1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanma

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Hızlı 7 Adım
0


Günümüzde bir oldukca alanda personel olarak çalışmanın yanı sıra kendi işini oluşturmak isteyen milyonlarca insan var. Geçim sıkıntıları, sevmediğiniz işlerde çalışmak ve benzeri problemler sebebiyle kendi işinizi niçin kurmayasınız?

Kazançlı bir özgür meslek sahibi olmak isteyen Türkiyeli çoğunluğun arasındaysanız, kıymetli zamanınızı ve finansal kaynaklarınızı boşa harcamadan kendi işinizi kurmanın yedi mühim adımını burada bulabilirsiniz.

Kendi İşini Oluşturmak İsteyen Girişimciler İçin Süratli 7 Adım

Hakkaten İstediğiniz Şeyin Girişimcilik Olduğundan Güvenilir Olun

İşinizi kaybettiğiniz için bir iş oluşturmayı düşünüyorsanız ve yeni bir iş bulmakta zorlanıyorsanız, daha iyi bir iş aramayı düşünün. Bir kariyer koçu tutun yada birazcık eğitim alın. Bir iş oluşturmak, iş bulmaktan oldukca daha zor olsa gerek, bundan dolayı gerçek tercihiniz buysa, daha iyi bir halde iş aramak için extra çaba harcamaya kıymet.

Ek olarak, bir iş oluşturmak için ihtiyaç duyulan şu şartlara haiz olup olmadığınızı da düşünün: Kimse size ne yapacağınızı söylemez (müşterileriniz hariç). Kendi kendinizi motive etmeli, birçok fedakarlık hayata geçirmeye istekli olmalı ve işletmeniz başlangıçtan olgunluğa geçerken uzun süre dayanabilmelisiniz.

Ne Tür Bir İş İstediğinize Karar Verin

Franchise mı, bağımsız mı? Hizmet mi, üretim mi? İşyerinizden perakende satış mı, yoksa online mı? Firmadan Tüketiciye mi (B2C), Firmadan Firmaya (B2B)? Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları olan onlarca değişik işletme türü vardır. Halkla çalışmak ister misin? Bir perakende mağazası sizin için doğru olabilir, sadece oldukca fazla genel gider (mesela kira ve kamu hizmetleri) ile karşı karşıya kalacaksınız.

Not: İşletmenizi düşük genel giderlerle küçük tutmak ve uzman olduğunuz bir mevzuda bilirkişilik yapmak ister misiniz? Danışman olmak size uygun olabilir, sadece bir günde bir tek 24 saat vardır ve bu gelirinizi sınırlayabilir.

Fikirlerinizin Detaylı Araştırmasını Yapın

Bir iş oluşturmayı düşünüyorsanız unutmamanız ihtiyaç duyulan en mühim şey şudur: Bu bir yarış değil. Acil eden insanoğlu, piyasada süre ayıran insanlardan oldukca daha ağır cezalara çarptırılırlar. “İlk hamle pozitif yanları” kelimelerini duyabilirsiniz -bir ürünle herkesten ilkin çıkarak büyük bir avantaj elde etme fikri- sadece bu düşünce, bilhassa minik işletmeler için abartılıdır. Oldukca erken ortaya çıkarsan kıymetli kaynakları çarçur edebilirsiniz.

Mesela KOSGEB Girişimcilik