1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanma

Yaşam Tarzı Girişimcisi Nedir ve Nasıl Olunur?

Yaşam Tarzı Girişimcisi Nedir ve Nasıl Olunur?
0


Yaşam Biçimı Girişimcisinin Tanımı ve Örnekleri

Bir yaşam seçimi girişimcisi, işlerini arzu ettikleri yaşam tarzını desteklemek için özelleştiren kişidir. Bir yaşam seçimi girişimcisini öteki girişimcilik tarzlarından ayıran şeyler hakkında daha çok data edinin.

Yaşam Biçimı Girişimcisi Nedir?

Bir yaşam seçimi girişimcisi, zevk almak istediği yaşam tarzına karar verir ve peşinden işini onu destekleyen bir halde inşa eder. Bu, öteki girişimcilerin emek verme şeklinden farklıdır, bu da işi öncelik sırasına koymak ve ondan sonra onu barındırmak için yaşam tarzlarını tasarlamaktır.

Yaşam Seçimi Girişimcisi Nedir ve Iyi mi Olunur

Yaşam seçimi girişimcileri, tutkularının yanı sıra özgürlüğe (belirli birkaç saat çalışmak yada uygun gördükleri şekilde gezi etmek benzer biçimde) de büyük ehemmiyet verirler. Bir tek belirli bir gelir elde edecek kadar çalışmak isteyebilirler, bu da yaşam tarzlarını destek sunar. Bu yüzden öteki girişimcilere bakılırsa büyümeye daha azca odaklanmış olabilirler.

Alternatif adlar: Yaşam seçimi işi, dijital göçebe

Yaşam Biçimı Girişimcisi Nasıl Çalışır?

Geleneksel olarak, insanoğlu bir kariyer bulur ve sonrasında hayatlarını bunun çevresinde kurarlar. Yaşam seçimi girişimcisi tam tersini yapar: kariyerlerini yaşamları çevresinde kurarlar. İşletmeleri para kazanıyor, sadece bu para tutkularını, hobilerini, ilgi alanlarını ve hedeflerini desteklemek için kullanılıyor.

Ev işletmeleri uzun süredir var olmasına karşın, web insanların gezi ederken bile dünyanın herhangi bir yerinden dünya genelinde bir iş kurmalarına ve yürütmelerine olanak tanır. Bulut bilişim, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar, yaşam seçimi girişimcisinin bu yolda çalışmasına destek sağlar.

Mesela, ”The Suitcase Entrepreneur”un yazarı Natalie Sisson, gezi aşkını destekleyen bir iş yarattı. Gezi ve özgürlük dolu bir yaşam yaşamak isteyen öteki girişimcilere koçluk ve data ürünleri sunmaktadır. Telefonuyla ve dizüstü bilgisayarıyla iş yapar, özgürce gezi etmesine ve hoşlanılmış olduğu bir yaşam tarzını sürdürmesine izin verir.

Benzer şekilde, yaşam seçimi girişimcisi Tim Ferriss, girişimcilik ve kişisel gelişim hakkında kitaplar satıyor ve podcastler kaydediyor. Okuyuculara iş yerine yaşam tarzını vurgulayan bir kariyeri iyi mi inşa edeceklerini öğreten The 4 – Hour Workweek adlı kitabıyla tanınıyor. İşletmesi gelir hedeflerini destek sunar ve yaşam seçimi işletme ürünlerini bilgilendirir.

Yaşam Biçimı Girişimcisi Nasıl Olunur?

Yaşam seçimi girişimcisi olmak için, başarınız için bir yol haritası hazırlamanız gerekir. Aşağıdaki adımlar size iyi mi yapıldığını gösterecektir.

İstediğiniz Yaşam Biçimına Karar Verin

Ilk olarak işinizi tasarlamak istediğiniz yaşam tarzına karar vermelisiniz. Kendinize şu soruları problem:

  • Hayatınızda neler olsun istersiniz?
  • Tutkularınız ve hedefleriniz nedir?
  • Gezi ederken yaşamak ve çalışmak istiyor musunuz?
  • Daha büyük bir görevi destekleyecek kadar para kazanmak istiyor musun?

Mühim: Yaşam seçimi girişimciliğinin gezi içermesi gerekmez. Çocuklarınızı yetiştirmenize, hasta olan sevdiklerinize bakmanıza yada bir hobi yada gönüllü iş için vakit harcayabilirsiniz fakat her şey, hangi yaşamı yaşamak istediğinize karar vermek ve peşinden onun çevresinde bir kariyer inşa etmek ile adım atar.

Yaşam Tarzı Girişimcisi Olmak
Yaşam Seçimi Girişimcisi Olmak

Tutkularınızı Belirleyin

En büyük tutkunuz nedir? Bazı durumlarda, tutkunuzu ve işinizi birleştirebilirsiniz. Mesela, yiyecek ve gezi etmeyi seviyorsanız, bir gezi yiyecekleri blogu vesilesiyle bir yaşam seçimi işletmesi kurabilirsiniz.

Tutkularınızla Uyumlu Fikirler İçin Beyin Fırtınası Yapın

Aslına bakarsak para kazanmanın üç yolu vardır: becerilerinizi satmak, fizyolojik ürünler satmak yada data satmak.

Tutku listenizi kullanarak, onlardan para kazanmayı içeren iş fikirleri üretin. Mesela, bahçeciliği seviyorsanız, para kazanmak için bazı fikirler içinde bir peyzaj işi (satış becerileri), bahçe araçları (fizyolojik ürünler) satmak yada bahçecilikle ilgili bir kurs satmak (data) olabilir.

Fikirlerinizi Araştırın

En iyi fikirlerinizden birkaçını seçin ve istediğiniz yaşamı yaratmanıza destek olup olamayacaklarını araştırın. Size ilk adımda ana hatlarıyla belirtilen yaşam seçimi hedefinizi takip etme özgürlüğü sağlamazlarsa, o vakit istediğiniz ev işi değildirler.

Taşınabilirlik (gezi etmek istiyorsanız), esneklik ve gelir potansiyeli göz önünde bulundurulmalıdır. Ek olarak fikirleriniz için bir pazar olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

Bir İş Planı Geliştirin

Yaşam tarzınızı hayata geçirmede nelerin rol oynadığının bir listesini yapın. Temel öğeler, bir internet sayfası ve e-posta sıralaması hizmeti ihtiva eder. Sadece hem de ne sunduğunuzu ve iyi mi sunacağınızı da düşünmeniz gerekir. Bu adımda, adım atmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tüm yapılacakları ve ekipmanları listelemeniz gerekir.

Peşinden, yaşam seçimi iş planınızı yazın. Bu, ürün ve hizmet fikriniz, finansallarınız, pazarlama vb. benzer biçimde geleneksel bir iş planına giren tüm ayrıntıları içermelidir. Bununla beraber, istediğiniz yaşamı destekleyeceğinden güvenli olmak için hususi dikkat göstermelisiniz.

Evrak İşlerini Halledin

İşletme yapınızı oluşturmak ve yasal olarak işletmenizi oluşturmak için lüzumlu tüm izin ve lisansları alın. Gezi eden bir yaşam seçimi girişimcisi olmayı planlıyorsanız, gene de eviniz diyebileceğiniz bir yer seçmeniz gerekir. Senenin büyük bir bölümünde orada yaşamıyor olsanız bile, tüm iş belgelerinizde listelenecek bir ikamet yerine ihtiyacınız vardır.

Fiyatlandırma ve Pazarlamanın Geliştirilmesi

Ürünleriniz yada hizmetiniz için fiyatlandırma ayarlayın. Yaşam seçimi hedefinizi finanse etmek için yeterince para aldığınızdan güvenli olun, sadece bu işteki ederinizi ödemeye istekli bir pazarınız olmayacak kadar değil.

Ek olarak web sitenizi oluşturmanız ve pazarlama hunisine e-posta göndermeniz gerekir. Burası esasen sizin iş merkeziniz; kendinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satacağınız yerdir.

İdeal müşterinizi tanımlamanız, onlara ulaşmak için en iyi yeri bulmanız ve işinizi önlerine koymak için malzemeler ve sistemler oluşturmanız gerekir. E-posta, toplumsal medya, blog oluşturma, podcast’lerdeki röportajlar ve videolar, işiniz hakkında haberleri yaymanın mükemmel yollarıdır.

Otomatikleştirin, Sistemleştirin ve Mümkün Olduğunda Dış Kaynak Kullanın

Otomasyon, bir satıştan sonrasında dijital ürün teslimatı yada toplumsal medya planlama araçları benzer biçimde şeyleri içerebilir.

Sistemler, işinizi sorunsuz bir halde yürüten süreçlerdir. Ihtimaller içinde satış yaratma sistemlerini, satış hunilerini ve satış süreçlerini içerebilirler.

Satın alan desteği, toplumsal medya yönetimi, halkla ilişkiler, pazarlama ve defter tutma benzer biçimde işinizin günlük yönlerinin çoğunu yönetmek için bir (yada birkaç) sanal asistan kiralayabilirsiniz. Başkasına ne kadar oldukça iş devredebilirseniz, yaşam seçimi hedeflerinize o denli oldukça vakit ayırabilirsiniz.

Önemli Çıkarımlar

  • Yaşam seçimi girişimcisi, yaşam seçimi hedeflerini desteklemek için işlerini özelleştiren kişidir.
  • Yaşam seçimi girişimcileri tipik olarak iş büyümesi yerine özgürlüğe öncelik verir.
  • Öteki girişimciler benzer biçimde, yaşam seçimi girişimcilerinin de bir iş planı ve iş hedefleri olmalıdır; sadece, bu hedefler daha büyük yaşam seçimi hedeflerine hizmet eder.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap