1. Anasayfa
 2. Kişisel

Përzhita: Një pronar tokash në Butrint kishte miqësi me Ciceronin, banka me emër gruaje jepte kredi Banka Kredi

Përzhita: Një pronar tokash në Butrint kishte miqësi me Ciceronin, banka me emër gruaje jepte kredi Banka Kredi
0

Përzhita: Një pronar tokash në Butrint kishte miqësi me Ciceronin, banka me emër gruaje jepte kredi #kredi Banka Kredi – 2022

#kredi #kredikartı #kredinotu

56 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Disa gërmime arkelogjike në Butrint kanë zbuluar të dhëna historike të rëndësishme. Ish-rektori i Akademisë së Studimeve Albanologjike, Luan Përzhita shpjegon se në periferi të liqenit është gjetur një vilë. Pronari i saj kishte marrëdhënie miqësore me Ciceronin, e madje një grup skellvërish shkruanin librat e tyre.

Luan Përzhita: Do të kaloj temiz te disa gërmime arkelogjike që janë bërë në periferi të Butrintit, siti quhet Diaporit.

Aldo: Diaporit? Çfarë do të thotë?

Luan Përzhita: Diaporit vjen nga greqishtja e vjetër që do të thotë dhia, por e vënë ku kryqëzoheshin dy rrugë dhe mendohej rruga që vinte nga Finiqi përnë Nikopolis kalonte në këtë vend, buzë liqenit të Butrintit ku kemi gërmuar një vilë të këtij lloji.

Aldo: Vilë?

Luan Përzhita: Vilë e madhe duke u nisur nga të dhënat që kishte korrespondenca e Ciceronit të madh që në atë kohë ishte senator por dihet që ishte edhe shkrimtar mjaft i njohur me Pomponatikun që ishte pronar i tokave buzë liqenit të Butrintit.

Aldo: Pra ky senator ka hyrë në marrëdhënie me pronarin e tokave, temiz a shumë siç ndodh tani?

Luan Përzhita: Po dhe miqësia vinte, përveç të tjerave, ngaqë Pomponatiku kishte një vend ku bënte ose shkruante librat e Ciceronit në kuptimin që kishte një grup skllevërish të ditur thoshte ai të cilët shkruajnë librat e Ciceronit dhe librat e Pomponatikut.

Një tjetër zbulim në Durrës tregon se në shekullin II ka ekzistuar një bankë me emrin e një gruaje e cila jepte kredi.

Luan Përzhita: Kemi edhe dokumentacion që tregon që ka patur një bankë me huadhënie kredi në Durrës në shekullin II për shembull.

Aldo: Me çfarë paraje, çfarë monedhe?

Luan Përzhita: Me denarin romak. Shiko në Iliri por edhe në vende të tjera kanë qarkulluar disa lloje monedhash. Monedha e denarit romak ka qenë një monedhë shtetërore, por senati romak ka lejuar provincat që të presin monedhën e tyre, biles edhe zonat minerale ose zonat e tjera ekonomike që shkëmbejnë.

Aldo: Kjo ka qenë bankë që jepte hua për çfarë?

Luan Përzhita: Kjo ka emrin e një gruaje, ajo ka dhënë hua.

Aldo: Po sigurisht që banka ka emrin e një gruaje!

Luan Përzhita: Në formën e një kredie që në bazë të një interesi të caktuar për shumën e parave që kanë marrë.

#AldoMorningShow Emision mëngjesi nga #AldonLipe në #TvKlan.{
#luanperzhita
SUBSCRIBE to “RTV KLAN” on YouTube for more videos!

Për më shumë informacione vizitoni faqen tonë web https://tvklan.al/
Videot e fundit nga Tv Klan i gjeni në faqen https://tvklan.al/video/
Follow Tvklan on Feysbuk: https://www.feysbuk.com/tvklan/
Follow Tvklan on Instagram: https://www.instagram.com/rtvklan/
Programet e Tv Klan mund t’i ndiqni edhe në faqen https://tvklan.al/programe/

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir