1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanma

Kariyer Planlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması Nedir? Nasıl Yapılır?
0


Kariyer planlaması insanların yaşamları süresince ilerleyeceği yolun haritasıdır.  Bu harita da kalbinizden, aklınızdan ve mantığınızdan geçen bu uzun yolun eşit ya da birbirine oldukça yakın olmasına son aşama ehemmiyet göstermelisiniz. Kariyer fikri sahibi olmanızda geleceğinizin ve hayatınızın akış yönünü yalnız bu harita belirleyecektir. İyi bir kariyer için bu haritayı kendinize uygun hazırlamanız normal olarak oldukça önemlidir.

Kariyer planlaması insanların iş hayatında hedeflediği noktaya gelebilmeleri için belirledikleri yolda aksamadan yürümeleridir. İş hayatında ulaşılması istenilen noktaya gelebilmek için meydana getirilen çeşitli ve yenilikçi çalışmaların toplamına ise kariyer denir.

Kariyer Fikirleri ve Kariyer Planlaması

İnsanlar çağdaş çağ dediğimiz yeni yaşama ayak uydurmak zorundadırlar. Hayatta ve işlerinde oldukça başarıya ulaşmış olmak, toplumsal yaşamlarını pozitif yönde yönde oldukça fazla etkilemektedir. Çağıl dünyanın çağdaş insanı olarak yaşamak her insanoğlunun istediği bir yaşam seçimi olmaktadır. Çağıl dünyaya ayak uydurmak için kariyer fikri sahibi olmak oldukça önemlidir.

Bireysel Kariyer Planlama Iyi mi Yapılır?

Kariyer Planlaması kariyer geliştirmenin emek verme odaklı yönlerinin tümünü kapsamaktadır. Kariyer bir İKY fonksiyonudur. Vakit boyutu ile ele alınan bir planlama yönüdür.

Bireysel kariyer planlama kişilerin bilgili olarak uzun dönemli yaşamlarının iş değerlendirmesidir. Kişinin kendini ve becerilerini, ilgi ve beceri alanlarını göz önünde bulundurarak ilerlemesi en mühim unsurlar içinde yer verilmiştir. Artı ve eksi yanlarını göz önünde bulundurarak kendisine kısa, orta ve oldukça uzun dönemli hedefler belirlediği bir dönemdir.

Planın Aşamaları Nedir?

  • Zayıf ve kuvvetli yönleri tamamen saptamak
  • Yürüyeceği kariyer amaçlarını dikkatle belirlemek
  • Teşkilat dışı ya da teşkilat içi olanakların belirlenmesi
  • Planı hazırlamak ve uygulamak
  • Geri bildirim sağlamak

Kendini tanımak ve benliğinin bilincinde olmak oldukça önemlidir. Kendine özgü olan davranış ve kişiliği ile kariyer yolunu çizmek gerekmektedir. Bu yolda yürürken en doğru yerde ve en doğru yönde ilerlemek oldukça önemlidir. Doğru seçim ve alınan kararla ilerlemek oldukça kolay olacaktır.

Şahıs kendini bu yönde geliştirmeye devamlı devam etmek zorundadır. Harekete geçip kariyer yolunda ilerlerken daima yeniliklere ve gelişimlere açık olmalıdır. Yürümüş olduğu yolda kendini geliştirerek ilerlemesi hedefine ulaşmakta kolaylıklar elde edecektir.

Neredeyse her insanoğlunun yapmış olduğu planlar içinde yer alır. İnsanların birçoğu kariyer basamaklarını hayal kurarak tırmanmaya devam eder.   Kimi kimi zaman yapmış olduğu plana uymazken, bir diğeri o planın dışına asla çıkmadan ilerlemektedir. Her insanoğlunun hedefi başarı ve amacı istikrardır. Fakat yaşam kimi zaman istedikleri şeklinde gelişmiyor ve hedeflerinin yanlış rotada bulunduğunu anlamaları uzun sürmemektedir.

Örnek verecek olursak bir öğretmenlik okuyan ve yaşamını çocuklar içinde geçirmeyi devam ettirmek isteyen biri vakit geçtikçe bu hayalinin değişik bir yolda bulunduğunu anlayabiliyor. Aslolan istediği konum bambaşka bir dalda olabiliyor. Bu aslen asla şaşılacak bir durum değildir. Tam bu aşamada insanların kendileri için yapmış olduğu kariyer planlaması devreye girmektedir.

Gelecekte ki yaşam haritası olarak malum bu planlama isteklerinizi, hedeflerinizi ve amaçlarınızı daha net bir halde görüp ilerlemenizi sağlamaktadır. Bu yolda ilerlerken amacınızın dışına çıkmanız, yaşam ve düşünce yönünüzle farklılık gösterebilmektedir. Her an değişebilen bu harita ile belirlenen yeni yolda ilerlemek oldukça önemlidir. Evvelde meydana getirilen bir planı sonradan bozup o yolda ilerlemek sizin için daha hayırlıdır.

Kariyer Planlaması Yapmanın Püf Noktaları

Yol haritanızı çizerken ne istediğinizi bilmeniz sizin için ilk adım olacaktır. Kalbinizden ve mantığınızdan geçen yolun eşit ya da birbirine oldukça yakın olmasına ehemmiyet göstermelisiniz. Mutsuz olarak yaptığınız meslek size para kazandırabilir fakat ne sizi ne de çevrenizi mutlu edebilir.  Bu plan insan hayatında en mühim planlar arsında yer alır.

Kariyer Planlaması Yapmanın Püf Noktaları
Kariyer Planlaması Yapmanın Püf Noktaları

Doğru sonucu verip, doğru yolda ilerlemek başarının ta kendisidir. Şahıs ne istediğini bilerek ilerlerse gerçek amacına işte o vakit ulaşmış olur. Plan yaparken ilgi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir. Kendini eksiği ve fazlasıyla yargılamalı ona gore yol haritasını belirlemelidir.

Kuş bakışı planı

Olmak istediğiniz konuma şöyleki yukardan bir göz atmanız anlama gelir. Yürüdüğünüz yolda kendinizi nerede göreceğinizin planlamasıdır.

Hangi sektör planı

En mühim kararlardan biridir. Hangi alanda çalışmak istediğinizin planıdır. Data ve becerileriniz doğrultusunda karar vermek sizin için oldukça önemlidir.

Zayıf ve kuvvetli yanlarınızın planı

Genel olarak kendinizi hangi alanlarda kuvvetli hissettiğinizi belirlemek oldukça önemlidir. Hangi mevzuda yetenekli iseniz, kendinizi o yolda ilerletmeniz size başarı elde edecektir. Zayıf yönlerinizi bilmek ve yolda yürümeyi tercih etmemek, ileride bulunacağınız kariyer noktanızı oldukça etkileyecektir.

Hareket planı

Kendinize genel bir bakış açısından sonrasında çizeceğiniz yolun başlangıcıdır. Hedeflediğiniz yolda adım atma vaktinin geldiğini belirtmektedir. Bizim tavsiyemiz kendiniz için öyleki bir iş seçin ki seçtiğiniz iş hobileriniz içinde yer alsın. Böylece kendinizi çalışıyor şeklinde hissetmez ve yaşamın her daim tadını keyifle geçirmiş olmuş olursunuz.

Kariyerin Zirvesine Iyi mi Ulaşılır?

Üniversite yıllarında süregelen ve ucu bucağı görünmeyen bir yolculuktan bahsediyoruz. Gelecekte bir insanoğlunun iş hayatında bulunmuş olduğu konumu gösteren belirsiz uzun bir yoldur. İyi bir kariyer yolculu bu yıllarda başlamaktadır. Eğitim süresince seçmiş olduğunuz mesleğin tüm detayları size bu süreçte verilmektedir. Verilen onca kıymetli bilgiyi iyi mi kullanacağınız ise tamamen sizin çizdiğiniz yol haritasında belirlenir.

Bu yolda ilerledikçe alınan tüm detayları doğru yönde ve ustaca kullanmak oldukça önemlidir. Şahıs kendini iyi tanımalı ve hangi alanda ilerlemek isteyeceğini iyi bilmelidir. Vereceği bir yanlış kararla tüm yaşamı alt üst olabilir.

Birçok insan kariyer planlaması yolculuğu süresince tüm belirlediği soruların cevaplarını 30lu ve 40lı yaşlarda bulmaktadır. O soruların cevabı hep pişmanlıklar içinde cevaplanır. Şimdiki aklım olsaydı öyleki yapmazdım ya da keşke o şekilde davranmasaydım kelimeleri yerini bulmaktadır.

Kişilerin bu pişmanlıkları her ne kadar kariyer açısını ümitsizliğe götürse de hiçbir şey için asla geç değildir. Hayatta yaşadığınız sürece isteklerinizden vaz geçmek, kendinize yapacağınız en büyük haksızlıklar içinde yer alır. İsteklerinizden vaz geçmek için hemen hemen oldukça erkendir. Devamlı her şeyin bir çözüm yolu kesinlikle vardır.

Asla Pes etmemek

Her ne kadar meydana getirilen planlar doğrultusunda ilerleme gösteremesek de amacımıza ulaşana kadar pes etmemeliyiz. İstediğimiz kariyer zirvesi oldukça uzak göründe de bu yolda iktidarla yürümede emin olmalıyız. Ulaşacağımız hedef kitlemiz ara sıra bizi oldukça yoracaktır. Fakat unutulmaması ihtiyaç duyulan bir şey vardır. Başarı kişinin belirlediği adımlarla gerçekleşmektedir. Küçük başarı belirleyen kişiler küçük adım atarlar ve bu yolda küçük adımlarla ilerlemeyi tercih ederler.

Kariyer Fikirleri Edinin ve Asla Pes Etmeyin
Kariyer Fikirleri Edinin ve Asla Pes Etmeyin

Orta düzey de bir başarı elde etmek isteyen kişiler, orta adımlarla çalışmalarını gerçekleştirirler. Ve yaşamı inişli çıkışlı orta seviyede yaşamayı tercih ederler. Oysa bir de büyük başarı sağlamak isteyen insanların emekleri vardır. Büyük adımlar atarak çalışmalarını gerçekleştirirler. Bu yolda her şeyden vazgeçerek ilerlemeyi tercih ederler.

İstedikleri kariyere gelene kadar büyük adımlar atmaya devam ederler. O yolda yaptıkları tüm gelişimleri harfiyen yerine getirmenin ödülünü alırlar. Bu durum öteki insanları oldukça kıskandırır. O kişilerin talihli olduklarına inanırlar. Ve ara sıra kendilerini bu şekilde teselli ettikleri gözlemlenmiştir.

Hepimiz hayatında verdiği emeğin karşılığını almaktadır. Azca emek veren şahıs azca emek veren şahıs azını, oldukça emek sarf eden ise çoğunluğunu alır. Orta düzey de emek veren ve çalışan şahıs, orta düzey de bir kariyere haiz olur. Fakat büyük emek veren ve kariyer fikirleri mevzusunda yaşamı süresince büyük işlere odaklanan kişiler ise kariyer basamaklarını hızlıca geçebilmektedir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap