1. Anasayfa
 2. Memur

Memur, emekli maaşı ve asgari ücret zam oranı arttı! Merkez Bankası enflasyon tahminini güncelledi, Memur Maaşları 2022

Memur, emekli maaşı ve asgari ücret zam oranı arttı! Merkez Bankası enflasyon tahminini güncelledi, Memur Maaşları 2022
0

Işyar, emekli maaşı ve asgari ücret zam oranı arttı! Merkez Bankası enflasyon tahminini güncelledi, #memurmaaslari – 2022

#kpss #kpss2021 #kpss2022

41 Şahıs Okudu – 2 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Dün dünya haberleri

https://yo.fan/uj9bb9gb2t

Her senenin başlangıcında işgören ve emekli maaşlarının yanı sıra asgari tutara zam yapılıyor. Hükümet, zam oranını, enflasyon oranına gore ve öteki parametrelere gore belirliyor. Zam oranının en belirleyici unsuru olan yıl sonu enflasyon beklentisi değişti. Buna gore, maaşlara yapılacak zam oranları da güncellendi. İşte, 2024 işgören ve emekli maaşı ile asgari ücret zammı tahminleri…

Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahmini değiştirmesi; işgören maaşları, işgören emeklileri ve asgari ücretliler için yeni zam hesaplamalarına yol açtı. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ndeki TÜFE tahmini emekli zammı için ipucu verdi. Buna gore, 2023 Eylül ayında 67.22 olan yıl sonu enflasyon beklentisi bu ankette 68.01’e ulaştı.

2024 EN DÜŞÜK MEMUR MAAAŞI NE KADAR OLACAK?
Merkez Bankası’nın tahminlerine gore, yıl sonu enflasyon beklentisinin tutması durumunda işgören ve işgören emeklileri ocak ayında yüzde 52,18 zam alacak. Bu zam oranıyla, en düşük işgören maaşı 33 bin 505 TL olacak.

ATV Haber’e konuşan toplumsal güvenlik uzmanı Serkan Kumdakcı, “Yüzde 40,27 zammımızı temmuz ayında verilen toplu sözleşme zammına bölüyoruz. Bu çıkan sonuçla da 2024 senesinde verilecek olan toplu sözleşme zammını çarptığımızda yüzde 52,18 rakamına ulaşıyoruz” dedi.

2024 MEMUR MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?
Işyar emeklileri de aynı zam oranından faydalanacak.
En düşük işgören emeklisi maaşı 15 bin TL’nin üstüne çıkacak.

Serkan Kumdakcı, “Senelik tahmini enflasyon verimiz yüzde 68,01’i ilk 6 aylık enflasyon rakamımıza, 1.977’ye bölüyoruz. 1,4027 şu demek oluyor ki ikinci 6 aylık enflasyon beklentimiz yüzde 40,27 olarak karşımıza çıkıyor” açıklamasını yapmış oldu.

2024 ASGARİ NE KADAR OLACAK?
Asgari ücretliler için tahmini zam oranı aşağı yukarı belli oldu ve yıl sonuna kadar tahminler değişmezse asgari ücretin 16 bin TL’yi bulması planlanıyor.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yükselmesi, bu zamların belirlenmesinde etkili olacak. Fakat resmi zam oranları ve enflasyon verileri neticeleri kesinleştirmeden ilkin değişebilir.

2023 YIL SONU ENFLASYON NE KADAR OLACAK?
Yeminli mali müşavir ve ekonomist Muhammet Bayram’ın maaş zammıyla ilgili açıklamaları ise şu şekilde:

“Merkez Bankası ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ni deklare etti. Buna gore yıl sonu enflasyonu yüzde 68 seviyelerine yukarı yönlü revize edildi. Senenin ikinci yarısını içeren dönem için enflasyon temmuz ayında 9.49, ağustos ayında 9.09 olarak gerçekleşti. Eylül ayında neredeyse yarıya düşerek enflasyonda yükseliş hızı 4.75 seviyesine geldi.

Bununla beraber işgören ve emeklilerin ilk 3 ay için yüzde 25.11 olarak enflasyon farkları belirlendi. Merkez Bankası anketi sonrasında bizim yıl sonu enflasyon beklentimiz ise yüzde 75 civarında. Yıl sonunda enflasyonu yüzde 75 civarında kapatabileceğimizi düşünüyoruz.

MAAŞ ZAMLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?
3 aylık daha enflasyon verisi var. Gelecek ayın 3’ünde ekim ayı enflasyon verileri açıklanacak. Senenin ikinci altı ayından sonrasında açıklanan ilk 3 aylık enflasyon yüzde 25.11’’di. Yeni gelen enflasyon verisi ile beraber bu artacaktır, fakat iki aylık veriyi daha bekleyeceğiz. Yıl sonu enflasyon farkı ise sayın Bakan Vedat Işıkhan’ın açıklamış olduğu şeklinde yüzde 38’ler civarında olacaktır.

Bakanın işgören ve işgören emeklilerine ise yüzde 50 civarında zam yapılacağını söylenmesinin sebebi haziran ayındaki toplu sözleşme zammının yüzde 6 seviyesinde olmasından dolayıdır. Ocak ayında ise verilecek toplu sözleşme zammı yüzde 15 seviyesinde. Arada 9 puanlık bir fark bulunuyor. Bundan dolayı işgören ve işgören emeklilerine enflasyonun üstünde 9 puanlık fark verilecek.

Yıl sonu itibarıyla yapılacak zam her ne kadar SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için yüzde 38 olarak düşünülse de son dönemlerde artışlar hep enflasyon farkı + refah oranı şeklinde yapılmış oldu. Gene yüzde 50’ye yakın SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine, memurlara maaş zammı yapılacağını düşünüyorum.

2024 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLUR?
Asgari ücretliye de minimum enflasyon farkı kadar bir artış yapılacaktır. Ara dönemde yüzde 35 zam yapılmış oldu. #2023 #ahaber #2024 #2025 #bbctürkçe #cnntürk #gündem #haber #haberler #haberturk

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir