1. Ana Sayfa
  2. Kişisel

Katar İş İlanları – İşçi Alımı – Katar’da Yaşam

Katar İş İlanları – İşçi Alımı – Katar’da Yaşam
0


Katar İş Başvurusu, Katar’da İş İmkanı, Katar’da yaşam şartları ve koşulları, Katar iyi mi bir ülke, Katar’da çalışmak için neler yapılmalı, Katar’da asgari ücret ne kadar?

Dünya’nın en varlıklı ülkeleri içinde yer edinen Katar, iş imkânı ve hacminin de yüksek olduğu bir ülkedir. Dönem dönem Katar’da iş imkanları ile ilgili çeşitli ilanlara denk gelinmesinin temel sebebi budur. Peki “Katar iş başvurusu” yapmak isteyen kişiler için Katar iyi mi bir ülkedir? Ülkedeki ekonomik imkanlar nedir?

Katar Iyi mi Bir Ülke? Katar İş Piyasası Nasıldır?

Bir Ortadoğu ülkesi olan Katar’ın resmi dili Arapçadır. İş hacminin yüksek ve ekonomik koşullarının iyi olduğu malum bu Ortadoğu ülkesi, çoğunlukla inşaat, eğitim, finans, gezim ve konaklama şeklinde sektörler nezdinde ön plana çıkmaktadır. Esas itibari ile Katar’da iş başvurusu icra eden kişilerde aranan öncelikli koşul, Katar vatandaşı olmaktır. Yabancı uyruklu bir kişinin bu ülkede hizmet sunabilmesi için ise, Emek harcama Bakanlığı’nın izni gereklidir. Emek harcama Bakanlığı’nın bu izni verirken, söz mevzusu hizmeti hiçbir Katar vatandaşının gerçekleştiremeyeceğinden ya da gerçekleştirmeyeceğinden güvenilir olması gereklidir. Bu durumu mümkün kılanlar ise çoğunlukla aracı şirketlerdir.

Katar’da İş Başvurusu Katar’da İş İmkanı Katar’da Çalışmak

Katar’da Etkinlik Gösteren Türk Firmaları

Katar iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikli tercihi normal olarak arama motorlarıdır. Bunun temel sebebi, arama motorları üstünden belirli hizmet kriterlerinin belirlenebiliyor olmasıdır. Mevcut iş hacmini kendi beklenti ve potansiyeli çerçevesinde daraltmak isteyen kişilerin, ek olarak çeşitli arama motorları üstünden CV’lerini online olarak yayınlamaları da mümkündür.

Arama motorları üstünden beklediği potansiyeli elde edemeyen kişilerin direkt çalışmak istedikleri firmalar ile iletişime geçme imkanları da mevcuttur. Bunun temel sağlayıcısı ise söz mevzusu şirketlerin web siteleridir. Bilhassa Katar’da etkinlik gösteren Türk firmalarının bir kısmı şu şekildedir;

Katar İş Başvurusu İçin CV Iyi mi Olmalı?

CV, günümüz iş başvurularının eğer olmazsa olmazıdır. İşverenlerin gözünde potansiyel kimlik, CV’lerdir. Katar iş başvurusu başta olmak suretiyle, iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin CV’lerinde bulunması ihtiyaç duyulan bilgiler sırasıyla aşağıda ele alındığı gibidir.

  1. Kişisel Bilgiler

CV’de kişilerin adı, soyadı, doğum zamanı ve yeri şeklinde bilgiler ne olursa olsun yer almalıdır. Bununla beraber Katar’da iş imkanı arayan kişilerin CV’lerine uyruklarını yazmalarında da yarar vardır.

  1. İletişim Detayları

İşverenin pozitif yönde ya da negatif dönüş yapabilmesi, talep edeceği öteki detayları temin edebilmesi açısından kontakt bilgisi de önemlidir. İletişim bilgisi adres, telefon numarası, faks numarası (var ise) ve e-posta adresi şeklinde detayları kapsamalıdır. Sadece bu hususta şuna dikkat etmekte yarar vardır; daha ustalaşmış ve özenli bir duruş sergileyebilmek açısından e-posta adresi komik, anlaşılması güç ifadeler içermemelidir. Bununla beraber, e posta adresinde kişinin adı ve soyadının bulunuyor olmasına itina gösterilmelidir.

  1. Eğitim

Eğitim seviyesi ve durumu, Katar iş başvurusu icra eden kişilerin CV’lerinde ne olursa olsun yer almalıdır. Bu hususta birçok iş için eğitimin iş ile olan uyumuna bakıldığını söylemekte de yarar vardır.

 

Yurt Dışı İş İmkanı Kariyer Fikirleri Yurtdışı
Yurt Dışı İş İmkanı Kariyer Fikirleri Yurtdışı
  1. Mesleki Edinim

CV’de mesleki deneyime yer veren kişilerin, bir kronolojik sıra yapması gereklidir. Burada da şuna dikkat edilmelidir; ilk sıraya en eski iş deneyimi değil, en yeni iş deneyimi yazılmalıdır. Bu şekilde de kalmayıp çalışılan işlerde haiz olunan unvan, çalışılan firmanın adı ve çalışılan tarih aralığı şeklinde bilgilere de yer vermeye itina gösterilmelidir.

  1. Dil, Data ve Beceriler

Bilhassa Katar’da iş imkanı üstüne araştırma icra eden kişilerin Arapça bilmeleri büyük bir artıdır. Bununla beraber hakim olunan öteki dillerin, alınan sertifikaların ve haiz olunan becerilerin de CV’de yer alması gereklidir.

Katar İş İlanları – İş Başvurusu Yapılabilecek Siteler

Katar iş ilanları üstüne araştırma icra eden kişilerin müracaat yapabilecekleri birçok site mevcuttur. Bu sitelerin en güvenilir ve büyük kapsamlı olanları ise aşağıda ele alınmıştır.

Kartar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Katar’da ev işçileri de dahil olmak suretiyle tüm {özel sektör} çalışanları için asgari tutarı temel ücret olarak 2021 senesinde Katar’da asgari ücret 1.000 QAR şu demek oluyor ki 3800 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap