Yeni Başlayanlara Özel Serbest Çalışma Kılavuzu – Kariyer Para

Yeni Başlayanlara Özel Serbest Çalışma Kılavuzu – Sosyal Book


Gazetecilikten BT’ye ve tasarıma kadar neredeyse her sektör iş deneyimi gerektirir fakat, ticareti öğrenmenin ve ödeme almanın sırrı nedir? Özgür meslek için işte iyi mi başlayacağınız mevzusunda rehberimiz.

Bir çok vakit, seçtiğiniz endüstriye adım atabilmek için sıkıntılı, ücretli yada parasız stajlar gerekir.

Özgür Emek verme Kılavuzunda Neler Var?

Fakat her neyse ki, daha iyi bir alternatif var. Birazcık kararlılıkla, makaleler, animasyonlar, uygulamalar, yönetici desteği yada dünyaya başka herhangi bir şey elde eden ücretli bir özgür çalışan olabilirsiniz.

Özgür olarak yapılacak işler

Oldukça fazla faydası da vardır; yalnız CV’niz için mükemmel bir tecrübe olmakla kalmayacak, hem de doğru proje ile maaşınız da oldukça iyi olabilir. O halde, sözü daha çok uzatmadan, işte başarıya ulaşmış bir özgür meslek sahibi olmak için nihai kılavuzumuz.

Özgür çalışmanın artıları ve eksileri nedir?

Kabul edelim: Yataktan çıkmak ve dizüstü bilgisayarınıza komik derecede süratli bir halde giderek işe başlama fikri kulağa zevkli geliyor.

Sadece evden çalışmak daima görünmüş olduğu kadar kolay değildir ve her avantajın yanında dezavantajlar vardır.

Özgür çalışan olarak çalışmanın en iyi ve en fena yanları şunlardır:

Özgür çalışmanın artıları:

Esnek emek verme saatleri: Saatlerinizi siz seçersiniz, evden çalışırsınız ve eğitiminize nazaran çalışırsınız.

İyi bir iş ve yaşam dengesi: Kaide olmadan, tertipli aralar verebilir ve arkadaşlarınızı görmek için dışarı çıkabilirsiniz.

İş yükünüz üstünde denetim: Hangi görevleri üstleneceğiniz mevzusunda seçici olabilirsiniz, bu yüzden bir iş oldukca uzun sürecekse yada yeterince iyi ödeme yapmıyorsa, onu reddetmenin bir ziyanı yoktur.

Internasyonal müşteriler: Özgür çalışanların bir çok işlerini çevrimiçi olarak yaptığından, dünyanın her yerinden insanlarla çalışabilir.

Oldukça para kazanma potansiyeli: İyi bir saygınlık ile kazanabileceğiniz para miktarı sınırsızdır.

Özgür çalışmanın eksileri:

Vergiye ayak uydurmak: Öz değerlendirme vergi beyannamelerini doldurmak kafa karıştırıcı olabilir, sadece kılavuzumuz size destek olabilir.

İstikrarsız gelir: Geç ödemelerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz ve komisyon bulmak daima kolay değildir.

Evde dikkat dağıtıcı şeyler: Kendi saatlerinizi seçerken ertelememek yada yatakta oldukca uzun süre geçirmemek oldukca disiplin gerektirebilir.

İş rekabeti: En iyi projeler için oldukca sayıda insan başvuruda bulunacaktır, bu yüzden tecrübe kazanmak ve başvurunuzu öne çıkarmak için oldukca çalışmanız gerekecek.

Kendi başınıza emek verme: İşinizin bir çok evde yapılacağı için yalnızlaşabilirsiniz. Çalışırken söyleşi edebileceğiniz başka insanoğlu bulmak için Feysbuk yada Meet Up benzer biçimde sitelerde özgür çalışan grupları arayın.

Kabin ateşinden (psikolojide uzun süre kapalı bir yerde kalma sonucu oluşan anksiyete/depresyon) kaçınmak ve odaklanmak için bir kafeye gitmenizi ve bulabileceğiniz parasız WiFi’den en iyi şekilde yararlanmanızı tavsiye ederiz. Halk kütüphaneleri de çalışmak için mükemmel yerlerdir.

Görevlerinizi minik parçalara bölmek ve emek verme alanınızı günde birkaç kez değişiklik yapmak, taze ve yaratıcı kalmanıza destek olacaktır.

Iyi mi Özgür Çalışılır

Özgür çalışan olarak hangi rolleri yapabilirsiniz?

En iyiden, en kötüye kadar, neredeyse her beceri özgür emek verme kanalıyla kullanılabilir ve satılabilir. Öğrenciler için en iyi özgür meslek rollerinden bazıları şunlardır:

Yazma ve çeviri etme:

Özgür çalışmaya iyi mi başlayacağınızı merak ediyorsanız; yazma ve tercüme işi, muhtemelen  adım atmak için en erişilebilir iş türüdür. Bilhassa kompozisyon temelli bir bölüm okuyorsanız ve günlerinizin çoğunu yazarak geçiriyorsanız.

Bu alandaki özgür meslekler oldukca çeşitlidir. Sizden blog gönderileri, e-Kitaplar (başka birinin adının önde görünmesi koşuluyla), çevrimiçi mağazalar için ürün açıklamaları ve hatta Feysbuk gönderileri ve tweetleri yazmanız istenebilir.

Şansınızı özgür gazetecilikte deneyebilir, dergilere, gazetelere ve öteki gösterim sahalarında yazabilirsiniz.

Bir tek bazı yayıncıların (büyük adlar bile) talebe durumunuzdan yararlanmaya çalışacağını ve parasız çalışmanızı bekleyeceğini ihmal etmeyin. Onlar için yazmayı kabul etmeden ilkin oranlarını problem.

Ek olarak, başka bir dili akıcı şekilde biliyorsanız, tercüme işi sizi bekliyor. Bazı diller size ötekilerden daha çok kazandırabilir. Bir dil size 50.000 Sterlin’den fazla kazandırabilir!

Özgür yazar yada çevirmenlerde aranan nitelikler:

Gramer mevzusunda titiz olmanız ve yeni, rastgele şeyler öğrenmeyi seviyor olmanız; mesela penisinizde bir ben olmasının düzgüsel olup olmadığı yada bulaşık makinesi satın almak için en iyi yerin Slough’da olup olmadığı (her iki yazı ödevini de daha ilkin gördük).

Grafik Tasarım:

Tasarım, özgür çalışan olarak başladığınızda katılmak için birazcık daha sıkıntılı bir sektördür. Bir tek sanayi standardı bir yazılıma haiz olmanız değil, hem de onu tam potansiyeliyle kullanmak ve müşterilerinizin taleplerini karşılamak için en üst düzey becerilere ve yaratıcılığa da ihtiyacınız var.

Yeni kurulmuş bir şirket için logo yapıyor, videolar canlandırıyor, şık PowerPoint sunumlarını gösteriyor, hatta gazete ve dergilerde çıkacak reklamlar üstünde çalışacak olabilirsiniz.

Özgür çalışan bir grafik tasarımcıda aranan özellikler:

Detaycıysanız, bilgisayarlar için bir hüneriniz ve mükemmel tasarım becerilerinizin olması.

Programlama ve BT:

Programcılar, her gün kullandığımız web sitelerinin ve uygulamaların arkasındaki beyinlerdir. Tipik bir satın alan için iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay bir yazılım oluşturmakla görevlendirilirler ve bunun gerçekleşmesi için çoğu zaman satırlar ve kodlar yazmaları gerekir.

Bunun yanı sıra, sanal BT desteği sunabilirsiniz. Tipik projeler, web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha görünür hale getirilmesini içeren arama motoru optimizasyonu (SEO) mevzusunda destek olmayı ihtiva eder. İstatistikleri çözümleme etme ve veritabanlarını yönetme fırsatları, özgür çalışan sitelerde de yaygındır.

Özgür çalışan bir programcının yada BT uzmanının istenen nitelikleri:

İnternetin iyi mi çalıştığını anlıyorsunuz, iyi tasarımı takdir ediyorsunuz ve beyin fırtınasında harikasınız. HTML, CSS ve JavaScript benzer biçimde dilleri bilmek de bir artıdır (daha fazlasını öğrenmek için niteliklere haiz parasız çevrimiçi kurslara katılabilirsiniz).

Yönetici Desteği:

Bu sektörde kıyasıya bir rekabet var. En popüler görevlerden birine transkripsiyon denir ve bu, konuşmaların kayıtlarını dinlemeyi ve bu tarz şeyleri yazmayı ihtiva eder. Hatta yarı zamanlı uzaktan kişisel asistan bile olabilirsiniz. Etkilemek için giyinmek yerine, bir kapüşonlu üst ve jogger giyerek.

İyi bir sanal asistanın rolleri ve sorumlulukları içinde müşterilerden gelen telefon aramalarını yanıtlamak, patronun programını planlamak ve gezi düzenlemelerini ayırtmak yada referans için hafifçe araştırmalar yapmak yer alır.

Özgür çalışan bir yönetici asistanında aranan nitelikler:

İnsanların iyi organize olduğunuzu düşünmesi; şu demek oluyor ki daima partileri ve okul toplantılarını planlamak ile uğraşıyor olmanız. Ek olarak ayrıntılara ve en iyi vakit tutma becerilerine büyük ehemmiyet vermek.

İlginç özgür işler:

Görünüşe nazaran neredeyse her alanda özgür çalışabilirsiniz (sattığınız her şeyde yeterince iyi olduğunuzu varsayarsak).

Çevrimiçi alışveriş mevzusunda oldukca yetenekliyseniz, Instagram’da meşhur modasından para kazanan öğrenciden esin alabilirsiniz.

Yada kendinizi birazcık aşk tanrısı olarak hayal ediyorsanız, birinin Tinder koçu olabilirsiniz.

Alternatif olarak, niçin bir popüler kültür koçu olup insanlara en sevdiğiniz TV şovlarını ve filmlerini öğretmiyorsunuz? Hayaliniz, biliyoruz.

Özgür çalışan olarak yapabileceğiniz şeylerin sıralaması sonsuzdur. Ustalaşmış fotoğrafçılık ve video prodüksiyonu benzer biçimde sayabileceğimiz birkaç şey daha var.  Adım atmak için lüzumlu becerilere ve ekipmana aslına bakarsan sahipseniz, bunlar ideal seçeneklerdir.

Özgür meslek sahibi olarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Özgür emek verme dünyasında, ödeme almanın iki yolu vardır; saatlik yada her proje için durağan(durgun) bir ücretle.

Ne yazık ki, görevler uzakta olduğunda, en iyi işler için rakipleriniz çoğu zaman dünyanın her yerindendir. Ve hayata devam etmenin oldukca daha azca maliyetli olduğu, gelişmekte olan bir ekonomide yaşıyorlarsa, fiyatlarıyla rekabet edip gene de asgari tutarı almaları olanaksız olabilir.

Özgür emek vererek ne kadar kazanılır

Kalabalığın arasından sıyrılmak ve hak ettiğiniz oranı kazanmak için sürükleyici bir uygulama yada satış hitabı oluşturmanız gerekir. Ender yada ileri düzey becerilere sahipseniz, bu tarz şeyleri potansiyel müşterilere vurgulayın ve netice olarak, daha yüksek bir orana haiz olabilirsiniz.

Sadece, kazanabileceğiniz fazladan para mevzusunda gerçekçi beklentileriniz olduğundan güvenilir olun (ne yazık ki, pek oldukca satın alan saatte 500 £ ödemeye istekli değildir) ve büyük özgür emek verme sitelerinde mevcut işlere göz atın – aşağıya bakın.

UYARI: Freelance firmalar iş bulmanıza destek olmaları karşılığında kazancınızdan hisse alırlar. Ödeyeceğiniz komisyonun bilincinde olduğunuzdan güvenilir olun ve bu ücretleri, bir müşteriye fiyat verdiğinizde, her şeye ilave edin.

Size özgür emek verme siteleri haricinde ödeme yapmak isteyen müşterilerle çalışmaktan kaçınmak en iyisidir (onları kişisel olarak tanımıyorsanız). Size ücretinizi ödemeden, işlerini yapmayı kolaylaştırırsınız, ve komisyonu ödemekten kaçmaya çalıştığınızı düşündükleri için özgür emek verme sitesi tarafınca yeni iş başvurusunda bulunmanız yasaklanabilir.

Özgür İşler Almak İçin En İyi İnternet Siteleri

Özgür emek verme yaşamına adım atmak için oldukça iyi malum birkaç web sitesi var. Bazıları belirli bir sektör için çalışanları ve müşterileri çekmekte uzmanlaşırken, ötekiler daha geneldir.

İşte freelance iş bulmak için en iyi dört site:

Upwork

2014’ün başlangıcında, en tanınmış özgür çalışan web sitelerinden ikisi olan Elance ve oDesk, Upwork’ü oluşturmak için birleşti.

Upwork’ün 12 milyondan fazla kayıtlı özgür çalışanı ve beş milyon müşterisi var ve bu da onları kendi türlerinin en büyük hizmetlerinden biri haline getiriyor.

Yeni girişimlerle; saatlik, ücretli  kısa süreli işlerden, ciddi anlamda yüksek profilli müşterilerle daha büyük projelere kadar her şeye ev sahipliği yapıyorlar.

Internet sayfası hakkaten açık ve gezinmesi kolay. Ek olarak, başvurunuzu yazmayı oldukca daha kolay hale getiren gönderilerde müşterilerin ne aramış olduğu hakkında birçok data edinirsiniz.

Özgür emek verme siteleri

En büyük pozitif yanları: Upwork, yaptığınız iş için daima ödeme almanızı elde eden güvenli bir ödeme koruma sistemine haizdir. Müşteriler iş başlamadan ilkin Upwork’e ödeme gönderir ve şirket parayı güvende meblağ, böylece ikiniz de ötekinin izni olmadan ona erişemezsiniz. İş bitip onaylandıktan sonrasında nakit hesabınıza geçer.

En büyük dezavantajlar: Upwork, bir müşteriyle olan yaşam boyu kazancınız 500 ABD Dolarının (ortalama 360 £*) altında olduğunda %20, arkasından 10.000 ABD Dolarına kadar (ortalama 7,200 £**) yaşam boyu kazancınız üstünden %10, sonrasında bunun üstündeki rakamlar için %5 hizmet tutarı alır.

Ek olarak saatlik ücretli iş için işe alan müşterilere garip bir ‘hizmet’ sunuyorlar. Çalışanların, aldıkları ücretin hakkını verdiğinden güvenilir olabilmeleri için, her 10 dakikada bir özgür çalışanların ekranlarının anlık görüntüsünü gönderiyorlar. Oldukça sahiplenici.

*Fiyatlar değişim izah edebilir.

Freelancer

Freelancer, kullanımı oldukça rahat bir web sitesidir. Kaydolmak kolaydır ve kaydolduktan sonrasında 20’ye kadar becerinizi listeleyebilirsiniz. Arkasından site, yeteneklerinize uygun işleri arar.

En büyük avantaj: Öteki sitelerde çoğu zaman görülmeyen bir özellik olan bir proje üstünde çalışmak için ne kadar kişinin teklif verdiğini tam olarak görebilirsiniz. Rekabetçi olmanızı ve deneyimli rakiplerin tipik olarak ne talep ettiğini görmenizi sağlar.

En büyük dezavantaj: Gene, ücretler. Freelancer, saatlik ücretinizin %10’unu ve durağan(durgun) fiyatlı proje ücretlerinizin %10’unu (yada 3,50 £ – hangisi daha büyükse) alır. Ek olarak, müşterilerin bir proje için birden fazla müracaat almış olduğu ve yalnızca beğendikleri için ödeme yapmış olduğu ‘yarışmalar’ düzenlerler. Alıcı için kulağa mükemmel geliyor, sadece bu, özgür çalışanlar hiçbir ödül almadan oldukca fazla iş yapma riski demek.

PeoplePerHour.com

PeoplePerHour.com süper dost canlısı bir şirkettir. Bir noktada özgür çalışanları ofislerindeki masaları kullanmaya çağrı ediyorlardı. Hoş bir davranış!

PeoplePerHour’da bir proje için ne kadar harcamak istediklerini belirten müşterileri sık sık görürsünüz. Maaş çoğu zaman kötü değil ve bir keresinde bir şirket için yeni bir çarpıcı söz bulmayı içeren bir iş gördük. Bütçeleri mi? Oldukça iyi bir £ 287.

En büyük pozitif yanları: Orta yada yüksek kazanç sahibi iseniz oldukca fazla komisyon ödemezsiniz. 250 £ ile 5.000 £ arasındaki kazançlar için %7,5’lik bir ücret vardır ve bunun üstündeki tüm kazançlar yalnızca %3,5’lik bir tutara haizdir.

En büyük dezavantajı: Düşük gelirli projeler için ücretler oldukça ağırdır. Bir müşteriden 250 sterlinin altında ödeme aldığınızda, sizden %20 ücret alınır.

Fiverr

Yukarıdaki üç site, muhtemelen özgür emek verme arayışınızdaki ana rakiplerdir. Fakat kesinlikle bahsetmeye kıymet son, garip bir site var; Fiverr.

Bu site, dünyanın dört bir tarafındaki insanların hizmetlerini (yada kısa süreli işlerini) 5$’lık (ortalama 4£*) benzer biçimde oldukca büyük bir miktara sunabilecekleri bir pazar yeri olarak başladı. Örnekler şunları ihtiva eder:

“5$’a sinematik bir film fragmanı hazırlayacağım”

“5 dolara su altında bildiri yazacağım”

“Avustralyalı bir adam yada hanım olarak 5 dolara 100 kelimelik bir seslendirme yapacağım”.

Gördüğünüz benzer biçimde, bazı görevler oldukça şaşırtıcı, sadece bu mükemmel şu sebeple yaratıcı olmanızı sağlıyor.

Site ilk kurulduğundan beri, birçok insan hizmetleri için 5 dolardan fazla ücret almaya başladı. Bir Fiverr satıcısı olarak, değişik hizmet yada hız seviyelerine haiz Temel, Standart ve Premium paketler sunabilirsiniz.

Hizmetlerinizin en temel düzeyini 5 ABD Doları karşılığında sunmak en iyisidir. Buradan, 20$’a (ortalama 15 £*) süratli bir geri dönüş yada daha uzun bir video yada yazı benzer biçimde istediğiniz herhangi bir fiyata eklentiler sunabilirsiniz.

En büyük pozitif yanları: Fiverr, neredeyse her alanda, akla gelebilecek her şeyi yaparak özgür emek verme yapmanıza olanak tanır.

En büyük dezavantaj: Bu sitenin tutarı %20’dir. Bundan dolayı bir iş için 50 £ ücret aldıysanız, bunun 10 £’unu direkt Fiverr’a vermeniz gerekir.

*Fiyatlar değişim izah edebilir.

En oldukca hangi freelance siteler para ödüyor?

Diyelim ki ayda 800 sterlin kazanıyorsunuz. En büyüğünden en küçüğüne, öne çıkan dört özgür sitenin her birinin, siteye ücretini ödedikten sonrasında  size ne kadar kalacağı;

PeoplePerHour.com: £740

Freelancer*: £720

Upwork**: £720

Fiverr: £640.

* Durağan(durgun) fiyatlı proje bazında %10 ücret

** Yazma esnasında doğru olan 500$ ile ortalama 360 £ arasındaki döviz kuru; tek bir müşteriden elde edilmiş kazançlara dayalı ücret

PeoplePerHour.com bu kazançlar için en düşük ücretleri talep etse de, onların (Upwork benzer biçimde) ücretlerini bir vergi sistemi benzer biçimde ayraç içinde hesapladıklarını ihmal etmeyin. Bundan dolayı, hangi sitede iş bulacağınızı seçmeden ilkin ne kadar emek vermeyi planladığınızı düşünmeye kıymet.

Lütfen, Fiverr’ın %20’lik durağan(durgun) oranı gerçek bir netice benzer biçimde görünse de, sitenin potansiyel olarak ücretlerden daha ağır basmak için kendi avantajları bulunduğunu ihmal etmeyin. Daha garip bir hizmet satıyorsanız, muhtemelen gidilecek en iyi yer burasıdır, bu yüzden getirebileceği fazladan iş buna kıymet olabilir.

Özgür Profil Yazmak İçin En İyi 5 İpucu

İş bulabilmek için göze çarpan bir profil ve özgür emek verme sitelerinde bulduğunuz fırsatlar için teklifler (iş başvurularına benzer) yapmanız gerekir.

Müracaat için doldurmanız ihtiyaç duyulan birkaç bölüm olacak. Bunu doğru yapmak oldukca önemlidir, bilhassa ustalaşmış bir yazarsanız, şu sebeple bu, birçok yönden, bu, potansiyel bir müşteriye sunacağınız en mühim örnektir.

Bu teknikler, mümkün olan en iyi özgür profili yazmanıza destek olabilir:

Potansiyel müşterilere kuvvetli yönlerinizi vurgulayın

Flört profillerinin aksine, özgür çalışan bir sitede kendinizi övmeye tamamen hakkınız var.

Daha ilkin beraber çalıştığınız müşterilerin isimlerini bırakmaktan korkmayın ve giriş paragrafına onların geri bildirimlerinden alıntılar ilave edin. Kapsamlı deneyiminizin kanıtını göstermek, müşterileri sizi ciddiye almaya teşvik edecektir.

Yüksek kaliteli özgür emek verme sağlayın

Dünyanın en iyi profilini yazsanız bile, uzun bir tek yıldızlı ve iki yıldızlı araştırma geçmişiniz var ise kimse dikkat etmez. Bundan dolayı, her işi muhteşem bir halde yapın ve oldukca kısa sürede oldukca fazla iş üstlenmeyin.

Bir vazife tamamlandığında (kibarca!) müşterinizden bir referans yazmasını isteyin. Özgür emek verme kariyerinizin başlangıcında oldukca sayıda beş yıldızlı geri bildirim almayı başarırsanız, yeni iş almak daha kolay ve daha kolay hale gelecektir. İlk birkaç hafta daima en zorudur.

Özgür emek verme tekliflerinde kişiliğinizi gösterin

Uzaktan da çalışsanız, cana yakın olmanın hala oldukca mühim bulunduğunu belirtelim.

Müfredat dışı ilgi alanlarınız ve emek verme becerileriniz hakkında data paylaşın; fagot çalmada harikaysanız yada altın madalyalı bir okçuysanız, bunu söylemekten çekinmeyin ve keyifli yönünüzü gösterin. Özgür emek verme sitelerindeki müşteriler nadiren havasız olurlar ve iyi bir kişiliğe bayılırlar.

Özgür çalışan sitelerde onay alın

Müşterilerinizin çoğuyla tanışmanız pek ihtimaller içinde değildir, bu da onların kimlik bilgilerinizi doğrulamasını zorlaştırır.

Her neyse ki, birçok özgür çalışan site, niteliklerinizi ve coğrafi konumunuzu denetim ederek bunu sizin adınıza yapabilir. Bunu yaptıktan sonrasında adınızın yanında büyük, parlak bir onay işareti görmüş olacaksınız.

Ek olarak, seçtiğiniz özgür emek verme alanında beceri imtihanlarına girmeyi düşünün. Photoshop bilginiz, kodlama becerileriniz, düzenleme becerileriniz ve heceleme beceriniz benzer biçimde mevzularda kısa, 40 dakikalık testler. Sonuçlar sonrasında profilinizde görünür ve eğer şanslıysanız ilk %1’de olabilirsiniz.

Özgür çalışan profilinizi kısa tutun

Yukarıdaki tüm noktaları göz önünde bulundurarak, profilinizi kısa ve öz tutmak için ortak bir çaba gösterin. Bir satın alan, 10 ihtimaller içinde sağlayıcıyı kısa listeye (aday listesinin elemeler sonucunda bir sonraki seçim adımı için kısaltılması) aldıysa, her seferinde 2.000 kelimelik bir profil okumak istemediklerindendir.

Sayfanızda en mühim noktalara kadar değinin ve portföyünüzde bulunan örnekleri dikkatlice seçin.

Ek olarak, yalan söyledik. Aslen muhteşem özgür meslek profilinin altı noktası var;

Sonuncusu, YAZIM VE DİL BİLGİNİZİ KONTROL ETMEKTİR. En küçük bir yazım hatası bile güvenilirliğinizi zedeler, bilhassa de yazma ve düzenleme işi için yarışıyorsanız. Kulağa rahat gelebilir, sadece kaç kişinin profilini baştan sona doğru okumak için çaba göstermediğine hayret edeceksiniz.

Özgür çalışan olarak iyi mi öne çıkılır?

Artık bir profiliniz, hangi alanda özgür çalışmak istediğinize dair bir fikriniz ve ne kadar para kazanmak istediğinize dair bir beklentiniz var. Sadece bu zor iş teklifini iyi mi güvence altına alırsınız?

Özgür çalışan olarak iş kazanmanın en iyi dört yolu şunlardır:

Size uygun bir özgür üyelik seviyesi seçin

Bazı özgür emek verme siteleri, satıcılar için değişik üyelik seviyeleri sunar.

Bunu yapanlar için; parasız üyelik muhtemelen sizi ayda yalnızca birkaç iş başvurusu göndermekle sınırlayacaktır. Bir abonelik satın almak, düzinelerce göndermenize olanak tanır ve özgür emek verme yapmak için görevlendirilme şansınızı artırır.

Tipik olarak, üyeliğin maliyeti tek bir iş için kazanabileceğinizden daha azca olacaktır (elbet hangi iş kolunda olduğunuza bağlı olarak). Ücretli üyelikler, daha çok işe başvurmanıza izin vereceğinden, oldukca şey yapmayı umuyorsanız, maliyet buna değebilir.

Özgür meslekler mevzusunda seçici olun

Açıklamaları süresince inanılmaz derecede detaylı olan müşterileri bulun. Bu, yanıtınızı kişiselleştirmenize ve gereksinimlerine dikkat ettiğinizi göstermenize olanak tanır.

Ve bu açıklamalarda, ilanda net olmayan bir şey var ise sual sormaktan korkmayın. Bu göreve adım atmak istediğinizi değil, yalnız beklediğinizden oldukca değişik bulunduğunu ve öğrenmek istediğinizi göstermek için.

Sponsorlu teklifleri değerlendirin

Bir ücret karşılığında, bazı siteler başvurunuza ‘sponsorluk yapmanıza’ izin verir. Bu, müşterinin görmüş olduğu teklifler listesinin en üstünde görünebileceğiniz anlamına gelir.

Maliyet artabilir, sadece bir müşterinin kaç müracaat aldığını düşündüğünüzde, muhtemelen sponsorlu bir teklif kullanan birini tercih etme olasılıkları daha yüksektir.

İlk fark edilmeye çalıştığınızda bu pazarlama tekniğinin oldukca kıymetli olacağını görmüş olacaksınız, sadece teklifinizin ve profilinizin en iyi durumda olduğundan güvenilir olun. Dikkatlerini aceleye getirilmiş bir başvuruya çekmek için fazladan ödeme yapmanın bir anlamı yok.

Her başvuruyu kişiselleştirin

Özgür emek verme için başvururken (yada bu mevzuda herhangi bir iş başvurusu yaparken) asla ve asla yapmamanız ihtiyaç duyulan tek şey, her iş için kendinize ilişkin aynı kapsamlı genel bakışı kullanmaktır.

Müşteriler, kopyala ve yapıştır işlerini bir mil öteden görebilirler ve başvuranların dikkat etmesini sağlamak için çoğu zaman minik testler (özgür çalışanlardan başvurularında gizli saklı bir kelime kullanmalarını istemek benzer biçimde) kullanırlar. Bireysel bir yaklaşımınız var ise, önemsediğinizi kanıtlar ve şansınızı artırır.

Yeni başlayanlar için fazladan özgür emek verme ipuçları

Herhangi bir komisyon almadan ilkin, bu fazladan özgür emek verme ipuçlarını not edin:

Vergiye ve Ulusal Sigortaya ayak uydurun: Yeni vergi senesinde (Nisan’dan başlayarak) borçlu olacağınız tutarı karşılaması gerektiğinden, kazancınızın %20’sini biriktirmeyi deneyin. Kolay vergi kılavuzumuz süreci açıklar. Fazla ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız, indirim alma kılavuzumuza göz atın.

Tehlikeli müşterilere dikkat edin: Mümkün olduğunda daima bir üçüncü taraf özgür emek verme sitesi (yada ödeme yöntemi) kullanın ve bir iş için evvel ne kadar kazanacağınızı tam olarak bildiğinizden güvenilir olun.

Yasadışı işler yapmayın: Bu kulağa oldukca açık geliyor, sadece bazı işler (mesela bir porno sitesi için video düzenlemek yada hatta erotik romanlar yazmak) tamamen yasal değilse, başınızı belaya sokabilecek işlerdir.

Asla parasız numune vermeyin: Birçok özgür emek verme sitesi, yeteneklerinin (bu sizsiniz!) parasız numune dağıtmasını yasaklar. Bunun yerine, kibarca, yalnızca ilk başta numune için işe alınmayı isteyebilirsiniz. Bu, müşterilerin hizmetlerinize sonrasında devam edip etmeyeceklerine karar vermelerini sağlar.

Kâr paylaşımı fırsatlarından kaçının: Size bir internet adresinden kazanmış olduğunuz kârdan hisse teklif etmeye çalışan müşteriler (sıkı çalışmanız için bir ücret yerine) çoğu zaman “görkemli fırsatlar” mevzusunda blöf yaparlar ve bunlardan veba benzer biçimde kaçınılmalıdır.

Bedavalara kanmayın: Bazı özgür emek verme hizmetleri, parasız kartvizitler ve emek verme alanlarına büyük seviyede indirimli erişim benzer biçimde mükemmel parasız hizmetler sunar. Sadece bunun kararınızı etkilemesine eğer fiyat doğruysa ve onları hakkaten kullanacaksanız izin verin.

İyi müşterilerle yine çalışın: Bir projeyi bitirdiğinizde, sizi yine işe alırlarsa oranınızdan %5 – %10 indirim sunabilirsiniz. Müşteriler pazarlığa bayılır ve yeni iş aramadan cebinizde daha çok nakit olur. Ve iyi müşterilerden bir referans istemeyi ihmal etmeyin.

Bylines isteyin: Bazı müşteriler, yayınladığınız çalışmanıza adınızı eklemeyi düşünmeyebilir, sadece sormak oldukca önemlidir. Bir imzanız var ise (adınız yazar/yaratıcı olarak dahil edilir), emek vermeyi portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Özgür emek verme araçlarını kullanın: Skype ve Dropbox bilhassa güncellemeleri ve dosyaları istemcilerle paylaşmak için lüzumlu olabilir. Diktafonlar, toplantıları ve röportajları kaydetmek için harikadır (bilhassa özgür gazeteciler/PR için kullanışlıdır). Ek olarak Trello yada Basecamp benzer biçimde proje yönetimi araçlarına da göz atabilirsiniz, sadece özgür çalışan siteler artık benzer işlevlere haiz olma eğilimindedir.

Özgür Çalışanlar İçin En İyi Ödeme Alma Şekilleri

İşinizi tamamladığınızda (ve sırtınızı sıvazladığınızda), zor bela kazandığınız parayı çekmek isteyeceksiniz. Bir çok özgür çalışan site size oldukca sayıda seçenek sunar, sadece her birinin artıları ve eksileri vardır.

Özgür meslek kazançlarını çekerken kullanılan en yaygın ödeme şekilleri şunlardır:

Banka Havalesi: Paranın direkt bankanıza gönderilmesi mümkündür, sadece kurulumu PayPal kadar rahat değildir, muhtemelen güvenli değildir ve bazı siteler her geçirme yaptığınızda sizden ücret alır.

Çekler: En oldukca vakit alan yöntem. Normal olarak, fazladan masraflardan kaçınırsınız, sadece çoğu zaman çekin postaya ulaşmasını beklemek zorunda kalmazsınız (ki bu internasyonal müşteriler için adil bir süre alacaktır), ek olarak işleme koyulmadan ilkin birkaç gün beklemeniz gerekir. Son olarak, para banka hesabınızda!

Ön ödemeli kart: Bazı özgür emek verme siteleri, internet sayfalarındaki hesabınızdan direkt nakit çekmenizi elde eden ön ödemeli kartlar sunar. Sadece, yaptığınız her işlem için ücret ödemeniz gerekecek ve bir ATM’den nakit çekmek istediğinizde bu duruma canınız sıkılacak.

Son bir şey: Özgür çalışmak için internette ustalaşmış göründüğünüzden güvenilir olun.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık