beceri ve informasyon ile donatır. Sadece, öğrenme yalnız üniversite kampüslerinde yapılmaz. Liderler bununla birlikte okuyucudur. Podcast dinlerler. İster yeni pazarlama stratejileri, ister teknolojik gelişmeler yada işin başka bir yönü olsun, sektörleri hakkında devamlı informasyon ediniyorlar. İyi liderler trendlere ayak uydurmak ve ilgili kalmak zorunda hissederler.

Kararlılık

Bir önder olarak, en büyük sorumluluklarınızdan biri karar vermek olacaktır. Devamlı “doğru” kararlar veremeyeceksiniz ve kimi zaman “doğru” bir karar da olmayacak. Sadece bir karar verilmesi gerektiğinde, bunu icra eden şahıs siz olacaksınız ve neticeleri deneyimleyen de siz olacaksınız ve bunlardan görevli tutulacaksınız. Karar vermeyi geciktirirseniz yada zor kararları öteki insanlara erteleme eğilimindeyseniz, stresli durumlar acil fiil gerektirdiğinde iyi performans gösteremeyeceksiniz.

Tutku

Tutkulu olmak, liderler için bir başka temel özelliktir. Başarı göstermiş liderlere ve girişimcilere bakmış olduğunuzda, ne yaptıkları mevzusunda tutkulu olduklarına kuşku yoktur. Bir önder olarak enerjiniz ve coşkunuz çabalarınızı hızlandıracak ve çalışanlarınız, ortaklarınız ve müşterileriniz bunu fark edecek. Tutku bulaşıcıdır, bu yüzden işiniz mevzusunda hevesliyseniz, naturel olarak çevrenizdeki insanoğlu da muhtemelen istekli olacaktır. Ek olarak, tutku birçok önder için karizmaya dönüşme eğilimindedir, bu da medyada daha çok görünürlük elde etmelerine destek verir. Tüm bu tutku duyduğunuz şeylere dayalı bir iş kurmanın, yalnızca parasal fırsatlara dayalı bir iş kurmaktan daha keyifli bulunduğunu anlatmaya gerek yok.

Değişken Faktörler

Yukarıda belirtilen nitelikler, birini iyi bir önder yapmayı güvence etmez. Birisi bu niteliklere haiz olarak liderlik potansiyeli gösterir, sadece her iş farklıdır ve başarıya ulaşmış liderler, durumlarında en iyisini elde etmek için değişken faktörleri iyi mi ölçeceklerini bilirler.

Girişim ve Liderlik Kariyer Fikirleri
Girişim ve Liderlik Kariyer Fikirleri

– Liderlik Türleri

Değişik liderlik türleri vardır ve tek bir yaklaşım doğru değildir. Çalışanlarınızın ne beklediğine, yapmaya çalıştığınız kültüre ve en iyi iyi mi çalıştığınıza bağlıdır. Mesela, bazı firmalar talep eden ve “hayır” denilmesini reddeden bir patronla muhteşem iyi performans gösterir. Ötekiler, uzlaşmaya ve çalışanların kendi başlarına gelişmelerine izin vermeye istekli bir patronla daha iyi performans gösterir.

– Endüstri İstekleri

Liderlik becerilerinizi geliştirirken, girmeye çalıştığınız sektörü ve işinizin büyüklüğünü düşünün. Mesela, bir hukuk şirketi sert ve resmi konuşan bir lidere gerekseme duyarken, çocuklar için video oyunları icra eden bir şirket daha keyifli ve rahat bir lidere gerekseme duyacaktır. Büyük firmalar, kendilerini çalışanların çoğundan uzaklaştıran ve işle ilgilenen liderlere gerekseme duyarken, minik işletmeler, temel düzeyde nezaret ve etkileşim ile daha iyisini yapma eğilimindedir.

– Değişen Ortamlar

Liderler bununla birlikte liderlik mevzusundaki eğilimleri ve bakış açılarını da değiştirmelidir. Mesela, birkaç on yıl ilkin, CEO yada patronun bir toplantıya kot pantolon ve kapüşonla girmesi neredeyse düşünülemezdi. Bugün, Feysbuk’tan Mark Zuckerberg ve Silikon Vadisi’ndeki meslektaşları, muhtemelen karar yorgunluğunu azaltmak için bunu moda haline getirdiler.

Her Şey Değişebilir/Kalıcı Değil

Yukarıda özetlendiği benzer biçimde bir liderin kalıbına uymazsanız, başarıya ulaşmış bir iş kurmanın olanaksız bulunduğunu hissedebilirsiniz. Bununla beraber, buradaki aslolan çıkarım, şu anda liderliğe uygun olup olmadığınızın yada hatta önder olmak için hangi nitelikleri geliştirmeniz icap ettiğinin bir değerlendirmesi olmamalıdır. Bunun yerine, bu detayları kuvvetli ve zayıf yönlerinizi belirlemek için bir rehber olarak kullanmalısınız.

Tüm liderlerin zayıf yönleri vardır, sadece başarıya ulaşmış liderler bu zayıflıkların üstesinden gelmek için kuvvetli yanlarını geliştirmeye çalışırlar. Bilhassa mühim herhangi bir zayıflık, kuvvetli bir ortak, çalışan yada akıl hocası tarafınca dengelenebilir.

Bkz: Kariyer Fikirleri Yurtdışı İş İmkanı İçin 10 Tavsiye

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap