1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanma

İyi Bir İş Nedir? En İyi İş Nasıl Bulunur?

İyi Bir İş Nedir? En İyi İş Nasıl Bulunur?
0


Bir iş bulmak ve sizin için en iyi işi bulmak arasındaki fark, çoğu zaman iyi tanımlanmış bir strateji gerektirir. Kişisel hırslarınızın, hedeflerinizin ve ihtiyacınız olan şeylerin belirli bir iş fırsatıyla iyi mi uyumlu bulunduğunu belirlemek kolay bir iş değildir. Sadece, size uygun bir iş ararken bu faktörlerin ana hatlarını çizmek fazlaca önemlidir. Kariyer fikirleri edinerek iş aramalarına başlamanızda yarar var. Aşağıda, en güncel detayları ve seveceğiniz bir işi iyi mi bulacağınız mevzusunda bazı adımlar bulacaksınız.

İyi Bir İş Nedir Sizin İçin En İyi İş Iyi mi Bulunur

Size uygun bir iş iyi mi bulunur?

Bir işin sizin için en iyisi ve en uygunu olup olmadığını belirlemenize destek olabilecek bazı ipuçları:

Bir işte ne istediğine karar ver!

İş aramanızın başlangıcında, sizi iş aramaya neyin teşvik ettiğini düşünmek için birazcık kendinize vakit ayırın. Kariyer yollarını değişiklik yapmak ister misiniz? İş piyasasına ilk kez mi giriyorsunuz? Mevcud işinizi mi kaydettiniz?

Bu koşulların her biri, istediğiniz işleri daraltmanın değişik bir yollarını sunmaktadır.

İş unvanlarını ve tanımlarını araştır!

Hakikaten de kariyer seçeneklerinizi keşfetmenize destek olacak çeşitli ve bir sürü kaynak bulunmakta. Belirli bir işin hangi görevi gerektirdiğini ve bu iş için hangi becerilerin lüzumlu olabileceğini daha iyi anlamanız gerekiyor. Şu demek oluyor ki kısacası yeni gireceğiniz iş tam size gore mi yada acil olarak bir işe ihtiyacınız var da bu yüzden mi?. Ilk olarak kendinizi rahatlatın ve karar vermede telaşlı davranmayın iş bulabilirsiniz evet fakat sizin için ideal işi bulmanız için rahat olmalı ve kendinize güvenmelisiniz.

Kendine güveniyor musun?

Bir işe adım atmak için yada yeni bir iş aramak için yapmanız ihtiyaç duyulan en temel şey kendinize olan güveninizi artırmaktır. İnsan doğası itibarı ile kıymetli bir varlıktır. Ihmal etmeyin siz değerlisiniz ve size iş veren kişide sadece sizin kadar değerlidir. Onunla aynı konumda olduğunuzu düşünün ki aslına bakarsanız öylesiniz ve bu güvenle iş aramaya ve iş verenlerle görüşmeye başlayın. Eğer kendinize güveniniz yok ise asla bir halde idealinizde ki işi bulamayacak ve sevmediğiniz işleri halletmeye devam edeceksiniz. Kişisel gelişiminizi artırmada size destek olacak kariyer fikirleri edinin

Maaş trendlerini gözden geçir!

Yeni başlayacağınız yada aradığınız iş için ilk olarak maaşları gözden geçirin. Oldukca azca bir maaş ile fazlaca fazla iş yapamazsınız bir kere bunu aklınıza yerleştirin. İyi bir maaş iyi bir yaşam ve işte sizi başarıya ulaştıracak faktörlerden bir tanesidir.

Ek olarak Bkz: Kişisel Gelişmenin ve Para Kazanmanın 17 Altın Kuralı!

Eğer olmazsa olmazlarını belirle!

Kendinize uygun işleri bulmanın bir başka yöntemi de pazarlık mevzusu olmayan işlerinizi ve daha esnek olabileceğiniz alanları belirlemektir. Her kişinin kendine gore bir sıralaması vardır, burada göz önünde bulundurabileceğiniz bazı örnekler:

Görüşme edilemez faktörlere örnekler:

  • Çalışmak istediğiniz sektör yada disiplin
  • Altına düşemeyeceğiniz bir ücret yada maaş
  • Sıhhat sigortası yada ücretli izin şeklinde avantajlar
  • Konum ve işe gidip gelme süresi

Pazarlık edilebilir faktörlere örnekler:

  • İş unvanı (ortak, uzman yada başka bir atama)
  • Evden emek verme kabiliyeti şeklinde ek avantajlar
  • Büyük bir şirkete karşı minik bir işletmede çalışmak
  • Yol ücretleri

Hangi faktörlerin eğer olmazsa olmaz ve hangilerinin tartışılabilir olduğuna karar vermek, güvenle ilerlemenize destek olacaktır.

Ek olarak Bkz: Kariyer planlaması iyi mi yapılır

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap