1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri

Kıyafet Tasarlayarak Para Kazanmak | Online Fikirler

Kıyafet Tasarlayarak Para Kazanmak | Online Fikirler
0


Giyim Tasarlayarak Para Kazanmak

Giyim tasarlayarak para kazanmak son zamanlarda bağımsız çalışmak isteyenlerin tercih etmiş olduğu bir seçenek. Bu mevzuya ilgi duyuyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Giyim tasarlayarak para kazanmak, popüler işler içinde yer almaya başladı. Kurumsal yaşamın verdiği sıkışmışlık hissini yaşamak istemeyen, kendi yaratıcılığına güvenen, etken, araştırmacı, hayal gücüne ve kabiliyetine güvenen hepimiz, kendi tasarılarını yaparak para kazanabilir. Bunun için ilk olarak her işte olduğu benzer biçimde fazlaca çalışmak ve fazlaca araştırma yapmak icap ettiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Giyim Tasarlayarak Para Kazanmak

Tasarım Yaparak Para Kazanmak

Tasarım yaparak para kazanmak isterseniz ilk olarak bir fizibilite emek harcaması yapmanız gerekmektedir. Hangi biçim giyim tasarlamak istediğinizi belirlemeniz, bunun için ne kadar harcama yapabileceğiniz, alacağınız malzemelerin maliyetini hesaplamanız, tasarımlarınızı hangi yollarla satabileceğinizi belirlemeniz, çıkabilecek extra harcamalar için ayırabileceğiniz bütçenizi belirlemeniz, ondan sonrasında harekete geçmeniz, sizin gelecekte karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı evvelde önlem almanızı sağlar.

Tasarım yapmayı seviyor fakat bununla ilgili nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size birkaç ipucu verelim.

 1. Ilk olarak ne biçim giysiler tasarlamak istediğinize karar verin.
 2. Tasarlamayı planladığınız ürünü hayata geçirebilmek için lüzumlu eğitimleri alın (Dikiş eğitimi, baskı eğitimi, nakış eğitimi, kumaş boyama eğitimi, ölçeklendirme vs).
 3. Tasarladığınız giysileri hangi platformlarda satabileceğinizi araştırın.
 4. Moda trendlerini takip edin, piyasada en fazlaca talep gören tasarım giysiler hangileri? Bu tarz şeyleri araştırın.
 5. Pazarlama, satış, işletme mevzularında eğitim almanız, ürününüzün satışı mevzusunda size doğru bir yol gösterecek bilgiye ve tecrübeli insanları tanımanıza katkı sağlar.

Tasarladığım Giysileri Iyi mi Satabilirim?

Para kazanmak istiyorsunuz ve değişik tarzda giysiler tasarladınız. Tasarladığım giysileri iyi mi satabilirim? Diye düşünüyorsanız bu mevzuda yapmanız ihtiyaç duyulan ön hazırlık işlemlerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ilk olarak tasarımını yapmak istediğinizin giyim tasarımının eskizini oluşturun. Hemen sonra oluşturduğunuz eskizde tasarımınızın detaylarını belirginleştirmek için renklendirme işlemi yapın.

Tasarladığınız giysileri dikin ve ilk olarak kendiniz için üretin. Bu sayede bir hata var ise satışını yapmadan ilkin kendiniz hatayı fark edebilirsiniz. İsterseniz bu tasarımlar üstünde lüzumlu revizyonları yapabilirsiniz. Tasarım ürününüz nihai halini aldıktan sonrasında son işleme geçebilirsiniz.

Son olarak tasarımınız hazır. Artık satış ve pazarlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tasarım kıyafetlerinizi satabileceğiniz bazı yöntemler;

 1. İşletmelerle anlaşıp tasarımlarınızın seri üretimlerinin yapılmasını ve o işletme kanalıyla pazarlanmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Tasarladığınız kıyafetin üretimini kendiniz gerçekleştirecekseniz, toplumsal medya vasıtasıyla, influencerler (web ünlüleri kanalıyla etkili pazarlama yöntemi) vasıtasıyla ürünlerinizin tanıtımını yapabilir ve satışını web üstünden gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Bir internet sayfası yada blog kurabilirsiniz ve tasarladığınız giysileri kurmuş olduğunuz sitelerde sergileyebilir ve alıcılarla buluşturabilirsiniz. Bloğunuzda yaptığınız tasarımların öyküsünü kurgulayabilir, tasarım ve imalat sürecini gösterip tanıtımını yapabilir, bu sayede de tasarım sürecinize başka insanları dahil edebilirsiniz. Bu sayede insanları etkileyebilir ve üretimlerinizin daha kolay satılmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Açık hava sergilerinde stant kiralayabilir ve tasarladığınız ürünleri burada pazarlayabilirsiniz.
 5. Mağazalar ile anlaşarak, tasarladığınız kıyafetlerin satılmasını ve talep edilmesini sağlayabilirsiniz.
 6. Giyim tasarımlarınızın daha çok insan tarafınca tanınması için hayır etkinliklerinde armağan olarak verilmesini sağlayabilir yada toplumsal mesuliyet projelerinde çekiliş ödülü yada armağan olarak sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Giyim Tasarımlarının Çevrimiçi Platformlarda Pazarlanması

Giyim tasarımlarınızın çevrimiçi platformlarda pazarlanmasını sağlayacak birkaç önerimiz olacak.

 • İnternet mağazası açabilirsiniz. Çevrimiçi bir platformda para kazanmanın en etkili yollarından biri, çevrimiçi bir web mağazası açmaktır. Bu çevrimiçi butiğinizde tasarladığınız giysileri sergileyebilir ve web kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başarabilir, bu sayede tasarımlarınızı kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. İşin içine girdiğiniz vakit yaratıcılığınızı kullanarak daha kolay satış yapma teknikleri geliştirebilirsiniz.
 • Kendinizi markalaştırabilirsiniz. Çevrimiçi giyim tasarımı çalışmalarınıza başlamanın bir öteki yolu da markalaşmadır. Bazı web sitelerinde bu markalaştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu internet sayfası vasıtasıyla tasarım kıyafetlerinizi, yaratıcı görsellerinizi, onları kullanmak isteyen her insana pazarlayabilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi tasarlayabileceğiniz ve tasarımlarınızı çevrimiçi olarak satmanıza müsaade eden öteki internet sayfalarına göz atabilirsiniz. Bu biçim web sitelerinin büyük olasılıkla bir çeşit üyelik tutarı olabilir. Fizibilite çalışmalarınıza bu ilave pazarlama ücretlerini de ilave etmenizi tavsiye ederiz.

En büyük tasarımcıların da internet sayfasında mağazaları ve internetten satış icra eden değişik satış sitelerinde üyelikleri var. Her ne kadar fazlaca şık satış mağazaları, en lüks avmlerinde satış noktaları olsa da, kendi web satış mağazaları vasıtasıyla hala büyük oranda alan kişi çekmeye devam ediyorlar.

Siz de giyim tasarlayarak para kazanmak fikrinizi hayata geçirirken, bu meşhur tasarımcıların satış ve pazarlama tekniklerini kendinize uyarlayarak ve ürünün görsel olarak sunuş tarzları mevzusunda esin alarak, kendi tasarımlarınızın satışını en başarıya ulaşmış şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap