1. Ana Sayfa
  2. Kişisel

İtalya İş İlanlari – İşçi Alımı – İtalya’da Yaşam

İtalya İş İlanlari – İşçi Alımı – İtalya’da Yaşam
0


Hem benzer kültürel özellikler hem de coğrafi konumunun ülkemize nispeten daha yakın olması İtalya’yı cazip kılan faktörler içinde içeriyor. Bunun yanı sıra moda, sanat ve tarihin başkenti olarak anılan İtalya’da yaşam ise bir o denli keyifli.

İtalya’da çalışmaya ve yaşamaya dair her şey

Günümüz gençleri artık yurtdışında emek harcama ve orada yaşama hayalleri kuruyor. Türkiye’de eğitimini tamamlayan başarıya ulaşmış gençlerin birçoğu Avrupa devletlerinde yaşamlarını sürdürmenin yollarını arıyor. Bilhassa İtalya’ya olan talep ise bir fazlaca fazla.

İtalya’da Çalışmak İtalya’da Yaşam

Çalışmak ve yaşamak için oldukça başarıya ulaşmış bir seçim olan İtalya hakkında dört gözle beklenen bazı mevzular bulunuyor. İtalya’da yaşam şartları, emek harcama koşulları ise en oldukca merak edilenler içinde. Ikimiz de bu yazımızda İtalya hakkında işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı detayları sizlerle paylaşacağız.

İtalya’ya İşçi Olarak Gitmek

Dünyanın en büyük 8.ekonomisi olarak malum İtalya’da herhangi bir meslek alanında çalışmak mümkün. Bilhassa moda, ayakkabı, kimya, besin, gezim ve motorlu taşıt sanayisinde İtalya’nın nitelikli iş gücüne gerekseme duyduğu biliniyor. Bu yüzden değişik ülkelerden iş gücü ihtiyacını karşılamaya çalışan İtalya’ya işçi olarak gitmek rahat bir kaç adıma bakıyor.

Ek olarak Bkz. Yurtdışında İş İmkanı

İlk olarak İtalya’ya işçi olarak gitmek isteyen kişilerin kişisel meslek uzmanlıklarına bakılırsa İtalya’da yer edinen firmalara müracaat yapması gerekiyor. Firmalarla meydana getirilen başvurular pozitif sonuçlandığı takdirde burada çalışabilir ve yaşayabilirsiniz. Başvurunuzu onaylayan şirket emek harcama izni alabilmeniz mevzusunda size destek olacaktır.

Bunun yanı sıra İtalya’ya işçi olarak gitmek için değişik bir yol da mevcut. İtalya, nüfusu gençleştirmek ve iş gücü ihtiyacını karşılayabilmek için göçmen politikaları uygulamaktadır. Bu siyaset gereğince izin verilen bölgelerde göçmen ve işçi olarak çalışmak mümkündür. Bu politikadan faydalanabilmek için Türkiye’de bulunan İtalyan konsolosluğuna müracaat yapmanız ve müracaat sürecini takip etmeniz yeterlidir. Başvurunuz onaylandığı takdirde İtalya hükümetinin uygun görmüş olduğu yerlerde çalışmaya ve yaşamaya başlayabilirsiniz.

İtalya’da Asgari Ücret

Öteki pek oldukca Avrupa ülkesinde olduğu benzer biçimde İtalya’da da net bir asgari ücretten anlatmak mümkün değildir. Zira buradaki çalışanlar aylık net maaş yerine emek harcama saati üstünden kazanç sağlamaktadırlar. Bu sebeple değişik meslek ve iş kollarında çalışanlar için belirlenen asgari ücret farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse ziraat işçileri besin sektöründe çalışanlara bakılırsa daha çok kazanırken, inşaat işçileri de ziraat işçilerine oranla aylık daha çok gelir elde ederler. Bu gelirlerin belirlenmesinde nöbet, mesai ve vardiya sistemleri de etkili olmaktadır. Daha ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde İtalya’da asgari ücret çalışılan sektörlere ve emek harcama saatlerine bakılırsa değişim gösterir. Özetlemek gerekirse oldukca çalışan oldukca kazanır benzer biçimde bir genelleme yapabiliriz.

İtalya’da En Oldukça Kazandıran Meslekler

Avrupa ülkeleri içinde İtalyan ekonomisi oldukça mühim bir yere haizdir. Dünya’nın en gelişmiş ekonomileri içinde ilk 10’da gösterilen İtalya’da değişik pek oldukca meslek alanında milyonlarca şahıs istihdam edilmektedir. Bu kişilerin kazançları ise değişim göstermekle beraber İtalya’da en oldukca kazandıran meslekler devamlı merak mevzusu olmuştur.

Ilk olarak altını çizmeliyiz ki öteki tüm dünya devletlerinde olduğu benzer biçimde burada da tıp, mühendislik ve mimarlık eğitimi alan üniversite mezunları mesleklerine başladıkları an yüksek kazançlar elde etmektedir. Bunun yanı sıra bilhassa gezim sektörü yabancılar için oldukca sayıda iş fırsatı sunarken eğitim sektörü İngilizce bilginiz var ise size yeni kapılar açacaktır. Sadece yalnız üniversite mezunlarının yüksek kazanç elde etmiş olduğu yanılgısına sakın kapılmayın. Zira kamyon şoförleri, bebek bakıcıları, makine operatörleri, inşaat ustaları, garsonlar ve öteki meslek alanlarına bakılırsa oldukça iyi bir gelir elde etmektedirler.

Ek olarak Bkz. Yurtdışında Şirket Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler

İtalya İşçi Alımı

İtalya’da çalışmak ve burada yaşamını sürdürmek isteyen kişiler çoğu zaman bunu iyi mi yapacakları mevzusunda bazı endişelere kapılırlar. ‘’İtalya’ya iyi mi gideceğim?’’, ‘’Hakkaten bir iş bulabilecek miyim?’’ benzer biçimde sual işaretleri kafalarında döner durur. Eğer siz de bu kaygı ve sual işaretleriyle başa çıkmakta zorlanıyorsanız İtalya’da iş bulma sitelerinden yararlanarak firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zira bir şirket aracılığı ile bu şekilde bir yolculuğa adım atmak, bireysel yolculuklardan devamlı daha güvenilir olacaktır. Bilhassa meslek alanınızla ilgili bir firmaya başvuruda bulunduğunuzda neyi ne süre yapacağınız mevzusunda bazı fikirler edinebilirsiniz. Bu fikirler de ne olursa olsun İtalya’da iş bulma ve emek harcama serüveninizde size destek olacaktır.

İtalya’da İş Bulma Siteleri

İtalya’da emek harcamayı kafaya koyduysanız bunun için bir kaç değişik yolu tercih edebilirsiniz. Bilhassa İtalya iş bulma siteleri bireysel başvurular yapmanız mevzusunda size destek olacaktır. Çevrimiçi olarak binlerce değişik iş seçeneği bu siteler üstünden inceleyebilir hem de açık pozisyonlar hakkında informasyon sahibi de olabilirsiniz.

  1. LInkedIn