Rusya İş İlanları – İşçi Alımı – Rusya’da Çalışma Şartları

Rusya İş İlanları - İşçi Alımı - Rusya'da Çalışma Şartları


Rusya’da İş Rehberi

Türkler için Moskova ve öteki Rus şehirlerinde iş arayan gurbetçiler için yararlı bilgiler ve tavsiyeler. Şunu belirtmekte yarar var. Rusya’da dil oldukça önemlidir ve Rusya’ya gitmek isteyenlerin daha rahat bir yaşam sürebilmesi ve istediği tüm sektörlerde çalışabilmesi için İngizlice yada Rusça bilmesi gerekmektedir.

Rusya öteki ülke vatandaşları için çeşitli istihdam fırsatları barındırmakta. Moskova ve St. Petersburg şeklinde büyük şehirler, bilhassa hem İngilizce hem de Rusça konuşanlar için çok önemli iş ve yaşam fırsatları sunuyor.

Rusya’da Çalışmak

Rusya’da iş piyasası: Moskova ve St. Petersburg, Rusya’nın en iyi iş fırsatlarını sunan başlıca ekonomik merkezleridir. Rusya’da genel işsizlik oranı Temmuz 2020’de %6,3 olarak ölçülmüştü. 2022yılında ise bu sayı %4,4 oranında düşüşe geçti. COVID-19’un 2020 – 2021 etkilerine bağlı olarak yükselen işsizlik oranı 2022 senesinde tesirini tamamen yitirmiş durumda.

Moskova, Rusya’daki en yüksek istihdam oranına haizdir ve işgücü, Rusya’nın toplam GSYİH’sının ortalama dörtte birini oluşturmaktadır.

Hizmet sektörü, perakende, gezim, sıhhat ve eğitimin en mühim hizmet segmentleri içinde yer almış olduğu Rusya’daki tüm işlerin yarısından fazlasını oluşturuyor. Madencilik, imalat ve inşaat en büyük endüstri sektörleridir.

Büyük Rus şehirlerinde oldukça uluslu büyük şirketlerde İngilizce konuşulan birçok iş bulabilirsiniz. Rusya’daki en büyük internasyonal işverenlerden bazıları şunlardır:

 • EuroChem
 • Philip Morris Internasyonal
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Apple

En büyük Rus işverenler:

 • Gazprom (petrol ve gaz)
 • Lukoil (petrol ve gaz)
 • Sberbank of Russia (finans)
 • Rus Demiryolları (ulaşım)
 • PAO Rosseti (enerji)

Rusya’da iş ilanları

Geçmişinize bağlı olarak, Rusya’da iş bulmak kolay olmayabilir. İngilizce konuşanlar için seçenekler içinde İngilizce öğretmek (Fransızca yada Almanca şeklinde öteki ana dilde öğretim işleri de mevcuttur), enerji, finans yada inşaat şeklinde sektörlerde oldukça uluslu bir şirkette çalışmak yada iki dilli iseniz tercüme yapmak yer alır. İngilizce öğretmenleri BKC International ve English First’e bakmalıdır .

Moskova ve öteki büyük Rus şehirlerinde yüksek talebin olduğu sektörler şunlardır:

 • Yazılım ve Destek
 • İş geliştirme
 • Finans
 • İnsan kaynakları
 • Tıbbi ve farmasötik
 • Satış uzmanları
 • Sürücüler
 • Mühendisler
 • Teknik uzmanlar

Rusya’da iş maaşları

Rusya’da asgari ücret, daima artmasa da, her altı ayda bir gözden geçirilir. 2022 Senesinde Rusya’da asgari ücret 270-300 Dolar içinde. Rusya’da çalışanların yalnızca %10 – 15’i asgari ücretle iş yapmaktadır (bu informasyon tahmini olup gerçek olmayabilir)

Asgari ücret harici öteki sektörlerde averaj aylık Rus maaşı, 2022 itibariyle 65.000 Rublenin’nin (1000 Dolar) birazcık üzerindedir. Sadece, Moskova’da maaşlar birazcık daha yüksektir ve ayda 100.000 Ruble’nin (1.659 Dolar) üstünde kazanabilirsiniz.

Rus iş kültürü

Rus şirketleri, ülkenin komünist geçmişiyle açıklanabilecek oldukça sayıda kaide ve düzenlemeye haiz, hiyerarşik ve bürokratik olma eğilimindedir. Bundan dolayı, iş görüşmelerinin çözülmesi uzun vakit alabiliyordu. Sadece doksanların başından itibaren Rus ekonomisinin yavaş yavaş dışa açılmasıyla bu durum tamamen değişmeye başladı.

Geleneksel standartlar ve değerler birçok işyerinde hala varlığını sürdürmektedir ve toplumsal ağlar, kariyer ilerlemesi söz mevzusu olduğunda bu standartlar mühim olabilir. Ruslar, uzun iş yiyecekleri ve hatta iş ortaklarıyla beraber kalmak için hafta sonu davetleri ile işi zevkle karıştırmayı severler.

Rusya’da iş kanunları ve işçi hakları

Rusya’daki iş kanunu, 2002 Rus İş Kanunu’nda yer verilmiştir. İş sözleşmeleri yazılı olmalıdır Rus İş Kanunu, üç ana sözleşme türü bulunduğunu belirtir:

1) Özgür Metinli İş Sözleşmesi – kati geçerlilik süresi olmayan en güncel sözleşme, sadece fesih koşulunu ihtiva eder;

2) Belirli süreli iş sözleşmesi – sözleşmenin geçerliliği beş yıla kadardır ve yalnızca geçici bir çalışana kalıcı bir sözleşme teklif edildiğinde yapılır;

3) Bir tek iki ay geçerli sezonluk iş sözleşmesi.

Rusya’da averaj emek harcama saatleri 50 saattir . Tam zamanlı çalışanlar minimum 28 günlük senelik izin hakkına haizdir. Buna ek olarak, Rusya’da bir ekip resmi tatiller de bulunmaktadır.

Rusya’da bir sözleşmenin feshi için bildirim süreleri, fesih nedenlerine göre değişiklik gösterir. Asla bildirimde bulunulmamasından iki aya kadar (işten çıkarmalar yada şirket tasfiyesi şeklinde durumlarda) değişmiş olur. Çalışanlar, işten ayrılmak isterlerse çoğu zaman minimum iki hafta evvelinde haber vermek zorundadırlar.

Rusya’da iş iyi mi bulunur

Moskova ve St Petersburg’da fırsatlar sunan oldukça sayıda işe alım ajansı ve iş sitesi var. Sadece, son aşama nitelikli olanlar ve daha büyük kurumsal şirketlere ulaşmayı hedefleyenler için en uygun olanlardır. Bu ajansların bir çok, özgeçmişinizin İngilizce olmasını ve e-posta ile gönderilmesini yada web sitelerinde doldurulmasını ister.

Rusya’da iş bulmanın bir başka yararlı yolu, direkt bulunduğunuz ülkeden internasyonal şirketlerle iletişime geçmek ve Rusya’da iş yapmış olup yapmadıklarını sormaktır. Bu tür şirketlerin Rusya’da çalışmak için gurbetçileri işe alma olasılığı daha yüksektir.

Rusya’da iş bulabileceğiniz siteler

Rusya’nın kendine ilişik iş siteleri

Rus işe alım ajansları

Rusya’daki işe alım ajansları, Rus işlerini bulmak için iyi bir kanaldır. Bir çok, çevrimiçi kaydı kabul eder ve ek olarak Rusya için hususi olarak hazırlanmış bir CV yüklemenize olanak tanır. Moskova ve St. Petersburg’daki en iyi işe alım ajanslarından bazıları şunlardır:

Rusya’da özgür meslek

Rusya’da kendi işinizi kurabilir yada ülkede emek harcama hakkınız var ise özgür meslek sahibi olarak çalışabilirsiniz. Bu, Rusya emek harcama vizesine başvurmak anlamına gelebilir .

2019 Rusya Federasyonu istatistiklerine bakılırsa, Rusya’daki işçilerin yalnızca ortalama %6,8’i özgür meslek sahibi olarak iş yapmaktadır. Bu, dünya ve Avrupa ortalamalarının altındadır. Sadece, iyi bir iş fikriniz var ise ve bunu gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorsanız, bu dikkate kıymet bir şeydir.

Rusya’da limited şirket yapısı kurduysanız, işletme için ayrı vergi beyan etmeniz ve borçlu olduğunuz Rus kurumlar vergisini ödemeniz gerekeceğini ihmal etmeyin.

Rusya’da çalışmak için gerekenler

Rus emek harcama vizeleri: Rusya’da çalışmak isteyen tüm yabancı uyrukluların emek harcama izni olması gerekir. Rusya Federal Göç Servisi, emek harcama vizesine başvurmadan ilkin ihtiyacınız olan emek harcama izinlerini verir. Bir çok yabancı için bir Rus emek harcama vizesi gerekir, sadece istisnalar da vardır:

 • Sürekli ikamet izni olanlar;
 • Yabancı bir ülkede geçici olarak çalışanlar yada çoğunlukla ülke dışına gezi edenler;
 • Diplomatik misyonlarda yada internasyonal kuruluşlarda çalışanlar;
 • Akreditasyona haiz medya temsilcileri;
 • Bir eğitim kurumunda çalışmaya çağrı edilen öğretmenler

Bir yabancı olarak, ek olarak bir sıhhat kontrolünden geçmeniz ve parmak izlerinizi vermeniz gerekecektir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık