1. Ana Sayfa
 2. Kişisel

Katar’da Çalışmak İş Bulma Rehberi ve Çalışma Koşulları

Katar’da Çalışmak İş Bulma Rehberi ve Çalışma Koşulları
0


Birçok gurbetçi Katar’da iş bulmayı altın bir fırsat olarak görüyor. Coşku verici bir ülede internasyonal tecrübe ve vergisiz mükemmel bir maaşın içinde olabilirsiniz.

Katar’da iş bulmayı düşünüyorsanız, bilmenizde fayda olacak birkaç şey var. Bu kılavuz, Katar’daki iş arama sürecinde iyi mi gezineceğinizi ve süreçten neler bekleyebileceğinizi açıklamaktadır. Aşağıdaki bölümleri ihtiva eder:

Katar’da Çalışmak

Katar’da iş bulmak, ülkenin iş piyasası ve Katar emek harcama kültürü hakkında temel bir anlayışa haiz olmanızı gerektirir. Aramanıza başlamadan ilkin bilmenizde fayda olacak birkaç şey var.

Katarda İş Bulma Rehberi

Katar’da iş piyasası

Katar’da mevcut işsizlik oranı %0,1’dir. Bunun sebebi, birçok iş olanağının bulunması ve ülkede iş arayan her insanın iş bulma şansının yüksek olmasıdır. Iktisat hızla büyümekte ve her geçen gün insanları daha da bolluk içinde yaşayan bir ülke haline geldi. Şu anda Katar şahıs başı ulusal geliri 55 bin dolar seviyelerinde.

Petrol ve gaz, ülkedeki en büyük endüstridir. Bu yüzden, Katar’da bir iş arıyorsanız, bu sektörlerde derhal işe başlayabilirsiniz. Bu işlerde alacağınız ücret Türkiye’de aldığınız averaj maaşın 3 katı düzeyindedir. Sadece imalat, finans, sigorta ve gayrimenkul şeklinde bununla birlikte büyük bir sektörlerde de işe başlaybilirsiniz. Benzer şekilde, inşaat ve emlak Katar’da istihdam için en büyük sektörlerden ikisidir.

Birçok büyük ve oldukça uluslu firmanın Katar’da ofisleri bulunmakta. Bunlara Shell, ExxonMobil, BNP Paribas, HSBC ve Standard Charted dahildir. Sadece, birçok büyük mahalli şirket de dünya devi olma yolunda aşama kaydediyor. Bunlara Qatar Petroleum, Woqod, Qatar Steel ve Msheired dahildir.

Katar’da iş ilanları

Şu anda, Katar’ın inşaat sektörü üstün dereceli düzeyde, ülke 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği halletmeye hazırlanırken bu sektörde resmen patlama yaşıyor. Katar’ın 2030 vizyon tarihlerine yakın birçok projesi de bulunmakta. Bu yüzden, ülkede büyük bir emekçi talebi var.

Konaklama ve gezim de büyük gelişme potansiyeline haiz iki sektördür. Bu yüzden, Katar’da bir iş bulmaya çalışıyorsanız, bu iki sektörede göz atabilirsiniz. Hükümet, ülkenin petrole oldukça fazla bağımlı olmaması için bu tarz şeyleri alternatif bir gelir deposu olarak ön plana almaya çalışıyor. Bu yüzden, bunu desteklemek için yeni altyapı projeleri oluşturmak için 2008’de 17 milyar dolar yatırım yapmış oldu. Oteller ve restoranlar devamlı işe alım yapıyor, bundan dolayı Katar’da son yıllarda devasa bir işçi ihtiyacı oluşmuş durumda. Ülkenin mahalli halkı çoğu zaman bolca gelirli yaşam sürdükleri için pek bir çok kolay ve günlük bir kaç iş

Katar’daki Maaşlar

Şu anda Katar’da asgari ücret ayda 1000 QAR’dır. Sadece, 2021’un sonlarında hükümet, kısa süre içinde yeni asgari ücret yasalarını kabul edeceğini duyurdu. 2022 – 2023 yıllarında bu oranın ortalama %50 oranında artması planlanıyor. Bu durumda Katarda asgari ücret 2023 sonlarına doğru Türk lirası cinsinden 9000 TL şeklinde bir fiyata eşdeğer olacaktır.

Buna karşın, ülkede iş arayan gurbetçilerin çoğu zaman asgari ücretle çalışmadığıda ortada. Katar’da averaj maaş ayda 13.000 QAR civarındadır kısaca 65.000 TL. Sadece bunlar büyük seviyede değişebilir. Maaşlar ayda 1.900 QAR kadar düşük yada ayda 90.000 QAR kadar yüksek olabilir. Aşağıda, değişik işler için bazı averaj gurbetçi maaşlarını bulacaksınız:

Fazlaca uluslu bir firmanın CEO’su: 121.322 – QAR 156,635 /ay
İnsan Kaynakları Müdürü:  34,752 – 45.868 QAR /ay
BT Yöneticisi: 43.436 – 57.287 QAR /ay
Etkinlik Yöneticisi: 18.377 – 29.130 QAR /ay
Avukat: 34.245 – 44.172 QAR /ay
Aile Hekimliği Doktoru: 33.972 QAR – 42.966 QAR /ay
Banka Şube Müdürü: 29,468 – 47,867 QAR/ ay
Halkla İlişkiler Müdürü: 27.164 – 36.547 QAR /ay

Katar’da emek harcama kültürü

Katar’da oldukça fazla gurbetçi olduğundan, emek harcama kültürü dünyanın her yerinden değişik tarzları ve tutumları bir araya getiriyor. Bazı açılardan, bu internasyonal ortam oldukça coşku verici ve hoşgörülü olabilir. Sadece Katar Müslüman bir ülke, dolayısıyla daha tutucu bir emek harcama seçimi bekleyebilirsiniz. Bunun bir başka yönü de emek harcama kültürünün oldukça hiyerarşik ve ataerkil olmasıdır ki bu da bilinmesi ihtiyaç duyulan bir şeydir.

Sizin de bilmenizde fayda olacak mahalli bir oldukça özellikler var. Mesela, kişisel ilişkiler Katar’da iş yapmanın anahtarıdır. Bu yüzden, iş arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla bir ilişki kurmanız gerekecek. Ek olarak, İngilizce ana iş dili iken, birazcık Arapça bilmek uzun bir yol kat ediyor. Unutulmaması ihtiyaç duyulan bir şey, dakikliğin Katar’da o denli mühim olmadığı ve süre işleyişine karşı rahat bir tutum beklemeniz gerektiğidir.

Katar’da iş kanunları ve işçi hakları

Katar, çalışanları korumak için tasarlanmış çeşitli iş kanunlarına haizdir. Katar’da iş bulmaya başlamadan ilkin bunların bilincinde olmalısınız. Aşağıda, bilmenizde fayda olacak birkaç çalışan hakkı bulunmaktadır:

 • Çalışanlar haftada altı günden yada günde 10 saatten fazla çalışmamalıdır. Ek olarak, sekiz saat sonrasında fazla mesai tutarı almalısınız;
 • Bir şirket, bir çalışanını sözleşmenin bitiminden ilkin feshederse, Hizmet Sonu Ödeneği ödemek zorundadır. Sadece bu, yalnızca fesih sebepsiz ise geçerlidir;
 • Firmalar, yabancı çalışanlar için hususi sıhhat sigortası sağlamalıdır;
 • Çalışanlar, sözleşmelerinin sonunda tazminat alırlar. Bu çoğu zaman ilk üç yıl için 15-20 günlük maaş yada bundan sonraki her yıl için bir aylık maaştır;
 • Bir çok çalışanın üç yada dört haftalık senelik izin hakkı vardır;
 • Çalışanlar ek olarak iki haftaya kadar tam ücretli hastalık izni alma hakkına haizdir.

Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, birçok yabancı ek avantajlardan yararlanmaktadır. Bunlar sözleşmeye göre farklılık gösterir. Sadece, aşağıdakileri içerebilirler:

 • Evi ziyaret etmek için dönüş uçuşları;
 • Konut yardımı;
 • Çocuklar için eğitim;
 • Şirket otomobili.

Katar’da çalışmak için gerekenler

Katar’da emek vermeyi planlıyorsanız, ilkin atlamanız ihtiyaç duyulan birkaç çember var. Genel olarak, bunlar bilhassa kolay olsa gerek, bu yüzden oldukça fazla mesele yaşamamalısınız.

Katar’da emek harcama vizeleri

Katar’da iş arayan tüm yabancılar oturma izni almak zorundadır. Sadece, bunu yalnızca bir işveren size sponsor olursa alabilirsiniz. Çoğu zaman şirket, ülkeye giriş yapmanız için size geçici bir vize verir ve oraya vardığınızda formaliteleri tamamlar.

Size sponsor olabilecek bir işvereniniz olduğunda, size oturma izni almak için tüm evrak işlerini halletmeleri gerekecektir. İş teklifini ülkeye girmeden ilkin aldıysanız, işvereniniz iki ila dört hafta içinde geçici vizenizi oturma iznine çevirmelidir.

Bu oturma izinleri, ailenizi Katar’a getirmenize de olanak tanır. Bununla beraber, işvereniniz tarafınca her yıl yenilenmeleri gerekir.

Katar’da çalışmak için dil gereksinimleri

Katar’da iş söz mevzusu olduğunda, İngilizce bir zorunluluktur. Bu, ülkede iş için kullanılan ana dildir. Sadece, birazcık Arapça bilgisine de haiz olmak yararlı olabilir.

Katar’da Çalışmak İçin Nitelikler

Genel olarak, Katar’daki bir çok şirket üniversite diplomasına haiz olmanızı bekler. Sadece, hususi bir meslekte iseniz, mesleki niteliklere ihtiyacınız olabilir. Mesela, avukatların, doktorların ve öğretmenlerin hepsinin işleriyle ilgili belirli nitelikler göstermeleri gerekir.

Tüm niteliklerin Dışişleri Bakanlığı tarafınca noter tasdikli olması gerekir. Ek olarak, dereceleriniz ülkenizdeki Katar Büyükelçiliği tarafınca onaylanmalıdır. Ek olarak, üniversitenizden yada yönetim kurulundan niteliklerinizi teyit eden detaylı bir mektup sağlamanız gerekecektir.

Katar’da vergi ve toplumsal güvenlik numaraları

Katar’da kişisel vergi yoktur. Bu yüzden, orada çalışmak için bir vergi numarasına ihtiyacınız olmayacak. Benzer şekilde, yabancılar mahalli emeklilik planlarına erişemezler, dolayısıyla bir toplumsal güvenlik numaranız olmayacaktır.

Katar’da çalışırken öteki gereksinimler

Yukarıdakilerin hepsine ek olarak, Katar’da çalışmak için ihtiyacınız olabilecek birkaç şey var. Mesela, tıbbi bir denetim yaptırmanız gerekecek. Bazı durumlarda sabıka kaydı kontrolüne de ihtiyacınız olabilir. Bu, bilhassa devlet işleri yada lisanslı meslekler için geçerlidir.

Katar’da iş iyi mi bulunur?

Artık Katar’da çalışabilmek için ne icap ettiğini bildiğinize nazaran, iş aramaya başlamanız gerekiyor. Katar’da iş bulmak öteki ülkelerde olduğu şeklinde nerede ise aynı. Çevrimiçi kaynaklar iş aramanızın anahtarı olacaktır, bundan dolayı bunlardan yararlandığınızdan güvenli olun.

Katar’daki işe alım ajansları

Aslına bakarsanız birkaç senelik iş deneyiminiz var ise, bir işe alım ajansı vesilesiyle Katar’da iş bulmak daha kolay olabilir. Ülkede ufak mahalli şirketlerden büyük internasyonal ajanslara kadar oldukça sayıda şirket var. Yurtdışından Adecco, Robert Half, Michael Page yada Hays şeklinde şirketlerle en iyi şekilde çalışacaksınız. Mahalli olarak QHR, Al Noof, Bayt, Work Circle ve Gulfaar’ı deneyebilirsiniz.

Katar’da iş fuarları ve ağ oluşturma

Dünyanın herhangi bir yerinde olduğu şeklinde, iyi bağlantılarınız var ise Katar’da iş bulmak daha kolaydır. Bu yüzden, iyi bir ağ oluşturmak önemlidir. Bunu, ülkedeki iş fuarlarına ve ağ oluşturma etkinliklerine katılarak yapabilirsiniz. Katar’daki birçok işe alım ajansı ve üniversite bunlara ev sahipliği yapıyor, bu yüzden sizin için uygun olanı bulmak için sayfalarına göz atın.

Katar gazetelerinde işler

Şaşırtıcı bir halde, Katar’da iş arıyorsanız gazeteler iyi bir kaynak olabilir. Mesela, Gulf Times ve Qatar Tribune’deki ilanlara bakın .

Katarda İnternetten İş Aramak

Başka herhangi bir ülkede olduğu şeklinde, 21. yüzyılda Katar’da iş bulmak çoğu zaman netin çevresinde döner. Bu yüzden, LinkedIn’de iyi bir profil oluşturmak ve platformda hangi işlerin duyuru edildiğine bakmak önemlidir. Benzer şekilde Monster Gulf ve Gulf Talent şeklinde çevrimiçi iş bankalarına da bakabilirsiniz.

Ek olarak hangi şirketlerde çalışmak isteyebileceğiniz mevzusunda bir fikriniz var ise direkt kariyer sayfalarına göz atabilirsiniz. Tüm büyük petrol şirketleri, bankalar ve otel kuruluşları, iş ilanlarını direkt şirket web sitelerinde yayınlar, bundan dolayı bunlara dikkat edin.

Katar’da özgür meslek

Dünya genelinde giderek daha popüler hale gelebilir, sadece Katar’da özgür emek harcama yaygın değildir. Bu bilhassa gurbetçiler için geçerlidir. Bunun sebebi, Katar’da çalışmak isteyen her insanın oturma vizesine gerekseme duymasıdır ve bir işveren size sponsor olmadıkça bunu alamazsınız.

Katar’da yetişim ve gönüllülük

Tam zamanlı emek harcama çekici gelmiyorsa, Katar’da yetişim yapmayı yada gönüllü emek vermeyi düşünebilirsiniz. Katar’daki birçok büyük firmanın yetişim programları var. Bunlara Shell, Qatar Airways, Woqod, DHL, Katar-ABD Enstitüsü, HSBC ve KPMG dahildir. Gene de, bu şirketlerin çoğunun yalnızca Katar sakinlerine yetişim sunduğunu unutmamalısınız.

Birçok gurbetçi Katar’a çalışmak için geldiğinden, gönüllülük arka planda kalma eğilimindedir. Sadece, elbet, onları aramak isterseniz, mevcut fırsatlar var. Aşağıda gönüllülük için düşünülmesi ihtiyaç duyulan bazı kuruluşlar bulunmaktadır:

 • Teslimat ve Miras Yüksek Komitesi
 • Katar Hayvan Refahı Derneği
 • Al Shaqab
 • Katar Diyabet Derneği
 • Asya’ya Ulaşın (ROTA)
 • Katar Hayır Kurumu
 • Acyal Gençlik Film Festivali
 • Katar Gönüllü Merkezi
 • Katar’da iş başvurusu

Katar’da iş bulmak süre alabilir. Sadece hoşunuza giden bazı fırsatlar bulduktan sonrasında müracaat sürecine başlayabilirsiniz. Genel olarak, bu dünyanın geri kalanında bulacağınız şeye benzer. CV ve ön yazı göndereceksiniz. Peşinden, bir telefon görüşmesi ve peşinden karşı karşıya görüşme yapabilirsiniz. Başarı göstermiş olursanız, bir iş teklifi alabilirsiniz ve sözleşmenizin ayrıntılarını görüşme etmeniz gerekecektir. Averaj olarak, tüm süreç ortalama dört hafta sürer, sadece bu süre iki aya kadar uzayabilir.

Katar’da iş aramaya başlamadan ilkin CV’nizi hazırlamanız gerekecek. Bu, bir CV’nin başka herhangi bir yerde iyi mi göründüğünden büyük seviyede değişik olmayacaktır. İletişim bilgilerinizi en üste eklemeniz gerekecek – e-postanızı ve telefon numaranızı ihmal etmeyin. Peşinden, mesleki deneyiminizi ve eğitiminizi detaylandırın. Katar oldukça internasyonal bir ortam olduğundan dil becerileri oldukça önemlidir, pek bir çok bu tarz şeyleri vurguladığınızdan güvenli olabilirsiniz. Hangi ilgi alanlarına haiz olduğunuzu ilave ederek birazcık kişilik göstermenize de destek olabilir. En önemlisi, CV’niz kolay ve özlü olmalıdır. Ek olarak başvurunuza bir ön yazı eklemeniz gerekecektir.

Hatırlanması ihtiyaç duyulan bir şey, bir röportaj için uygun şekilde hazırlanmanız gerekeceğidir. Kültürel olarak duyarlı olmalısınız; uygun davranın ve giyinin. Ek olarak, şirket ve Katar’daki faaliyetleri hakkında birazcık araştırma yapmak destek olabilir.

Katar’da iş ararken destek

Gurbetçilerin işsizlik maaşı alma hakları yoktur. Bu yüzden, Katar’da iş ararken kendinizi desteklemeye hazır olmalısınız.

Doğal bu, avdayken üretken olamayacağınız anlamına gelmiyor. İngilizce yada Arapça dersi alarak dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz. İşinizle ilgili olabilecek herhangi bir beceriyi geliştirmek de destek olabilir. Mesela, SEO pazarlaması, Adobe yaratıcı paketi yada liderlik mevzusunda birazcık eğitim alabilirsiniz. Çevrimiçi olarak sunulan birçok kurs vardır ve Udemy ve Skillshare bunun için en iyi kaynaklardır.

Katar’da işe adım atmak

Sonunda Katar’da hayalinizdeki işi bulduğunuzda, yeni göreviniz için hazırlanmanız gerekecek. Emek harcama vizeniz mevzusunda işvereninizle aynı sayfada olduğunuzdan güvenli olun ve ihtiyacınız olabilecek herhangi bir adli denetim yada sıhhat taraması yaptırmayı ihmal etmeyin. İlk birkaç gün içinde lüzumlu tüm evrakları imzaladığınızdan ve şirketinizin hususi sıhhat sigortanızı kurduğundan güvenli olmalısınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap