1. Anasayfa
 2. Kişisel

Toplu taşımada yeni fiyatlar! İstanbulkart ile 22,5, kredi kartıyla 60 TL Banka Kredi

Toplu taşımada yeni fiyatlar! İstanbulkart ile 22,5, kredi kartıyla 60 TL Banka Kredi
0

Toplu taşımada yeni fiyatlar! İstanbulkart ile 22,5, kredi kartıyla 60 TL #kredi Banka Kredi – 2022

#kredi #kredikartı #kredinotu

39 Şahıs Okudu – 1 Şahıs Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Toplu ulaşımda, kredi kartı ve banka kartlarıyla temassız ödeme yöntemi UKOME kararıyla; 26 Ekim 2022’den itibaren uygulanmaya başlandı. Yeni ücret tarifesiyle, 22.25 TL olan metrobüs tutarının, kredi kartı ve banka kartıyla meydana getirilen temassız ödemelerde 60 TL, İET otobüslerindeki 15 TL’lik tam bilet tutarının ise 30 TL olduğu görüldü. Kredi kartı kullanarak ödeme meydana getiren bazı İstanbullular, ücret farkını yüksek buldu. Metrobüse binmek için kredi kartıyla temassız ödeme meydana getiren Asiye Varlıklı, “Bu ücret oldukça fazla, normalde 22,5 lira, benden 60 lira aldı. 60 lira bayağı yüksek” dedi. Varlıklı hemen sonra, iade almak istediğini belirterek güvenlik görevlisinden yardım istedi, o anlamış olur kameraya yansıdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME)’nde 26 Ekim 2022’de alınan kararla; İstanbulkart dışındaki açık çevrim kartların, toplu ulaşımda kullanımının düzenlenmesi teklifi kabul edilmiş; toplu ulaşımda öteki ödeme şekillerinin yanı sıra, kredi kartları, ön ödemeli kartlar ve banka kartlarıyla ödeme yöntemi de geçerli hale gelmişti. Temassız ödeme yöntemi, İBB iştiraki BELBİM koordinasyonuyla uygulanmaya başlamıştı.

OTOBÜSTE 15 TL, METROBÜSTE 37.75 TL ÜCRET FARKI

Toplu ulaşımda, 11 Ağustos 2023’ten itibaren uygulanmaya süregelen yeni ücret tarifesiyle, tam bilet kullanılan araçlarda ücret 15 TL, metrobüste ise en uzak mesafe tutarı 22.25 TL olmuştu. Kredi kartı, ön ödemeli kart yada banka kartı kullanılarak ödeme meydana getirilen yolculuklarda ise bu ücretlerin, metrobüste 60 TL, otobüslerde ise 30 TL olarak yansıtıldığı görüldü. Yolcular, fiyat farkı mevzusundaki şikayetlerini dile getirdi. İBB’den, kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlar ile ödeme yöntemi ile ilgili kararın ve ücret formülünün UKOME’de yer edinen tüm yetkili kurumlarla birlikte alındığı bilgisi verildi.

“ÜCRET ÇOK FAZLA”

Metrobüse binmek için kredi kartıyla temassız ödeme meydana getiren Asiye Varlıklı, “Bu ücret oldukça fazla, normalde 22 lira benzer biçimde, benden 60 TL aldı. 60 lira bayağı yükse” dedi. Asiye Varlıklı hemen sonra, iade almak istediğini belirterek güvenlik görevlisinden yardım istedi, o anlamış olur kameraya yansıdı.

“O PARAYI METROBÜSE VERECEĞİME TAKSİYLE GİDERİM”

Cevizlibağ’dan Çağlayan’a metrobüs kullanarak gideceğini belirten Niyazi Balcı, “Metrobüste yeni zamların geçerli bulunduğunu söylediler, ne kadar bulunduğunu da bilmiyorum, şundan dolayı şu anda İstanbulkart’ımdaki bakiyemden harcıyorum. Karta 60 TL’lik ücret latife herhalde, bu şekilde bir saçmalık olması imkansız. Kimse kullanmaz bu şekilde. Şimdi buradan Çağlayan’a gideceğim, o parayı vereceğime taksiyle giderim. Bir ihtimal 80 bir ihtimal 90 lira meblağ fakat bu sıkışıklıkta gitmemiş olurum” dedi.

“KOLAYLIK OLACAKTI”

Otobüs bekleyen Fatih Akyürek, “Kredi kartıyla ödediğimiz vakit 2 katını alıyor. 20 lira ise 40 lira alıyor. Ne alakası var ki, kredi kartı da düzgüsel geçiş de aynı olmalı. Millete kolaylık olacaktı, ne gereği var bu şekilde. Ücret oldukça fazla. Ben şu anda işsizim, devamlı hastaneye gidip geliyorum, iyi mi altından kalkacağım bu ücretin, ben de bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir