1. Ana Sayfa
 2. Kişisel

UYARIYORUM! TARİHİ REKORLAR GELİYOR! BANKALAR ÇILDIRDI! NAKİT AVANS KAPANDI! 29 MAYIS’TA DOLAR KURU! Banka Kredi

UYARIYORUM! TARİHİ REKORLAR GELİYOR! BANKALAR ÇILDIRDI! NAKİT AVANS KAPANDI! 29 MAYIS’TA DOLAR KURU! Banka Kredi
17

UYARIYORUM! TARİHİ REKORLAR GELİYOR! BANKALAR ÇILDIRDI! NAKİT AVANS KAPANDI! 29 MAYIS’TA DOLAR KURU! #kredi Banka Kredi – 2022

#kredi #kredikartı #kredinotu

50384 Şahıs Okudu – 2863 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Zanka TV Genel Gösterim Yönetmeni Ferit Atay soruyor, Demokratik Gelişim Hareketi Sözcüsü Rubil Gökdemir cevaplıyor.

Net internasyonal rezervler 2.33 milyar dolarla zamanı dipte
Merkez Bankası net internasyonal rezervleri seçim öncesi hafta tam 4.45 milyar dolar düşüşle 2.33 milyar dolara geriledi. 2002 yılından itibaren tutulan verinin pozitif olduğu dönemlerde tarihte ilk kez 2.33 milyar dolara inildi.

Menkul kıymet tesisine 15 bin TL sınırı
Merkez Bankası, menkul kıymet düzenlemesinde 15 bin TL’ye kadar kredi kartı nakit ön ödeme ve kuyum harcamalarına kural dışı getirdi.

KKM hesaplarında üstün dereceli serisi devam ediyor
Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında üstün dereceli serisi devam ederken; 2 trilyon 203,1 milyar TL’den 2 trilyon 346,8 milyar TL’ye çıktı. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatında ise azalma görüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine nazaran, kur korumalı mevduat hacmi 143.6 milyar lira arttı ve 2 trilyon 346 milyar 755 milyon liraya terfi etti. Gene BDDK verilerine nazaran 119.9 milyar dolara çıktı KKM büyüklüğü.

KKM artarken Merkez Bankası haftalık para ve banka verileri yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatında ise azalma bulunduğunu gösterdi. Merkez Bankası verilerine nazaran yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı seçim öncesi döviz kurlarının sert yükseldiği hafta parite etkisinden arındırılmış şekilde 12 Mayıs haftasında 2 milyar 189 milyon dolar azaldı.

Tüzel kişilerin döviz mevduatındaki parite etkisinden arındırılmış 2 milyar 718 miyon dolarlık düşüş dikkat çekerken bireylerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 529 milyon dolar arttı.

Yeni düzenlemelerle krediler durma noktasında
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun arkasından meydana getirilen yeni düzenlemelerle bazı bireysel krediler durma noktasına gelirken, kurumsal kredilerde ise vade uzatma dahil birçok işlem seçimlerin ikinci turu sonrasına öteleniyor.

Yeni düzenlemelerle krediler durma noktasında
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun arkasından meydana getirilen yeni düzenlemelerle bazı bireysel krediler durma noktasına gelirken, kurumsal kredilerde ise vade uzatma dahil birçok işlem seçimlerin ikinci turu sonrasına öteleniyor.

Bankalara baskı artıyor, KKM faizi %50 yolunda
TCMB, bankalara verdiği dövizden TL’ye ek dönüşüm hedefini yukarı çekti. Uygulamanın başlamasıyla, KKM faizinde yeni bir artış dalgası planlanıyor.

Merkez Bankası, döviz ve altın talebini geriletmek kur korumalı mevduata ilgiyi çoğaltmak için yeni bir hamle yapmış oldu. Seçim sonrası ilk iş gününde kredi kartından nakit çekim ile kredi kartıyla kuyum ve döviz alımlarının önünü kesmeyi hedefleyen Merkez Bankası, bankalara dövizden TL’ye dönüşümde gerçek kişiler için ek dönüşüm hedefi getirdi. Oldukça kafa karıştıran hatta banka yönetimlerini acil toplantıya götürmüş olan karar sonrası bankacılık sektörü kaynakları Merkez Bankası’nın bu adımla vatandaşı döviz ve altın alımından KKM’ye kaydırmayı hedefl ediğini dile getirerek TL mevduat faizlerinin yüzde 40’a geldiği ortamda dövizden dönüşlü KKM faizlerinin de yüzde 50’ye çıkabileceğine dikkat çekti.

Merkez Bankası dün Resmi Gazete’de piyasaya sürülen değişikliğiyle, bankalara verdiği dövizden TL’ye ek dönüşüm yükümlülüğü eşiklerini, gerçek şahıs hesapları için tekrardan düzenledi. Buna nazaran gerçek şahıs hesaplarında 26 Mayıs’tan 28 Temmuz’a kadar yüzde 10’un altında ek dönüşüm yapılması halinde noksan kalan meblağ kadar bankalar, noksan kalan meblağ kadar 6 ay süreyle menkul kıymet tesis edecek. Nisanda getirilen dönüşüm hedefl erinde hem gerçek hem de tüzel kişiler için yüzde 5 TL’ye dönüşüm oranı yer almıştı. Şimdi gerçek kişilerde yüzde 5 artı yüzde 10 ek dönüşüm hedefi getirildi.

Bu programda yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için ailemize ‘KATIL’ın:
https://www.youtube.com/channel/UCE3qm63AUbigSDVqEEePW4A/join

Desteğiniz için: Patreon: https://www.patreon.com/zankatv
Kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin: https://www.youtube.com/channel/UCE3qm63AUbigSDVqEEePW4A
Twitter: https://twitter.com/zankamedya
Instagram: https://www.instagram.com/zankamedya/…
Feysbuk: Zanka Medya
Web: https://www.zanka.com.tr/

#dolar #erdoğan #seçim #altın #abd #bitcoin #fed #sondakika #haarp #istanbul #türkiye #borsa #konut #şok #bankalar #doğalgaz #elektirik #2023 #akp #akparti #süleymansoylu #çekilme #iktisat #enerjikrizi #canlı #canlıyayın #billgates #jeffbezos #sondurum #haber #kriz #para #nedir #kimdir #kim #türklirası #ekonomist #kılıçdaroğlu #iddia #haberler #billgates #piyasalar #elonmusk #rubilgökdemir #feritatay #muhammetyakut

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (17)

 1. 3 hafta önce

  aylık 15 15 ödeme yapabilirim 250 300 de birikimim var fakat halk bank ve ziraate gittim 250 300 verebiliriz diyorlar en fazla daha üstünü vermiyorlarmış kimseye şaka gibi

 2. 3 hafta önce

  Btc birilerinin elinde

 3. 3 hafta önce

  Ferit bey Hamza bey sizin proğramınızda bitcoin zirve yapacak diyordu ne oldu altın ğibi fiziki olarak tutunabilen bir emtia varken bitcoin nedir

 4. 2kg patates soğana adam satmayız. Çakma vatanseverler sizi. Para için herşeyi yaparlar.

 5. Piyasa içinden gelen birinin yorumları çok faydalı oldu.
  Arada böyle insanları konuk almanızda fayda var diye düşünüyorum

 6. 3 hafta önce

  Rubil ağağbey , rahat rahat emekli olabilirsiniz. maşallah hem güzel hem akıllı .Allah yolunu açık etsin.

 7. 3 hafta önce

  İnşallah dediginiz gibi biryol haritası ile memleketi düzlüğe cikarirlar

 8. 3 hafta önce

  Rubil beyin yetiştirdiği evlat böyle olur zaten . Ne mutlu ona

 9. 3 hafta önce

  Ferit bey saygı duymayın, çünkü bunların dur durağı yok ve ayrica onların canlı olan hiç birseye saygısı yok. Burada demogoji yapmaktan başka bir görevleri de yok. İşleri bu.

 10. 19Mayis Türk Halk Kurtuluş hareketi nin başlangıç günüdür! Atalarımız bugün ülkemizi yeniden işgale yeltenen siyonistlere karşı savaşarak vatanımızı kurtarmıştır! Bu Kurtuluş zaferimiz olmasa idi belki de babalarımızın kim olduğunu asla bilmeyecektik! Bugünde aynı asamadayiz? Şimdi 28 Mayıs günü ya TÜRK adaya oy vereceksiniz yada Siyonist mabedlerinde ayinlere katılan siyonistlerden hizmet veliyakat ödülü alan bir SİYONİSTE oy vereceksiniz! tercih sizin!

 11. 3 hafta önce

  Bu bayanin (rubil beye saygimiz ve sevgimizden dolayi baba kız olarak düşünmeden) Kilicdaroglu hakkında bu adam diye hitabı ve cok bilmiş edasıyla sözüm ona birseyler söylemesi tam bir ukalalık. Hiç yakışmadı.
  Farkindaydaniz farkina varmadan calisanlarina ve ülke insanına tepeden bakiyor iki dil bilen yurtdisindan gel teklifi alan büyümüş iş insanımız

 12. 3 hafta önce

  Tamam ikdidar için söyledikleriniz doğru
  BİR TÜRLÜ ANLAMADIĞINIZ
  Bu işi Kılıçdaroğlu ve Chp çözemez siz bunu bir türlü anlamıyorsunuz
  Hangi okulları bitirsenizde anlamıycaksınız.

 13. 3 hafta önce

  Kılıçtaroğlu gibi zarif bir insanın misafirine kan emici demesi mümkün değil Elif han.(öyle düşünüyor olsa bile)Herkese inanmayın ☺️❤️Değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.Sizi daha sık görmek isteriz 🙏

 14. 3 hafta önce

  Arkadaş videolarınızı izleyeyim diyorum 2 saatten fazla bana çok 🤗

 15. 3 hafta önce

  Rubil bey …,yetiştirdiğiniz evlat için sizi tebrik ediyorum..👏👏👏

 16. 3 hafta önce

  ferit çocuğun hükümete, muhalefete ders vermesi beni öldürüyor, gençlik kibir de biraz ama…

 17. 3 hafta önce

  Kararı merkez bankasi aldı koskoca milletvekili çıkmış diyor operasyon çekiyor özel bankalar 😅

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir