1. Ana Sayfa
  2. Kişisel

Kredi kartı kullananlar için önemli mahkeme kararı Banka Kredi

Kredi kartı kullananlar için önemli mahkeme kararı Banka Kredi
0

Kredi kartı kullananlar için mühim mahkeme sonucu #kredi Banka Kredi – 2022

#kredi #kredikartı #kredinotu

0 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Milliyet Gazetesi Yazarı Gürkan Akgüneş’in haberine bakılırsa: Feyyaz Bulut Gürbüzer, kredi kartından öğrenim edilen 189 TL’lik senelik kart kesinti bedelinin iadesi için Yenimahalle Tüketici Yargıcı Heyeti’ne başvurdu. Yargıcı heyeti, kart kullanıcısını haklı bularak, bankanın öğrenim etmiş olduğu 189 TL’yi geri ödemesine karar verdi. Sadece banka, Ankara 2. Tüketici Mahkemesi’nde kararın iptali istemiyle dava açtı.

Bankanın dava dilekçesinde, kart kullanıcısının Bankacılık Hizmet Sözleşmesi’nde kart aidatı ödemeyi kabul etmiş olduğu, müşteriye gönderilen hesap özetlerinde kart aidatının öncesinden bildirildiği, bankanın parasız kredi kart seçeneği olmasına rağmen müşterinin bu şekilde bir talepte bulunmadığı, müşterinin ek olarak senelerdir kredi kartı aidatı ödediği, kesinti sebebiyle kredi kartının kapatılmasını istemediği, müşterinin kartla nakit ödemesiz harcama yapabilme, taksitlendirme, bonus ve mil kazanma şeklinde birçok hizmetten yararlandığı açıklandı. Dilekçede tüm bu kart avantajları sebebiyle kesinti bedelinin hakkaniyet gereği olduğu da savunuldu.

Mahkeme ise bu tür sözleşmelerin tarafların karşılıklı müzakereleri sonucu imzalanmadığına dikkat çekerek, satıcı yada sağlayıcının tüketiciyle görüşme etmeden tek taraflı sözleşmeye koyduğu koşulların Tüketicinin Korunması Kanunu ve Avrupa Konseyi’nin sonucu uyarınca haksız koşul durumunda olduğuna vurgu yapmış oldu.

Kararda, “Sözleşmedeki hususların tüketiciyle yeterince tartışıldığı kanıtlama edilemediği için davanın reddi gerekmiştir” denildi. Mahkeme, bu gerekçeyle Tüketici Yargıcı Heyeti’nin kart bedelinin iadesi kararını onayarak, dava masraflarının da banka tarafınca ödenmesine hükmetti.

Lütfen görüşlerinizi yorumlara yazın. Bu içinde ne olduğu beğenebilir ve paylaşabilirsiniz.

Abone olun
▶ https://youtube.com/@erkinses

İnternet sitemiz
➤ https://erkinses.com

Takip edin
❤ https://twitter.com/erkinsestv
❤ https://feysbuk.com/erkinsestv
❤ https://instagram.com/erkinsestv

#erkinses #haber #haberler #gündem #canlıyayın

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap