1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanmak – 2022

İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanmak – 2022
0

İnternetten para kazanmak günümüzün en merak edilen konularından biri haline geldi. Sabit bir maaşla geçinemeyen, geçinmek istemeyen herkes yeni arayışlar peşinde. Boş vakitlerimizin çoğunu da internette geçirirken, haliyle yeni kazanç yollarını da burada arıyoruz. İnternette vakit geçirerek para kazanmak artık mümkün ve birçok seçeneğimiz var. Stok fotoğraf satmak bunlardan yalnızca biri.

 

Günümüzde fotoğraf çekmek öyle yaygınlaştı ki, artık bir hobiden çok daha fazlası. Adım attığımız her yer fotoğraf çeken insanlarla, telefonlarımız da fotoğraflarla doldu. Telefonumuz “Artık yeter!” dediğinde sildiğimiz yüzlerce fotoğraf. Peki ya bu fotoğraflarınızı paraya dönüştürebileceğinizi söylesek?

 

İnternetten fotoğraf satmak, internet üzerinden alışverişin artmasıyla birlikte ciddi bir pasif gelir kaynağı haline geldi. Instagram mağazaları, haber siteleri, şirketler, blog yazarları veya kişisel ihtiyaçlar için fotoğraf çekimi yapmaktansa fotoğraf satın almak tercih edilir oldu.  Çünkü ihtiyaca yönelik fotoğraf çekimi yapmak göründüğünden çok daha zor ve maliyetli. Eğer siz de çektiğiniz fotoğrafları saklamak yerine bir gelir kaynağı haline getirmek istiyor, ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

İnternetten Fotoğraf Satarak Nasıl Para Kazanabilirim?

Reklam ajansları, haber siteleri, blog yazarları artık fotoğraf çekimi yapmak yerine stok fotoğraf almayı tercih ediyorlar. Böylece hem zaman hem de maddi olarak ciddi bir kazanç sağlamış oluyorlar. Aynı zamanda da stok fotoğrafçıları gelir elde etmiş oluyorlar. Siz de fotoğrafçılık hobinizi bir kazanca dönüştürmeye karar verdiniz ama nereden, nasıl başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Evde, işte, okulda, gittiğimiz her yerde zaten durmadan fotoğraflar çekiyorsunuz. İşte şimdi ihtiyacınız olan tek şey bir kamera ve biraz yaratıcılık.

 

Stok Fotoğraf Nedir?

Belirli bir alanda çekilmiş, bir amaca hizmet eden, telif ücreti karşılığında stok fotoğraf sitelerinde satılan fotoğraflardır. Diyelim ki müzik alanında bir sosyal medya hesabınız var ve içerik üretiyorsunuz. Her gün yeni içerikler, görseller bulmak oldukça zor, çekim yapmak ise bir o kadar maliyetlidir. Bu noktada devreye stok fotoğraf siteleri giriyor. Siz de yüksek çözünürlüklü, hatasız, bir amaca hizmet eden fotoğraflar çekebiliyorsanız, bu sitelerden gelir elde etmeye başlıyorsunuz.

 

Stok Fotoğraf Siteleri

İnternetten fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de stok fotoğraf siteleridir. Sizin için en çok bilinen stok fotoğraf sitelerinden bir kısmı aşağıda yer almaktadır.

1- Adobe Stock

Adobe firmasının oluşturduğu bir stok fotoğraf sitesidir. Adobe ID nizle ücretsiz olarak üye olabilir ve içerik yükleyip satmaya başlayabilirsiniz.

2- Shutterstock

Fotoğraf, video, müzik ve farklı içerikleriyle en büyük kütüphaneye sahip stok fotoğraf sitesidir. 200 milyona yakın fotoğraf bulunmaktadır.

3- Depositphotos

Tamamen ücretsiz olarak bir tedarikçi hesabı açıp, kısa bir değerlendirmeden geçtikten sonra hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz.

4- Alamy

Alamy’de diğer sitelere oranla daha fazla kazanmanız mümkündür. Tabi o kadar kolay değil. Trendleri çok yakından takip etmeli ve çok iyi fotoğraflar yüklemelisiniz.

 

Stok Fotoğraf Satarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Stok fotoğraf satarak çok büyük gelirler elde etmeyi düşünüyorsanız, biraz daha uzun vadeli düşünmelisiniz. Kısa vadede çok para kazanmak yerine, kaliteli fotoğraflar çekmeye ve yüklemeye odaklanırsanız, kazancınız da bu oranda artacaktır. Kazancınız, portföyünüzün genişliğine, ne kadar kaliteli fotoğraflar yüklediğinize ve ne kadar ciddiyetle çalıştığınızla doğrudan ilgilidir. Eğer hemen pes etmez ve kendinizi geliştirmeye odaklanırsanız, ciddi bir kazanç elde etmek de kaçınılmaz olur.

Stok fotoğraf sitelerinin çoğuna üye olmak tamamen ücretsizdir. Kaybedecek hiçbir şey yokken internette geçirdiğimiz vakti neden kazanca dönüştürmeyelim? Hadi, vakit kaybetmeden kendinize bir portföy oluşturun ve siz de kazanmaya başlayın.

 

Görev Yap Sitesinden Para Kazanma adlı konumuza ulaşmak için.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir