Kredi Kartı Aidatını Sıfırlamak Mümkün Banka Kredi
0

Kredi Kartı Aidatını Sıfırlamak Mümkün #kredi Banka Kredi – 2022

#kredi #kredikartı #kredinotu

4 Şahıs Okudu – 2 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Kredi kartları, sağlamış olduğu onca kolaylığa karşın banka ile müşterisinin yılda minimum bir kez karşı karşıya gelmesine niçin oluyor. Bunun da sebebi ‘senelik üyelik tutarı’ doğrusu ‘ödenti’lar. Banka müşterisini kim bilir hiçbir şey kredi kartı aidatı kadar rahatsız etmiyor. Bundan dolayı senelik alınan ücretler {hiç de} azımsanacak benzer biçimde değil. Kartın özelliğine ve bankaya bakılırsa değişmekle beraber 1.000 liralara ulaşan hatta bu tutarı da aşan rakamlar söz mevzusu.

Bankaların hizmet karşılığında yılda bir kez de olsa almış olduğu ve her yıl zamlanan kart aidatından kurtulmak mümkün mü? Bu probleminin yanıtını bulmak için Resmî Gazete’de 7 Mart 2020’de piyasaya sürülen ‘Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin tebliğe’ bakmak kafi (Bu düzenlemenin ilki Ekim 2014’te yayımlanmıştı). Tebliğin 11’inci maddesi banka ve kredi kartı ücretlerine ilişkin bilgileri içeriyor. Bankaların kredi kartı aidatı talep etmesinin önünde engel yok. Sadece tebliğin ilgili maddesi banka müşterisini korumuş olan, kredi kartı aidatını sıfırlayan düzenleme de içeriyor. Yasaya bakılırsa; bankalar senelik üyelik tutarı ve benzeri ad altında ücret eğitim etmedikleri bir kredi kartı (aidatsız kredi kartı) sunmak zorunda. İşte bu detayı bir çok kart sahibi bilmiyor.

Tüketiciler, kredi kartı mevzusunda yasal haklarını fazlaca fazla bilmediğinden her yıl ödenti ödüyor ya da anlık kızgınlıkla kredi kartını iptal ettirmenin hesabını yapıyor. Oysa kart sahibi bankasına derhal müracaat yapmış olup, ‘Aidatlı kredi kartımı, aidatsız kredi kartıyla değişiklik yapmak isterim’ dese aidattan kurtulabilecek. Bundan dolayı tüketicilerin senelik üyelik tutarı bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla senelik üyelik tutarı bulunmayan kredi kartı ile değişiklik yapma talepleri, bankalar tarafınca yerine getirilmek zorunda. ‘Aidatsız kredi kartında limitim düşer’ endişesine de kapılmayın.

Yasaya bakılırsa; banka kartları ile sanal kredi kartlarından senelik üyelik tutarı alınamaz.

Parasız kredi kartı başvurularını reddeden banka, bu başvuruya istinaden aidatlı kredi kartı veremez.

Eğer aidatlı kart kullanılıyorsa, bu karta bağlı sunulan her bir ek kredi kartının senelik üyelik tutarı, aslolan kartın senelik üyelik tutarının yüzde 50’sini geçemez.

Kredi kartı senelik üyelik tutarı, tüketicinin ilk kullanımından sonrasında senelik olarak gerçekleşme ettirilebilir.

Kesintisiz olarak, 180 gün (6 ay) hareket görmeyen kredi kartı hareketsiz kart kabul edilir ve bu kartlara hareketsiz kalmış olduğu müddetçe senelik üyelik tutarı yansıtılamaz. Kısaca kullanılmayan karttan ücret alınamaz.

Hesap özeti gönderimi, sanal kart oluşturma ve kullanımı ile bir takvim yılı (12 ay) içinde yitik, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla meydana gelen 2 adede kadar kart yenileme karşılığında ücret alınamaz. İkiden sonraki kart yenilemelerinde ise maliyet kadar ücret alınabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir