1. Anasayfa
 2. Memur

Memur ve emekli maaşı zammı için yeni sistem! Bakan Şimşek sinyali verdi. Memur Maaşları 2022

Memur ve emekli maaşı zammı için yeni sistem! Bakan Şimşek sinyali verdi. Memur Maaşları 2022
0

Işgören ve emekli maaşı zammı için yeni sistem! Bakan Şimşek sinyali verdi. #memurmaaslari – 2022

#kpss #kpss2021 #kpss2022

16 Şahıs Okudu – 1 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

#emekli #zam
Işgören ve emekli maaşı zammı için yeni sistem! Bakan Şimşek sinyali verdi: Gerçek değil, hedef enflasyon…
Emekli zammı ve işyar maaşı için Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir sinyal geldi. Emekliye ek zam, en düşük emekli maaşı ve Cumhuriyet Bayramı İkramiyesi benzer biçimde konuların konuşulmuş olduğu şu günlerde Şimşek, maaşlara yapılacak zam oranlarının artık hedef enflasyona gore belirleyeceğini deklare etti. Bu kapsamda işyar ve emekli maaşları için hesap tablosu değişti. İşte emekli maaşı ve işyar maaşları için zam oranı hesapları ve yeni sistemin bilgileri…
Toplu sözleşme zammı sonrası emekliye zam düzenlemesi gündemdeki sıcaklığnı giderek artırdı. OVP’de tahminler ve hedefler belirlendi. Emekli maaşı zammı için Meclis’in açılmasıyla harekete geçilecek. Öte taraftan asgari ücret, işyar ve emekli zammı başta olmak suretiyle ücret artışları için yeni sistem hazırlanıyor.
Milyonlarca işyar ve emekli için yeni zam periyodu yaklaşırken maaş hesaplarında da sistem değişikliğine gidileceğinin işareti verildi. Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek artık ücret artışlarının hedef enflasyona gore yapılacağını deklare etti.
Sabah’ta yer edinen habere gore, bundan bu şekilde gerçekleşen değil zam yapılacak devrin enflasyonu baz alınarak artışlar yapılacak. Böylece hem enflasyona tesiri azaltılırken hem de ücretler enflasyon karşısında erimemiş olacak.
Orta Vadeli Program’da yıl sonu enflasyon öngörüsü yüzde 65 olarak açıklandı. Buradan meydana getirilen hesaplamalara gore 6 aylık enflasyon da ortalama yüzde 38 olacak. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak enflasyon artışını belirlerken memurlar ve işyar emeklileri için ise fark ödeneceği anlamını taşıyor. Bu farkla beraber memurlar ve işyar emeklilerinin Ocak zammı toplu sözleşme zammıyla beraber yüzde 49’u geçmiş olacak. Verilecek refah oranı ile beraber emeklilerin zam oranlarının yüzde 50’yi geçmesi planlanıyor.
Emekli ve işyar zammı yılda iki kez belirleniyor. Ocak ev Temmuz aylarında SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon kadar artış alırken memurlar ve işyar emeklileri ise toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkını maaşlarında görüyor. Burada hesaplamalarda kullanılan parametre ise 6 ay sonunda gerçekleşen enflasyon oluyor. Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları sonrasında hesaplamaların değişeceğinin işareti de verilmiş oldu.
Yapılacak yeni hesaplamalar dönem sonundaki enflasyona gore değil zamların uygulanacağı 6 ay için hedeflenen enflasyona gore yapılmış olacak. Böylece emekliler ve memurlar oluşacak enflasyon farkından etkilenmezken maaş artışları da enflasyonun üstünde duracak. Ayrıca refah oranı uygulamasının da devam etmesi planlanıyor.
Bu yıl için meydana getirilen açıklamalara bakıldığında bilhassa SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Ekim ayında bir ara zam yapılması gündemde bulunuyor. Meclis açıldığında yapılacak bir düzenleme planlanıyor. Bu düzenlemede seyyanen artış, oransal artış, taban maaş artışı ya da Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi benzer biçimde formüller üstünde çalışılıyor. Detaylar Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe emek harcaması sonrası netleşecek. Düzenleme ortalama 16 milyon emekliyi ilgilendiriyor.
Mesela burada 5.000 TL benzer biçimde bir Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilmesi demek 80 milyar TL’lik bir maliyet söz mevzusu oluyor. Bundan dolayı Bakanlık, mali disipline zarar vermeyecek şekilde düzenlemeyi getirmek için yoğun çaba harcıyor. Hem 2024 yılı enflasyonu hem de Orta vadeli Program’da öngörülen yüzde 65’lik yıl sonu enflasyonunun masaya gelmesi planlanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir