Emeklilerin Maaşı Ne Olacak? İşte Son Senaryoya Göre Tek Tek Hesap – Türkiye Gazetesi Memur Maaşları 2022
19

Emeklilerin Maaşı Ne Olacak? İşte Son Senaryoya Nazaran Tek Tek Hesap – Türkiye Gazetesi #memurmaaslari – 2022

#kpss #kpss2021 #kpss2022

9517 Şahıs Okudu – 128 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Aylık yüzde 9,09’a senelik yüzde 58’e çıkan enflasyon oranının yanında emekli maaşları adeta eridi. En düşük işgören maaşı 22 bin liraya çıkarken emekli kendine meydana getirilen zamdan memnun değil. İktidar kanadından ise emekliye iyileştirme sinyalleri geliyor. Peki, emekli aslen ne istiyor?

Benzin zammı, besin zammı derken emekli elindeki maaşla ay sonunu iyi mi getireceğini kara kara düşünmeye başladı. Bilhassa TÜFE’nin ağustosta yüzde 9,09 artarken, senelik bazda yüzde 58,94’e kadar çıkması ve ev kiralarındaki artış emeklinin gözünü Beştepe’ye çevirdi.

Türkiye Emekliler Derneği “Ekim ayında yapılması beklenen düzenleme ile emekliye de memurlar şeklinde 8 bin 77 liralık seyyanen zam verilmeli. Ek olarak emeklinin taban aylığı olan 7 bin 500 lira yetersiz kaldı. En düşük emekli aylığı da 15 bin liraya çıkarılmalı.” talebinde bulunarak iki kat artış istedi.

Pandeminin hemen hemen yaşamımıza girmediği 2020 yıllarda emekli maaşı 2 bin 89 lira asgari ücret ise 2 bin 325 liraydı. 2021 senesinde yükselen enflasyon rakamlarına paralel olarak asgari ücret 2 bin 826 en düşük emekli maaşı 2 bin 425 liraya kadar çıktı.

2022 senesinde asgari ücret asgari ücret 5 bin 500, emekli maaşı 4 bin 516 lira oldu. 2023 senesinde asgari ücret 8 bin 506, emekli maaşı 5 bin 781 liraya terfi etti. SSK, Bağ-Kur ve işgören emeklilerine temmuz ayında yüzde 25 zam yapılmıştı.

En düşük emekli maaşı halen 7 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Böylelikle son 3 yılda emekli maaşlarına 5 bin 411 liralık artış gerçekleşti.

Emeklinin şikâyet etmiş olduğu konulardan biri de asgari ücret ile emekli aylıkları arasındaki makas. Geçtiğimiz yıllarda arada cok azca bir fark bulunurken su an emekli maaşı ile asgari ücret içinde 3 bin 902 lira fark var. Emekliler bu bilincinde kapanmasını istiyor.

Emekli ek zam haberini beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Emeklilerle ilgili de ek olarak Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız.” açıklaması heyecana niçin oldu.

Emekli maaşlarına yapılması planlanan ek zam için gözler Meclis’in açılacağı tarihe çevrildi. Bundan dolayı ekim ayında çalışmaların tamamlanması ve kasım ayında ise ek zamların gerçekleşmesi umut ediliyor.

Peki yeni açıklanan rakamlarla emekli ne kadar maaş alacak. Ağustos ayı enflasyon oranı bundan önceki aya bakılırsa yüzde 9,09 artış gösterdi. Temmuz- Aralık dönemine ilişik 2 aylık enflasyon farkı ise yüzde 19.5 olarak açıklandı. 2023 yılı enflasyonunun yüzde 62 olması halinde Temmuz- Aralık dönemine ilişik enflasyon farkının yüzde 35,25 oranında gerçekleşmesi umut ediliyor.

Öte taraftan açıklanan orta vadeli programda açıklanan yüzde 65’lik enflasyon oldu. Bunun  gerçekleşmesi halinde 37.76 zam masada olacak. 7.500 liralık meblağ 10 bin 332 liraya yükselecek. 7 bin 900 lira olan emekli aylığı 10 bin 883 lira, 8 bin 200 lira olan emekli aylığı 11 bin 434 lira, 9 bin lira alan 12 bin 398 lira olacak.

#emekli #emeklizam #zam

Türkiye Gazetesi YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/Turkiye-Gazetesi

============================

Türkiye Gazetesi Resmi Web Sitesi
► http://www.turkiyegazetesi.com.tr

Türkiye Gazetesi Toplumsal Medya Adresleri
► https://feysbuk.com/turkiyegazetesi
► https://twitter.com/turkiyegazetesi
► https://instagram.com/turkiyegazetesicomtr
► https://www.youtube.com/user/turkiyegazetesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (19)

 1. 3 hafta önce

  Emekliye ne verdiki

 2. 3 hafta önce

  Emekli yerel seçime oy yok

 3. 3 hafta önce

  Zamlari surdursun emekli dusmani hukumet bundan sonra vana 30 verse ne olur.Cok kotu yonetim bikdi millet bunlardan.

 4. 3 hafta önce

  Zaten emekli bağısa cağırsa vermeyecekler çünki devlet politikasıdır Cbaşkanı sırt sıvazlıyo ses cıkmasın ama seçim geldi biz emeklilerde onların hayelini sandığa gömeceğiz

 5. EMEKLİNİN BEDDUASI İNŞAALLAH KABUL OLUR..
  bizde bir söz vardir..
  Eceli gelen …….. camii duvarına işermiş..
  şimdi iktidar belediyeleri senlik adı altinda
  şarkicilara para verme yarisindalar…
  bu rezil durumu hdpkk belediyeler bile alaya aldilar..
  EMEKLİNİN BEDDUASI İNŞAALLAH KABUL OLUR..

 6. 3 hafta önce

  Siz hala zam yapacaklar diye bekliyonuzmu yıl sonunda da zamyok oyalıyorlar inanmayın

 7. 3 hafta önce

  Emeklilere konteyner kentler kursun bari .

 8. 3 hafta önce

  Ekimde acilen kök emekli maaşları 15 bin olmalıdır.
  Çünkü normal bir ev kirası 10 bin.

 9. 3 hafta önce

  Tuikin uydurma enflasyonu sonucunda seyyanen zam yapmak zorunda kalınıyor, şayet TÜİK gerçek enflasyonu açıklamış olsa seyyanen zam yapmaya gerek kalmazdı, emekli açlığa mahkum edildi yardıma muhtaç hale getirildi, milyonlarca SSK bağ kur emeklisi en düşük maaş alan tarım emeklisiyle aynı maaşı alıyor bu adaletsizliğin acilen giderilmesi gerekmektedir , emekliler kendilerine yapılan bu haksızlığı affetmezse yerel seçimler sonrası erken seçim kapıda, iktidar ev ev gezmeyi düşünüyor , ev ev gezmeyi bırakın mezarları kahveleri iş yerlerini her yeri gezseler sonuç değişmez,

 10. 3 hafta önce

  Neyazıkki emekliyi savunacak hakkını arıyacak hiçbir merci kurum yok asgari ücretin altında olan maaşla yaşama öl demek
  Hakkınca adaletli gelir dağılımı yok malesef
  Ömür boyu çalış didin geçinecem diye emekli ol nasıl geçinecem de düşün dur
  Adaletli gelir dağılımının olmadığı hiçbir yerde huzur bekleme

 11. 3 hafta önce

  Emekli sadece insan gibi yaşamak istiyor

 12. 3 hafta önce

  … bu kış ölme eşeğim yaza arpa vereceğim … !!” DERTLERİ YEREL SEÇİM … YAZIKLAR OLSUN !!!

 13. 3 hafta önce

  Buyuklerimiz insani yasatki devlet yasasin demis emekli memuruz canimiz cikmak uzere bizi duyan varmi ey muhteremler duyun sesi mizi

 14. 3 hafta önce

  ALSIN 10 BIN300 TLYIDE MEMURLARA VERSIN 17 BIN YL VERMESI LAZIM ENDUSUK EMEKLI ILE DUSUK MEMUR MAASI ARASINDA YUZDE ELLI FARK VAR IDI SU ANKI FARK YUZDE 400 ELLI NE ONBIN 300 TLSI SEN NEDEN BAHSETTIGNIN FARKINDSMISIN NE ANLATIYORSUN

 15. 3 hafta önce

  EMEKLİ ölsün, emekli köye dönsün planları bu

 16. 3 hafta önce

  SESIMI DUYAN DEVLET YETKILISI YOKMU

 17. 3 hafta önce

  SAINN DEVLET YETKILILERI BU MESAJI ÇOK DIKJATLI OKUYUN TEMMUZ 2023 ÖNCESI ENDUSUK MEMUR MAAŞI 13 BIN TL IDI ENDUSUK EMEKLI NAAŞI ISE 7500TLİDI HAALADA AYNI SORU ŞU ENDUŞUK ENEKLI MAAŞI İLE ENDÜŞUK MEMUR ARASINDA FARK YUZDE ELLI İDI ŞU ANDA ENDUŞUK MEMUR MAAŞI OCAK2024 TE ENDUŞÜK MEMUR MAAŞI YAKLAŞIK 33 BIN TL ARADAKI FARK YUZDE ELLII DEN YUZDE 4YUZ ELLILERE UÇTU UÇTU NE UÇTU NEMUR MAAŞLARI UÇTU BIZDE CUMHURU SANDIKTA UÇURACAGIZ BIZ 7500 ALAN ENEKLILER SIKREDIYIRUZ CUMHURDA SANDIKTAN IYI SONUÇ ALMASINI ISTIYIRISE EN DUŞUK MEMUR MAAŞI ILE ENDUŞUK EMEKLI MAAŞ ARASINDAKI MAAŞ FARKI YUZDE ELLI OLSUN VE BIZ ŞUKREDIYORİSEK CUMHURDA ŞUKREDECEK SEYANEN GELECEK ZAM ILE BU AY ENDUSUK EMEKLI MAAAŞI 17000 ONYEDIBIN TURKLIRASI OLMASI GEREKIYOR SUZDE BUZIM GIBI SANDIKTA SUKREDENLERDEN OLURSUNUZ SECIMDEN SONRADA HALKIMIZ BOYLE. UYGUN GORDU DEMEYIN SANDIKTA CIKACAK KOTU SONUCLARIN SUÇLUSU 7500 TLYE SUKRETMEYE ZORLAYAN SANDIKTA ISE 5MILYONçarpi3EŞITTIR 15 milyon seçmen de gerekeni EMIN OLUN YAPACAKTIR BUNUN TEK SUCLUSU CUMHUR UN DANISMANKARI DIR CEDE CUMHUR HUKUMETIDUR SAYGILARIM ILE GEREYININ YAPILMASINI ARZ EDERIM ALLAHA EMENET OLUNUZ

 18. 3 hafta önce

  Jesus Christ called people everywhere to repent, so if you confess with your mouth the Lord Jesus and believe with all your heart that God raised him from the dead, you will be saved and inherit the kingdom of heaven and eternal life. To this, people would accept Jesus Christ in life in their hearts and told other people how Good he is, how he saves, heals and frees and gives eternal life for freе 16

 19. 3 hafta önce

  akp hükümeti döneminde geçmiş yıllara bakın emekli maaşı asgari ücretin hep altında kalmıştır yani Tayyip emekliyi sevmiyor memurumdiyor ama memurda Tayyip i sevmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir