Bulgaristan İş İmkanı ve İş İlanları İşçi Alım

Bulgaristan İş İmkanı ve İş İlanları İşçi Alım


Bulgaristan İş İmkanı İşçi Alımı

Bulgaristan Cumhuriyeti

Bulgaristan Cumhuriyeti eşi olmayan yeşil doğası ve oldukça varlıklı geçmişiyle Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olarak bilinmektedir Ülkenin başkenti Sofya şehridir. Resmi para birimi Bulgar Levası’dır. Türkiye’den de ülkesine gezgin alımı yapmaktadır. Türkiye ile Bulgaristan içinde saat farkı bulunmamaktadır. Ülkenin Kış aylarında ki sıcaklığı  -15 derecelere kadar düşmektedir.

Resmi adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti Avrupa Birliğine tam üye olan bir ülkedir. Ülke Balkanlarda yer verilmiştir. Batıda Şimal Makedonya ile Sırbistan, Doğuda Karadeniz, Güneyde Yunanistan, Kuzeyde Romanya ve Güneydoğuda Türkiye ile çevrili bir ülkedir. Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olarak bilinmektedir. Para birimi olarak Bulgar Levası kullanılmaktadır. Egemen olan dinleri ise Bulgar Ortodoksluğu olmaktadır.

Bulgaristan’a İşçi Olarak Gitmek

Bulgaristan Cumhuriyeti’nde çalışmak için ilk işlemler Bulgaristan tarafınca yapılmaktadır. Bulgaristan’da bulunan firmalar tarafınca çalışacak şahıs için bazı evraklar çıkarması gerekmektedir. Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak İş Kurumu tarafınca emek harcama izni müracaat dosyası oluşturmak zorundadır. Dosya oluşturulup müracaat yapıldıktan sonrasında averaj 45 gün süre sonunda emek harcama izni sonucu gelmektedir. Bulgaristan’da emek harcama izni iki tip olarak verilmektedir.

İşçi olarak gitmek isteyen vatandaşlar için genel bilgiler

Ülkede emek harcama izni olması için Bulgaristan vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bulunduğunuz pozisyon ya da meslek için emek harcama başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkede çalışabilmeniz için orada bulunan iş pozisyonu ile sizin meslek alanınız birbiriyle örtüşmek zorundadır.

Emek verme izni için ihtiyaç duyulan evraklar

Emek verme bakanlığı onaylı emek harcama izni dilekçesi, 3 tane fotoğraf, kimlik ve geçişlik fotokopisi, Tüzel kişiler içinde yer alıyorsanız eğer çalıştığınız firmanın Bulgaristan Tecim odası kaydı belgesi olmaktadır. Ek olarak mesleki eğitim belgeleri, geçişlik numarası ve doğum tarihlerini içeren belge, iş sözleşme belgesi, Türkiye de çalmış olduğu firmasından vazife mektubu ve şirket tarafınca yapılmış taahhütname olması gerekmektedir.

Geçici emek harcama izni iyi mi alınır?

Sezonluk çalışacak olan işçilerin almış olduğu ve geçici süresi olduğu bir belgedir. Çoğu zaman gezim sektöründe alınır. Bu belge hizmet alanında çalışan kişiler içindir. Çoğu zaman hotellerde aşçı ve öteki hizmet alanlarında çalışacak olan kişiler almaktadır. Bu belgeyi almak için Bulgaristan C tipi vizesine başvurmaları gerekmektedir. C tipi vizelerin çıkış süresi 5 ila 10 gün içinde gerçekleşmektedir. Çalışacak kişiler bu vizeyi aldıktan derhal sonrasında Bulgaristan’a giderek emek harcama izni alan firmada işe başlayabilmektedir. Bu vizenin süresi 6 ay ila 90 gün kalışlı olarak bilinmektedir. Ya da 6 ayda 60 gün kalışlı, 3 ayda 45 gün kalışlı olarak ta verilebilmektedir.

Bulgaristan’da Asgari Ücret

Bulgaristan’da asgari ücret maaş ödemesi ile Türkiye’yi geçmiş bulunmaktadır. Bundan 10 yıl ilkin TL ve Bulgar Levası aynı oranda olmaktaydı. 26 Kasım 2021 tarihinde ise kur 7 lirayı aşmış bulunmaktadır. Eskiden Türk yurttaşlarımız Bulgaristan’a alışveriş yapmak için giderken, son yıllarda bu durum maalesef tersine dönmüştür.

Bulgaristan’da asgari ücret saatlik 3.92 leva olarak belirlenmiştir. Aylık leva miktarı ise 650 olarak belirlenmiş ve asgari ücret çalışan işçilerine her ay bu miktar ödenmektedir.

Bulgaristan’da En Oldukça Kazandıran Meslekler

Her alanda olduğu benzer biçimde bazı meslek alanlarının da öteki mesleklere oranla oldukca daha çok para kazanılmış olduğu hepimiz tarafınca bilinmektedir. Her ülkede görüldüğü benzer biçimde bu fark Bulgaristan’da da görülmektedir. Peki, Bulgaristan’da en yüksek maaş alan meslek bilim dalları nedir?

Bulgaristan Hekim Maaşları

Oldukça yüksek maaş alan en popüler meslekler içinde neredeyse 1. Sırada yer verilmiştir. Yılda 95000 Leva maaş alabilmektedirler.

Bulgaristan Diş Hekimi Maaşları

Neredeyse cerrahlar kadar maaş alabilen mühim meslek dallarından biri de diş hekimi olmaktır. Yılda 75000 Leva kazandıkları bilinmektedir.

Bulgaristan’da Mühendis Maaşları

Senelik averaj 26.250 Leva kazanabilmektedirler. Mühendisler ayda ise 2.187 leva kazanmaktadırlar.

Bulgaristan IT Uzmanları Maaşları

Aylık aldıkları maaş 4000-5000 Leva içinde değişim göstermektedir.

Bulgaristan Öğretmen Maaşı

Aylık olarak elde ettikleri kazanç 1350 Leva olarak bilinmektedir.

Yukarıda bazı mesleklerin aylık ve senelik kazançlarını baz aldık. Bunun yanı sıra Bulgaristan’da yer edinen bazı meslekler de bayağı fazla Leva almaktadırlar. Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz. Avukat, Mimar, Ofis Müdürü, Muhasebeci, Yazılım Mühendisi, Banka Müdürü olarak bilinmektedir. Eğer sizde bu seçkin meslekler içinde yer alıyorsanız Bulgaristan’da emek harcama iznine başvurabilirsiniz.

Bulgaristan’a İşçi Götürmüş olan Firmalar

Türkiye’de bulunan önder firmalar yurtdışı iş olanaklarıyla Türkiye’de ki birçok işçiyi yurtdışına gönderebilmektedirler. Bu olanak ise yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlar için kaçınılmaz hale gelmektedir. Peki, yurtdışı ile iş kuran önder Türk Firmaları nedir?

Rasen İnşaat, Soyak İnşaat, Doğuş İnşaat olarak bilinmektedir. Ek olarak Summa İnşaat ve Mak-yol İnşaat, Anka İnşaat, Rönesans İnşaat, Tekken İnşaat, Gama İnşaat olarak bilinmektedir. Ek olarak  Yüksel İnşaat, Nurol İnşaat, Baytar İnşaat, Asta İnşaat, Cengiz İnşaat’larda yurtdışı işler içinde yer verilmiştir. Bunun yanı sıra Stoa İnşaat, Yapı Merkezi İnşaat, Kolin İnşaat, Hazinedar oğlu İnşaat, Akken İnşaat, Yapıt İnşaat, As-ka İnşaat, Kayı İnşaat, Alarko İnşaat’larda yurtdışı çalışmalarında yer verilmiştir.

Bulgaristan’da İş Bulma Siteleri

Bulgaristan’da iş aramak ve başvurmak için bazı internet sayfaları bulunmaktadır. Bu sitelerde kendinize uygun iş ve mesleği belirleyerek takipte kalabilir ve kendinize uygun meslek dalına başvurabilirsiniz. Bu internet sayfalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Zablataka. bg, rabota. bg, jobs. bg, European JobMobility Portal, Job Tiger, Career jet, Jobs Agents, Learn 4 good olarak sıralayabiliriz. Bu siteler haricinde Türkiye’de bulunan oldukça popüler olan işkur sayfasından da Bulgaristan iş ilanlarına başvurulabilmektedir.

Bulgarisyanda Günlük Yaşam

Bulgaristan’da Günlük Yaşam

Bu ülke de yaşam kalitesi ve pahalılığı orada yaşamını sürdüren kişilerin maddi bağımlılığına bağlı olmaktadır. Bu ülkenin yaşam koşulları Avrupa Birliği standartlarına uygun alındığında averaj bir ülke olarak belirlenmektedir. Dünya örgütü tarafınca 191 ülke içinde sıhhat hizmetlerine ulaşım mevzusunda ülke 102. Sırada yer verilmiştir. Ülkenin nüfusu 7 milyona yaklaşmıştır. Bu nüfusun % 10 unu Türk Kökenli vatandaşlar oluşturmaktadır.

Ülke genel olarak ziraat, endüstri ve inşaat sektörü bakımından gelişmiş bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hizmet sektöründe son senenin 5 senesinde en büyük genişlemeyi yaşamıştır. Ülkede en fazla iş imkânlarının olduğu alanlar ise, İletişim ve Iletişim Teknolojileri, Bilişim sistemleri Alanı, Otomobil Üretimi, Giyim Sektörü olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra İçecek, yiyecek ve tütün Sektörü olarak da belirlenmektedir. Bu ülkenin iklimi tipik kıtasal iklimdir. Kışları oldukça sert geçen bir ülkedir. Kış aylarında ki ısı 0ın altında kalabilmektedir. Yazları ise sıcak geçen bir ülkedir.

Bulgaristan Ülke Genel Bilgiler

Bulgaristan Cumhuriyeti Balkanlarda yer edinen ve Avrupa Birliğine üye olan seçkin ülkelerden biridir. Yeşil doğası ve varlıklı geçmişiyle Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olarak bilinmektedir. Ekonomik faaliyetleri sebebiyle Türkiye’den de ülkesine gezgin alımı yapmaktadır. Ülkenin başkenti Sofya şehridir. Hem de bu kent Bulgaristan’ın en kalabalık şehri olmaktadır. Resmi para birimi Bulgar Levası’dır. Para birimi kodu ise BGN olmaktadır. Son dönemlerde artış gösteren Bulgar Leva’sı istikrarlı para birimleri içinde yerini almış bulunmaktadır.

Türkiye ile Bulgaristan içinde saat farkı bulunmamaktadır. Saat dilimleri aynı olarak bilinmektedir. Avrupa Birliği’ne katılan Bulgaristan reformlar gerçekleştirerek ekonomilerini ilerletmekte büyük bir rol oynamışlardır. Ülkede tipik kıtasal iklim başat olmaktadır. Kış aylarında ısı -15 derecelere kadar düşmektedir. Aralık ve Ocak aylarında ise bu ısı çoğu zaman 0ın altında olmaktadır. Kış ayları sert geçse de kayak meraklıları için birçok turistin akımına uğramış olduğu bilinmektedir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık