1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri

Yaban mantarları köylünün gelir kapısı oldu Ek Gelir 2022

Yaban mantarları köylünün gelir kapısı oldu Ek Gelir 2022
0

Yaban mantarları köylünün gelir kaynağı oldu #ekgelir – 2022

#EkKazanç #Evdeİş #ekgelir

2 Şahıs Okudu – 0 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Çanakkale’de köylü hanımefendilerin Kazdağları’ndaki ormanlık alanlardan topladıkları yaban mantarlarından Kanlıca ve Akçintar mantarlarını satarak, ailelerine ek gelir elde ediyor.
Çan ilçesinde köylü hanımefendilerin Kazdağları’ndaki ormanlık alanlardan topladıkları mantarları halk pazarındaki tezgahları süslüyor. Her yıl Eylül ile Ekim aylarında Kazdağlarının ormanlık alanlarında çıkan yaban mantarları bu yıl yağmurların geç yağması ve hava sıcaklıklarının mevsim şartlarının üstünde seyretmesi sonucu Ocak ayında bolca oranda topraktan çıktı. Kazdağları’ndan topladıkları yaban mantarı olarak malum Kanlıca mantarının kilosunu 80 lira, Akçintar mantarının kilosunu 50 liradan sattıklarını belirten Çan ilçesine bağlı Derenti köyünden Ayten Kır (62), “Akçintar mantarlarını Kazdağları’nda topladık. Bir şahıs günde 20-30 kilo toplayabiliyor. Her taraf mantar, bagajlar dolusu toplanıyor. Kilosunu 50 liradan satıyorum” ifadelerini kullandı.
Akçintar mantarına nazaran daha azca oranda bulunan Kanlıca Mantarlarını Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesi ormanlık alanlarında toplayıp, satmak için Çan pazarına getiren Mustafa Sezen, “Kanlıca Mantarını kilosunu 80 liradan satıyorum” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap